Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maszt alu 4m, problem z wibracjami - może ktoś miał podobny?

27 Wrz 2008 12:37 5019 10
 • Poziom 11  
  Witam
  Mam problem z masztem alu 50mm długość 4 metry. Zamocowany na kominie obejmą murową z mocowaniem w 9 punktach (9 kołków) z podporami. Dach stalowy, spadzisty 45 stopni, komin na szczycie dachu.
  Problem objawia się w różnych godzinach, o różnych porach dnia i nocy. Masz wpada w niewiadomego powodu wibracje. Drgania są bardzo widoczne na szczycie masztu i amplituda ich tak na oko dochodzi do 20 cm.Wiatru zero.
  Zakorkowałem go od góry, na maszcie nic nie wisi. Będzie (ma być) antena pion 3-4 m.
  Zastanawiam się czy "STREFY 11" nie zawołać do rozwiązania problemu. Odciągi odpadają, skracać go jeszcze nie skracałem, ze stalowym nie próbowałem.

  poszukuję rowiązań
  bart
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 11  
  Niestety artykuł z podanego linku ze swoimi przykładami wibracji ma się nijak do mojego problemu, bo częstotliwość wibracji jest duża (więcej niż 1 cykl na sekundę) i wystepuje na szczycie masztu który nie jest niczym obciążony. Żaden z dwu przykładów nie zakłada mojego scenariusza :-(
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Czy ten maszt jest w jednej całości rury czy składany np. z dwóch rur ???

  W przypadku obciążenia czymś np. anteną na jego wierzchołku, problem powinien sam zniknąć.

  Jak nie , to tylko Ruszczkarza wołaj , kurę na Modły oddaj i Spluń przez ramię dwa razy. :D

  Pozdrawiam.
 • Poziom 22  
  Rurka aluminiowa jako maszt antenowy to zły pomysł , ponieważ aluminium ma słabą odporność na udar oraz wyginanie . Obawiam się że po zamontowaniu anteny , cała konstrukcja pewnego dnia spadnie z dachu . Na maszt o takiej wysokości nie polecam nawet zwykłych rur wodociągowych lub gazowych , ponieważ ich wytrzymałość na moment gnący jest niewystarczająca . Maszt 4 metrowy podpada też pod Art . 30 Prawa Budowlanego .Tu troszkę teorii :
  http://www.aval.com.pl/porady.php?p=p6
 • Poziom 11  
  Witam
  Maszt mam jeszcze nieobciążony, więc pomysł kolegi SP5ANJ może być trafiony.

  A wracając do wypowiedzi kolegi jozcho.
  Co do długości to się nie wypowiadam. Maszt to maszt. Nie będę polemizował czy sąsiad ma pozwolenie czy nie. Ale maszt który postawiłem to nie rurka aluminiowa, ale rura średnicy 50mm o ściance grubości 3mm. Nie jestem samobójca. Zresztą antena która ma zawisnąć na szczycie masztu to nie ma być Yagi na 3,5MHz, ale prosta 3 metrowa pionowa smukła tyka więc z tą wytrzymałością bym nie przesadzał.
 • Poziom 39  
  A to może wibruje bo jest zbyt długa?? i zbyt gruba jak na takie mocowanie do komina, jakoś mnie przeraża ta 5 centymetrowa rura o ściance 3mm zamocowana tylko do komina i to w dodatku na kołki, A co do tego, czy 4 metry czy 3. Jak jakieś urządzenie na dachu jest powyżej 3 metrów od podłoża, podlega to Prawu Budowlanemu, a więc jak ktoś Cię podkabluje, że to wszystko ma 7m (4m rura + 3m antena) to możesz miec nie złe kłopoty w postaci demontarzu przez najdroższą firmę w mieście! Pozdrawiam!
 • Poziom 11  
  Nie bardzo rozumiem dlaczego ma przerażać zwykła aluminiowa (duralowa) rura o średnicy 50mm. Jest to standardowy rozmiar rur produkowanych w naszym (i nie tylko naszym) kraju. Rozmiarem mniejszym jest 38mm średnicy ale stosowany z reguły do długości 3 metrów. Zresztą długość 4 metry nie jest niczym specjalnym, ponieważ sam komin ma około metra wysokości a odległość między dolnym uchwytem rury a górnym wynosi około 80cm.

  Dobra.
  Dyskusja o bezpieczeństwie mnie nie interesuje więc proszę nie poruszać tematu co wolno a co nie. Nie interesuje mnie to i nie jest to tematem. Wracam do pytania z mojego pierwszego postu i poszukuję odpowiedzi.
 • Poziom 11  
  Witaj. Myślę że SP5ANJ ma rację. Problem powinien minąć. Z takim efektem jak się nie mylę spotkali się już konstruktorzy np. kominów rurowych itp. Zastosowali wokół konstrukcji ogólnie mówiąc ślimak. Zastosowanie takiego patentu pozwoliło na zlikwidowanie chybotania. To tak ogólnie. Pozdrawiam.
 • Poziom 20  
  Witam. Czy te 20 cm amplitudy wiążą się z deformacją rury (wygięcie) czy też z ruchami punktów mocowania (jeśli zrozumiałem - kołki plastikowe). Jeżeli przy wietrze nieodczuwalnym ("zero") wpada w drgania to po prostu wpada w rezonans mechaniczny. Po zawieszeniu anteny zmniejszy sie częstotliwość własna drgań i moga ustąpić. Może też, przy silniejszym pobudzeniu wpaść w rezonans... Strach pomyśleć. Nawet jeśli nie złamie się od razu - materiał może pęknąć zmęczeniowo.
  Ja mam 4 m stalowej rury + 2 obejmy wmurowane przy budowie komina a na szczycie pałkę Radmora. Zero drgań i jeszcze służy mi za uchwyt jak włażę na dach!
 • Poziom 11  
  Chciałem zakończyć sprawę. Faktycznie sprawa została załatwiona po zainstalowaniu na maszcie anteny Diamond X300. (nie że konkretnie ten typ anteny pomógł ale...)

  Obciążenie masztu anteną zlikwidowało wibracje.