Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za sprzęt (ponoć skrzynka antenowa na 2m)?

morfeusz_kr 27 Wrz 2008 12:15 3504 3
  • #1 27 Wrz 2008 12:15
    morfeusz_kr
    Poziom 2  

Witam
    Dostało się w moje ręce takie urządzenie.

Miała to być skrzynka antenowa na 2m. Lecz niestety po podłączeniu okazalo się że nie ma żadnej reakcji na zmiane pozycji trymerów w zestrojeniu anteny. Dodam że robiłem to z czystej ciekawości bo antena jest poprawnie zestrojona . Chciał bym się dowiedzieć tylko co to za sprzęt. Jak by nie było widać na zdjęciu to trymery mają pojemność 2x8.5 pF. Zdziwił mnie opis na strzałkach CH 54 i CH 68 tak jak by opis kanalów. Może ktoś się spotak z takim ustrojstwem?

0 3
  • #2 27 Wrz 2008 12:30
    boreasz
    Poziom 9  

mi to wygląda dokładnie na skrzynke zntenową te trymery jak ty to określasz służą do dostrajania anteny
    jeżeli ktoś pracuje w szerszym paśmie na jednej antenie
    jest to niezbędne

0
  • #3 27 Wrz 2008 14:55
    morfeusz_kr
    Poziom 2  

Może jest to skrzynka na inne pasmo i ktoś widząc elementy może wywnioskować na jakie .

0
  • Pomocny post
    #4 27 Wrz 2008 15:49
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ze względu na konstrukcję tych filtrów, to najprawdopodobnie jest to pułapka, gdzie obwody tej pułapki to właśnie trymer i szerogowe L .
    Jak widac na zdjęciach - szeregowe połączenie trymera około 8pF z indukcyjnością około 26zw. - to (tak bez liczenia) rezonans szeregowy (czyli zwarcie w funkcji rezonansu częstotliwości) w okolicy 30MHz.

Po obwodach (srebrzanka) mało co wynika (brak pojemności). Jeżeli ten ktoś mówił , że to na 145MHz to może tak być.

Jest to z tego wynika obwód typu (takiego śmiesznego) PI z dwoma pułapkami szeregowymi na częstotliwość (dostrajaną) około 30MHz (może CB).

Przepuść przez ten filtr małą mocą , częstotliwość 28MHz albo CB i na wyjściu dokonaj pomiaru , kręcąc dowolnym trymerem. Jeżeli Trymer z L , złapią rezonans to na wyjściu tego filtru spadnie moc (tłumiona przez trymer+L).

Pozdrawiam.

0