Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klucze analogowe jako Bypass Elektroniczny

26 Wrz 2008 01:43 10240 44
 • Poziom 17  
  Witam. Chciałbym zaprojektować przełącznik Bypass do preampów i efektów gitarowych oparty o załączony schemat, ale wykorzystujący nie JFETY a klucze analogowe 4066. Nie mam jednak wystarczająco doświadczenia żeby bazując na nocie katalogowej 4066 zmodyfikować ten układ zgodnie ze swoim założeniem. Proszę zatem o pomoc.

  Klucze analogowe jako Bypass Elektroniczny
 • Relpol przekaźniki
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Wydaje mi się, że to rozwiązania ze schematu będzie lepsze niż zastosowanie 4066, który to może powodować pogorszenie jakości dźwięku.

  Tu jest schemat efektu (pochodzi a oferty AVT), gdzie zastosowano klucz na 4066. Tylko przerzutnik jest na tranzystorach zrealizowany - poprostu jest więcej pojedynczych elementów.

  A przede wszystkim szukaj TUTAJ
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  4066 ma podczas przewodzenia ok 100ohm to nie wiele.Ja zastosowałem 4066 do przełączanie i wyboru 8 przesterów.Jednym naciśnieciem footswitcha zmieniam dowolny przester który jest na wyświetlaczu.Działa to bez zarzutu.Jedyna sprawa to zasilanie układu czyli 5V i sygnał nie może przekroczyć tej wartości.
 • Poziom 42  
  4066 może być zasilany w zakresie 5-20V - tak jak każdy inny CMOS.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  -RoMan- napisał:
  4066 może być zasilany w zakresie 5-20V - tak jak każdy inny CMOS.


  Ja myślałem, że maksymalne zasilanie CMOS-ów to 18V.
  -RoMan- gdzie dorwałeś CMOS-y, które można zasilać z 20V?
  I na dodatek CMOS-y chodzą już od 3V.
 • Poziom 42  
  Zalecane 3-18V, maksymalne 20V, praktycznie stosowane: 5, 10 lub 15V
  A istotne jest to, że nie jest prawdą, że pracują tylko przy 5V.

  Edit:
  Znalazłem przyczynę zapamiętania tego 5-20V - Texas w swoich notach dla 4066 podaje prąd zasilania (Idd) dla 5, 10, 15 i 20V. Osobiście stosowałem zasilanie +/- 10V (żeby uniknąć tworzenia sztucznej masy i trzasków dla sygnałów analogowych) dla 4066 wielokrotnie i nigdy żadne urządzenie z takim rozwiązaniem do mnie jako zepsute nie wróciło.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 17  
  A czy mógłbyś udostępnić schemat swojego rozwiązania z 4066? Zależy mi na zbudowaniu bypassa bez przełączników mechanicznych, a układ który zamieściłem w tytułowym poście nie działa. Co prawda układ 4027 wysyła impulsy odpowiednio ale w trybie gdy efekt jest załączany do toru pojawia się szum i jakieś trzaski. Napięcie zasilania ustalałem nawet na 17V ale nie pomogło.
 • Poziom 42  
  Nie znajdę tego schematu - to było ponad 20 lat temu...
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Są dwa rozwiązania.Nie unikniesz mechanicznego switcha.Możesz zastosować switch ,jedno naciśnięcie to otwarte styki ,drugie naciśnięcie-styki zwarte ,dajesz do tego tranzystor i załacza/wylacza klucze 4066.Drugie rozwiązane to switch-chwilowy tak jak w Boss.Ibanez itp ale do tego musisz zastosować mutiwibrator tak jak pokazał krollew .
 • Poziom 17  
  Miałem na myśli przekaźniki a nie switche bistabilne/monostabilne.
 • Poziom 27  
  To już nic nie rozumiem .Raz piszesz o kluczach 4066 a teraz o przekaźnikach.Coś musisz wybrać.A jak chcesz te przekaźniki włączać ,drogą radiową????
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Witam.
  Stork napisał:
  A... układ który zamieściłem w tytułowym poście nie działa. Co prawda układ 4027 wysyła impulsy odpowiednio ale w trybie gdy efekt jest załączany do toru pojawia się szum i jakieś trzaski. Napięcie zasilania ustalałem nawet na 17V ale nie pomogło.
  Sprobuj takiej przerobki:
  Te trzy rezystory 1M zamien na 100k, a kazdemu JFETowi dodaj rezystor rzedu 1 ... 4,7M (im nizsze napiecie zasilania, tym wieksza opornosc wskazana) z bramki do zrodla. Powinno zadzialac; w przeciwnym razie cos sknociles przy montazu.
  Pozdrwaiam
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Cześć!
  Takie połączenie powinno - moim zdaniem - spełnić swą rolę:
  Klucze analogowe jako Bypass Elektroniczny

  C1 na wejściu - pojemność i polaryzacja zależne od źródła sygnału i wymaganego pasma.
  Napięcie zasilania - w zakresie dopuszczalnych dla 4066.
  Ewentualne kondensatory na pozostałych WE-WY - w zależności od "wymagań" urządzeń współpracujących (co do obecności i ew. poziomu składowej stałej)
  Pozdrawiam
 • Poziom 17  
  tomaszgab napisał:
  To już nic nie rozumiem .Raz piszesz o kluczach 4066 a teraz o przekaźnikach.Coś musisz wybrać.A jak chcesz te przekaźniki włączać ,drogą radiową????


