Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa zasilacza - dobrac rezystor

26 Wrz 2008 17:19 2110 7
 • Poziom 43  
  Ten tranzystor się zjara na niskim napięciu przy tych 4A. A tamten rezystor to może mieć z 1om/0,5...1W.
 • Poziom 43  
  Witam!
  Twój tranzystor nie nadaje sie do zasilacza o tak wielkiej wydajności prądowej: popatrz na charakterystyki "Safe Operating Area", tam dla spadku napiecia emiter - kolektor równego 20V dopuszczalne obciążenie prądowe jest tylko 0,6A przez 1 sekundę!
  Jako tranzystor wykonawczy musisz wybrać jakiś inny, o większej obciążalności (a najprawdopodobniej 2 takie traznystory pracujace równolegle!), nie mówiąc już o konieczności zastosowania sporego radiatora: jeśli na wejściu masz 25V a na wyjściu 1V, to przy obciążeniu pradowym 1A (tylko!) w elemencie wykonawczym wydziela się 24W, to wymaga radiatora o powierzchni >200cm2 (jeśli jest bez wiatraka).
  Obciążenie prądem 4A przy podziale: 1A przez LM-a, a 3A przez tranzystor wykonawczy, to również jest KATASTROFA TERMICZNA dla obu elementów!
  Jeśli jednak chcesz zrobić zasilacz "ze wspomaganiem", to wyliczenie opornika z którego sterowane są bazy tranzystorów wykonawczych jest proste: dla ok. 1/2 wydajności pradowej LM-a powinny zacząć się otwierać tranzystory wykonawcze. Jeśli dla LM-a prąd maksymalny jest 1,5A, to jego połowa to 0,75A. Na oporniku 1 ohm będzie akurat 0,75V, czyli tranzystory wykonawcze dostają takie napięcie na bazę i one przejmują na siebie "ciężar obowiązków". Moc opornika: 0,75V x 0,75A to jest 0,56W, czyli dajesz opornik 1W.
  Możesz dać opornik o wiekszej oporności (np. 2 ohmy), wówczas LM "przekaze pracę" tranzystorom wykonawczym juz przy niższym prądzie, a więc jego zakres obciążeń nie będzie wykorzystany.
 • Poziom 11  
  Czy do układu z powyższego linka nada się TIP36C ? jaką orientacyjnie bezpieczną wydajność prądową osiągnę przy maksymalnej różnicy napięć ok. 10V ? Mam zamiar wykorzystać trafo 2x10V i przy niższych napięciach wykorzystywać tylko jedno uzwojenie.
  Czy myślicie że można byłoby wykorzystać przekażnik sterowany napięciem wyjściowym zasilacza do automatycznego dołączania w szereg drugiego uzwojenia ?
  Dzięki za odpowiedzi , Pozdrawiam
 • Poziom 43  
  Jeśli będziesz mógł wybrać w tej samej cenie bierz BD250 bo są zamiennikami ponoć z TIP36 tylko mają większe struktury. A sposób przełączania zasilania przekaźnikiem jest stosowany w publikacjach i ma istotne zalety.