Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Procesor 89c2051 nie odpala od razu

05 Mar 2004 00:33 1082 5
  • Poziom 12  
    Witam!

Problem z jakim mam odczynienia jest następujący:

Posiadam procesor 89c4051 oraz 89c2051 firmy Atmel. Procesory są wersji -24PI.
    Procesory te programuję przy pomocy programatora za pośrednictwem BASCOM 8051.
    Procesor 89c4051 po zaprogramowaniu i umieszczeniu w płytce układu działa bez zarzutu od razu po włączeniu zasilania, natomiast procesor 89c2051 nie „zaskakuje” po włączeniu zasilana. Dopiero po kilka krotnym zresetowaniu procesor zaczyna prawidłowo wykonywać program.

Co może być nie tak?

Za pomoc z góry dziękuję.
    Pozdrawiam
    Łukasz

www.obwodypcb.prv.pl
  • Poziom 28  
    szkoda ze nieopowiedziales nic o ukladzie do resetowania co tam masz
    jeden kondek ?
    moze zamala pojemnosc
    z doswiadczenia wiem ze jak dawalem mniej niz 1uF to niezawsze chcial zatrybic
    najlepiej stosowac reset na jakims DSie
    jezeli poza problemem z resetem twoj uP dziala normalnie
    to raczej uklad sprawny (zreszta moze tez masz cs z zasilaniem za malo danych)
  • Poziom 16  
    A może masz coś nie tak z kondensatorami przy kwarcu?
    Sprawdz, może jakiś zimny lut? (bez aluzji do pogody za oknem...)
  • Specjalista PLD
    KIlkakrotnie zdarzylo mi sie, ze 89c4051 nie chcial startowac z koszernym kwarcem i kondziorami przy nim. Moze to byc wina konkretnej serii, bo przypadki byly sporadyczne. Zmiana kwarcu z 24MHz na 20 zwykle pomagala, ale wartosci kondensatorow nie powodowaly polepszenia sytuacji. Z 2051 nigdy nie mialem takich problemow. Co do kondziora przy resecie, to koniecznie musi to byc 1uF lub troche wiecej. W przeciwnym przypadku "cuda" sie dzieja w ukladzie.
    Oczywiscie, jest rowniez mozliwe pozornie nieprawidlowe zachowanie sie procka w wyniku wykonywania nie do konca poprawnego kodu.
    Pozdrawiam, Y E G O
  • Poziom 12  
    A moze doprowadzenie masy? Kiedys zdarzylo mi sie cos takiego: AT89c2051 + kilka zatrzaskow hc273 i masa poprowadzona tak, ze najpierw szla przez wszystkie uklady a potem do procesora. Oczywiscie 100nF na kazdym ukladzie, uklad resetu. Ale w momencie wlaczania zasilania - raz na jakis czas Atmel nie rusza... Wystarczylo zmostkowac mase bezposrednio do procesora - i 100% powodzenia...

Pozdrawiam,
    Chyras
  • Poziom 12  
    Witam!

Kondensator na resetowaniu miał zbyt małą wartość.

Dzięki wielkie za pomoc!

Pozdrawiam
    Łukasz

www.obwodypcb.prv.pl