  Od samego początku chodzi mi o jedno: Chcę korzystając ze standardowych włączników/switchów używać jako wykonawczego elementu przełączającego układu HEF4066 zamiast przekaźników mechanicznych.

  I jeszcze jedno...Prezeswal: czy przed kluczami nie wymagane jest opóźnienie jak to widoczne na schemacie poniżej?

  Rezystor R1 1M i kondensator C1 33nF stanowią prosty układ o stałej czasowej RC umożliwiającej płynne, bezstukowe przełączanie feta.

  Klucze analogowe jako Bypass Elektroniczny
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  No to chyba jest to na moim obrazku :?::D

  Dodano po 57 [minuty]:

  Jak zauważyłeś mój poprzedni post wysłałem przed zmianą Twojego, stąd taka treść :D
  Możesz spróbować tego pomysłu z całkowaniem przebiegów przełączających, ale - moim zdaniem - nie tędy droga. Stuki są raczej wynikiem różnic w poziomie składowej stałej i/lub poziomów sygnałów na WE/WY urządzeń współpracujących z przełącznikiem - należałoby to zmierzyć i ewentualne różnice niwelować (lub przynajmniej - minimalizować).
  Prawdę mówiąc - nie sprawdzałem, jak zachowa się "częściowo włączony/wyłączony" klucz). Najlepiej, jak to sprawdzisz :D .
  Aha! Zupełnie nie rozumiem po co jest ta dioda (D1) :?:
  Pozdrawiam
  ps. można chyba także zrobić układ wyciszania dźwięku na czas przełączania (stabilizowania się) układu :?:
 • Poziom 17  
  Zaczerpnięte ze strony Toma:
  http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/misc.htm#Footswitch

  "Do poprawnej pracy układu klucza analogowego niezbędne jest dodatkowe użycie diody włączonej w obwód bramki, np. 1N4148 albo jeszcze lepiej BAT82, której zadaniem jest zapobieganie jej przepolaryzowaniu w kierunku przewodzenia."

  Pozwolę sobie jeszcze raz wrócić do układu którego schemat załączyłem w pierwszym poście. Dokonałem raz jeszcze dokładnych pomiarów i sprawa wygląda tak:

  4027 działa prawidłowo tj. przerzuca stany tak że przy napięciu zasilania 15V raz na wyjściu niezanegowanym jest 14,88V a raz na zanegowanym (również 14,88V). Gdy na jednym wyjściu jest stan wysoki na drugim napięcie wynosi 0V. Podobnie sprawa wygląda za rezystorem 1M. Natomiast za diodą (i tak jest we wszystkich trzech przypadkach) jest zupełnie inaczej.

  Np. za diodą łączącą się z bramką tranzystora łączącego INPUT z OUTPUT'em (tego widocznego na schemacie pod symbolem EFFECT) gdy napięcie z niezanegowanego wyjścia 4027 wynosi 0V to w tym punkcie wynosi ono 12,4V. Gdy zmienię stan na wysoki to napięcie w tym punkcie spada do 11,8V.

  Problem powtarza się analogicznie przy pozostałych dwóch mosfetach.

  Co może być jego przyczyną? Dodam że tranzystory podłączone są zgodnie z notą katalogową.
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  A co, "odpuściłeś" 4066 :?: Dlaczego ?

  Na FET-ach zrobiłbym to tak:
  Klucze analogowe jako Bypass Elektroniczny
  Moje poprzednie uwagi, dotyczące kondensatorów na WE/WY są aktualne (możesz je dokładać, co najwyżej będą łączone szeregowo dwa kondensatory :D )
  Niezależnie od tego, co napisał Tom - uważam że te diody to jakaś ..., jakieś nieporozumienie :|
  Pozdrawiam
 • Poziom 17  
  Nie odpuściłem, ale ten układ na Fetach mam już gotowy więc pomyślałem że może uda się go jednak ożywić, poza tym robiłem kiedyś na 4066 selektor kanałów przedwzmacniacza gitarowego i pamiętam że w poszczególnych kanałach były przesłuchy z innych dlatego jestem nastawiony odrobinę sceptycznie.
 • Poziom 17  
  A tak z czystej ciekawości...gdybym do układu, który zaproponował Prezeswal chciał użyć jednak takich trzech przekaźników

  http://www.tme.eu/pl/katalog/index.phtml?f_sz...=sil05-1a72-71d&idp=1#search%3Dsil05-1a72-71d


  to czy mógłbym podłączyć je na tej samej zasadzie według której rozrysowane jest to ze switchem 4066 i sterować nimi bezpośrednio z układu scalonego czy musiałbym zastosować tranzystory zwiększające wydajność prądową?
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Musiałbyś ,albo tranzystory, albo scalone drivery.
  Popatrz w karty katalogowe przekaźników i 4027 :D
 • Poziom 17  
  Czy coś takiego będzie prawidłowym podłączeniem:

