Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki programator/regulator pokojowy do Junkersa

27 Wrz 2008 09:39 11244 6
  • Poziom 2  
    Witam kupiłem kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3C i chce dokupić regulator programator temperatury pokojowy mam wyprowadzony 3 żyłowy kabelek do salonu.

Przy okazji zapytam czy przy tej mocy kotła kondensacyjnego można wylot spalin zrobić za ścianę?
  • Poziom 16  
    Witam. Odpowiedź na temat programatora wymaga znajomości schematu instalacji kotła. W dostarczanej z kotłem instrukcji musi być sposób podłączenia regulatora (też mam Junkersa, ale inny typ). Zwarcie dwóch z tych trzech przewodów powinno uruchamiać kocioł. Trzeci przewód prawdopodobnie ma podawać zasilanie do programatora/regulatora. Przy doborze trzeba zwrócić uwagę, aby napięcie zasilające podawane trzecim przewodem by było zgodne z napięciem zasilania programatora/regulatora. W moim kotle na przykład jest 220 V. W handlu są też regulatory zasilane bateryjnie - wtedy do połączenia z kotłem wystarczą dwa przewody.
    Przed dołączeniem programatora konieczne jest sprawdzenie podłączenia drugiego końca przewodów ze ściany - w kotle. Trzeba w/g instrukcji sprawdzić który przewód do czego służy. W moim kotle trzeba było usunąć przy tym zworkę umożliwiającą pracę kotła bez zewnętrznego programatora. Pozostawienie zworki wykluczało wpływ programatora na pracę kotła.

Co do wylotu spalin: Odpowiedni przewód kominowy zapewnia właściwy ciąg (podciśnienie wysysające z kotła spaliny). Kotły są wyposażane w czujniki ciągu, które blokują pracę kotła jeżeli nie ma odpowiedniego ciągu. Jest to również bardzo ważne ze względu na możliwość wytrucia tlenkiem węgla ze spalin wszystkich domowników przy niewłaściwym usuwania spalin z kotła.
    Oczywiście można wyprowadzić spaliny za ścianę, ale pod warunkiem że za ścianą postawisz komin wystający ponad budynek (ważne ze względu na różne kierunki wiejących wiatrów) i zrobisz mu izolację cieplną aby nie groziło odwrócenie kierunku ciągu.
  • Poziom 2  
    ale ten mój kocioł to ma zamkniętą komorę spalania i myślałem że nie wymaga takiego komina ze powyżej dachu tylko tej podwójnej rury do kondensatów i ktoś tu pisał że powyżej 22 kW nie można za ścianę, to jak to w końcu jest proszę o opinię
  • Poziom 16  
    Przepraszam, jakoś to do mnie nie dotarło. Faktycznie kocioł z zamkniętą komorą upraszcza sprawy bezpieczeństwa. Ograniczenie powyżej 21 kW wynika jak mi się wydaje z przepisów prawnych. Z tym że z tego co mi się przypomina to poniżej 21 kW też za ścianę wolno chyba tylko w domkach jednorodzinnych wolno stojących.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Do 21 kW przez ścianę,w budynkach jednorodzinnych.Jeśli masz już instalację gazową to strzelaj przez ścianę gazownię to nie interesuje co masz po odbiorze.Co do reguletora -masz kondensat któremu należy się pogodówka jak psu buda.Proponuję TA 270 w opakowaniu znajdziesz czujnik temp.zew. i komunikator BM 1.Czujnik zew. najlepiej na północ nim 2m nad ziemią.Niestety TA270 wymaga połączenia 4 żył. które podłączasz do BM1 ( 1246) czujkę zewnętrzną podajesz 2 żyły tęż do BM1 pod AF.Dlaczego pogodówka kondensat lubi parametry do 55-35 wtedy ma najlepszą sprawność.Pozatym dostawiając HSM możesz sterować com-eko i czasem,temp. cwu , system jest realizowany na magistrali CAN-BUS. Masz jeszcze jakieś pytania to strzelaj chętnie pomogę.Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    akwedukt napisał:
    Do 21 kW przez ścianę,w budynkach jednorodzinnych.Jeśli masz już instalację gazową to strzelaj przez ścianę gazownię to nie interesuje co masz po odbiorze.Co do reguletora -masz kondensat któremu należy się pogodówka jak psu buda.Proponuję TA 270 w opakowaniu znajdziesz czujnik temp.zew. i komunikator BM 1.Czujnik zew. najlepiej na północ nim 2m nad ziemią.Niestety TA270 wymaga połączenia 4 żył. które podłączasz do BM1 ( 1246) czujkę zewnętrzną podajesz 2 żyły tęż do BM1 pod AF.Dlaczego pogodówka kondensat lubi parametry do 55-35 wtedy ma najlepszą sprawność.Pozatym dostawiając HSM możesz sterować com-eko i czasem,temp. cwu , system jest realizowany na magistrali CAN-BUS. Masz jeszcze jakieś pytania to strzelaj chętnie pomogę.Pozdrawiam.

Instaluje gaz płynny z podziemnego zbiornika.
    trochę nie rozumiem co to HSM
    TA 270 to wydatek jakieś 700-900 pln; sam piec szarpnał mocno budżet więc myślałem o jakimś eurosterze lub auratronie, co o tym myślicie?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Przepraszam pomyliłem z kotłem CERASMART-problemy ze wzrokiem. Pogodówka do tego kotła to FW100 cena kat.652zł pracuje na dwóch żyłach. Można do tego kotła podpiąć EUROSTER 2000 pod Ls Lr ale to mija się z celem .Kupiłeś kondensat pytanie po co. Mogłeś brać CERACLASA z zamk.komorą,tam tylko wchodzi w grę EUROSTER ,TRZ-21 itd. Poczytaj najpierw jak działają kondensaty,na czym polega zmiana przesunięć krzywych grzewczych i posklejaj to razem.Kocioł większość okresu grzewczego będzie pracował na parametrach poniżej 55-35 w pełni wykorzystując ciepło kondensacji.Przy eurosterze będzie chodził tak jak nastawisz temperaturę na termostacie kotła, czyli lipa z 105 procent sprawności .Co do mocy kotła można ją obniżyć płynnie, pozatym w nowoczesnym budownictwie 21kW na c.o. (domek jednorodzinny) to zbyt wiele,a cwu pewnie będziesz realizował zasobnikiem (ZSB).