Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Whirlpool AWG 879 PL - pali bezpieczniki w domu

krzysztofmaj 27 Sep 2008 21:41 1521 5
 • #1
  krzysztofmaj
  Level 11  
  Po załączeniu pralka zapali diody, a następnie w domu robi się ciemno bo pali się główny bezpiecznik.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #2
  nares
  Home appliances specialist
  Przyczyną takich efektownych zwarć, najczęściej są blokada i grzałka, a zatem, jedna i druga do sprawdzenia.
 • #3
  saigon
  Level 10  
  Witam,

  Mam podobną sytuację, a o tyle inną, że w moim przypadku "wywala" różnicowy.
  Wygląda to tak:
  Pralka skończyła jedno pranie i przy próbie włączenia kolejnego poleciał różnicowy. Od tego momentu przy każdej próbie włączenia prali przełącznikiem na głównym panelu, leci znowu.

  Po wyjęciu i "wizualnym" sprawdzeniu filtra zasilania, pralkę udało się włączyć, reagowała normalnie na zmiany programu, ustawienia wirowania, wybór krótkiego prania. Po naciśnięciu "start" znów poleciała "różnicówka". Od tego momentu znów wywala przy każdym włączeniu.

  Idąc dalej wypiąłem kostkę z termostatu. I znów pralkę dało się włączyć. Podpiąłem z powrotem i ponownie można ustawić program i jego opcje a przy próbie startu wywaliło.

  Zdemontowałem grzałkę, i jak można było spodziewać się po 13 latach, cała oklejona kamieniem i na sporej długości czarna. Obejrzałem też moduł główny. Wyglądają ok. Wszystkie styki w normie, brak spuchniętych kondensatorów.

  Teraz pytanie, czy możliwe, że to grzałka powoduje przebicie do uziemienia, czy raczej szukać gdzie indziej? Dodatkowo czy, nawet jeżeli to nie grzałka, to czy warto ją wymienić na nową "profilaktycznie"? Grzałka do tego modelu jest droga (w porównaniu do innych) ok. 130zł.
  Edit:
  Sprawdziłem jeszcze oporność grzałki. Wyszło ok. 300Ω
  Edit:
  Ok, wygląda na to, że temat nieaktualny. Szukając dalej po forum znalazłem info jak poprawnie sprawdzić czy grzałka ma przebicie do masy (omomierzem).
  U mnie zaczyna od ok 600Ω i stopniowo rośnie. Zdecydowanie, może to powodować "uciekanie" prądu i wybicie różnicówkę. No cóż, nowa grzałka w drodze. Zobaczymy czy po wymianie będzie wszystko działać.
 • #4
  Kenworth 18
  Level 43  
  Grzałkę dobierasz po wymiarach i po tym czy jest przeznaczona do zbiornika ze stali lub tworzywa sztucznego. W tym sklepie w którym dokonałeś zakupu niestety bardzo często zawyżają ceny do granic absurdu. Na przykład tutaj dobrał byś coś w bardziej przystępnej cenie: https://egrzalki.pl/pl/c/GRZALKI-DO-PRALEK/79
 • #5
  saigon
  Level 10  
  Możliwe, za mało mam wiedzy żeby ryzykować. Za niewiedzę trzeba płacić. Przynajmniej mam pewność że będzie pasować. Cenę mogę przeżyć dopóki mam pewność że nie zamawiam w ciemno "bo może to akurat będzie to".

  Tak czy siak, dzięki za info.
 • #6
  saigon
  Level 10  
  Dziękuję, wszystkim za pomoc. Dzisiaj założyłem nową grzałkę i pralka śmiga aż miło.