  Klucze analogowe jako Bypass Elektroniczny
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  To zależy od przekaźników (rezystancji cewki). Te z linka mają chyba 2kΩ (i tylko styk zwierny), więc BD139 jest "nadmiarowy", wystarczą tranzystory małej mocy, no i rezystory w bazach są za małe - powinny być 5.6k lub większe.
  Inaczej sprawa będzie oczywiście wyglądać przy innych przekaźnikach.

  A skoro już jesteś na etapie przekaźników, to najlepiej zrezygnuj z całej tej elektroniki i zasilanie przekaźników przełączaj najzwyczajniejszym przełącznikiem dwu pozycyjnym :D

  ps. a jeszcze prościej będzie zrezygnować także z przekaźników - wystarczy sam przełącznik mechaniczny :D
 • Poziom 17  
  Rzecz w tym że jestem w posiadaniu bardzo dobrej jakości monostabilnych przełączników nożnych i chciałbym je przy okazji wykorzystać. Ale dzięki za dodatkowe porady! :)

  I jeszcze jedno. Zmierzona rezystancja cewek to 500Ω. Czy zatem rezystor 5,6KΩ będzie w 100% odpowiedni?
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Tak.
  :D
 • Poziom 11  
  Mógłby mi ktoś powiedzieć czy ten schemat działałby jak switch'e w przesterach typu Exar lub Boss (naciskam - włącza, naciskam ponownie - wyłącza)

  https://obrazki.elektroda.pl/20_1222462983.jpg

  Jeżeli tak to gdzie podłączyć switch oraz gdzie podłączyć nóżki oznaczone przy IC2P oraz przy IC1A? Aaaa... i jeszcze jak dobrać C1?

  Pozdrawiam :)
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Tak właśnie ma to działać.
  Jestem zwolennikiem takiego sposobu podłączenia przycisku S1 z przerzutnikiem IC1A (no bo gdzie podłączyć, to chyba oczywiste ?):

  Klucze analogowe jako Bypass Elektroniczny

  IC1P i IC2P - oznaczenia zasilania układów scalonych.
  Tak, jak pisałem ilość i wartości kondensatorów zależą od rodzaju wejść/wyjść urządzeń współpracujących (źródło sygnału, układ "efekt", odciążenie), a konkretnie - czy we/wy są ze składową stałą (jaka wartość ?), czy też bez niej.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 11  
  Mógłbym prosić jaśniej? :] Co to właściwie jest ta składowa stała, jak ją ewentualnie sprawdzić i dobrać do niej kondensatory?

  Na schemacie są rezystory oznaczone RS, RO, RWE, RWY... Czy muszą posiadać jakąś specjalną wartość i w jakim celu są zastosowane? Mam akurat 4 rezystorki 1k, nadadzą się?

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Składową stałą można zmierzyć woltomierzem (pomiar DC) lub oscyloskopem przy włączonym zasilaniu lub omomierzem - bez zasilania (polecam pierwszy sposób). Można to oczywiście stwierdzić widząc schemat urządzeń :D
  Te rezystory mają pokazywać możliwe rezystancje wejściowe i wyjściowe i brak kondensatorów na wyjściu źródła sygnału, wejściu i wyjściu "efektu" i wejściu obciążenia. Żadnych rezystorów w te miejsca nie trzeba montować.
  Wartości kondensatorów mają wpływ ne dolną częstotliwość przenoszonych sygnałów (stosuje się zwykle pojemności od 1uF wzwyż).

  ps. "mierzenie składowej stałej" omomierzem to oczywiście skrót myślowy :D. Chodzi mi o stwierdzenie, czy wy/we jest galwanicznie (przez rezystor) połączone z masą, czy też są tam włączone kondensatory. Dla całkowitej ścisłości: to, że na wy/we występuje składowa stała nie oznacza, że kondensatory muszą być włączane - zależy to od poziomu tej składowej i amplitudy przesyłanych sygnałów.
  Myślałem, że jest to oczywiste, ale skoro są takie pytania, więc staram się odpowiedzieć.
 • Poziom 11  
  A własnie :)

  Mógłbyś mi wrysować w ten schemat jakąś diodę do sygnalizacji czy jest włączony efekt? Nie bardzo wiem gdzie ją wstawić ^^

  Pozdro ;)
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Proszę bardzo :
  Klucze analogowe jako Bypass Elektroniczny

  Sygnalizacja włączenia to oczywiście D1 :D
  Pozdrawiam.