Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobra praktyka elektroinstalatorska

03 Jun 2010 11:25 59429 163
Bosch
 • #151
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  W związku z pytaniami dotyczącymi tego tematu informuję, że temat został "przeczyszczony" a większość zbędnych postów usunięta.

  Temat brzmi: Dobra praktyka elektroinstalatorska.
 • Bosch
 • #152
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Dzisiaj spotkałem się z tematem Jak zabezpieczyć sieć zasilającą komputery a dokładniej jaki stosować aparat RCD.

  Ale nie o tym będę pisał lecz o podobnej sytuacji jak robiłem instalacje na biurze.
  Dwa pomieszczenia plus hol i wc instalacja całkowicie nowa i tak dwa obwody zasilające gniazda 230V jeden do potrzeb nazwijmy to standardowych a drugi do zasilania komputerów i dodatkowo obwód oświetlenia.
  Każdy pokój ma własne zabezpieczenia gniazd i oświetlenia tak samo dotyczy to holu oświetlenie plus gniazda komputerowe i zwykłe.
  daje to razem 3obwody do zasilania komputerów trzy standardowe i trzy oświetlenia no jeszcze łazienka jedno gniazdko i oświetlenie.
  Jak skończyłem okablowywanie i osadzenie puszek i najbardziej nielubianą czynność montażu świetlówek i osprzętu szef powiedział że rozdzielnie wykona jego kolega elektryk bo chłop musi sobie zarobić.
  I teraz już najciekawsze i najlepsze jak wygląda rozdzielnia.
  FR - Lampki - RCD 3fazowe 30mA AC i zabezpieczenie obwodów eskami B20
  Jak to ma się do dobrej praktyki a raczej fachowości człowieka z uprawnieniami? Może coś przeoczyłem wżyciu i nie wiem że można stosować B20 na 1.5mm2 lub 2.5mm2 a jak to ma się do RCD (30mA AC) do sprzętu komputerowego (5mA na komputer) a inny sprzęt?
 • Bosch
 • #153
  bobo21
  Level 16  
  Witam.
  Modernizując swój mały kącik naprawczy wpadłem na pomysł zainstalowania gniazdek włączanych przez przekaźniki. Mógłbym wtedy sterować każdym gniazdkiem z osobna. Mój problem polega na tym iż chciałbym instalację wykonać w rurkach instalacyjnych sztywnych.
  Poglądowy rysunek:
  Dobra praktyka elektroinstalatorska
  Moje pytanie brzmi: Czy są dostępne w handlu takie trójniki do łączenia rurek. Nie chcę prowadzić od każdego gniazdka do rozdzielni osobnych rurek. Nie zadowala mnie także sposób aby prowadzić przewody w rurce od gniazdka do gniazdka. Chciałbym żeby to wyglądało tak jak na rysunku. Szukałem troszkę ale nigdzie nie mogę znaleźć takich złączek. Miłe widziane aukcje z alle....
  Pozdrawiam.
 • #154
  remik_l
  Level 29  
  Rurki nie posiadają trójników w przeciwieństwie do korytek. Wyjściem z tej sytuacji jest puszka.
 • #155
  User removed account
  User removed account  
 • #156
  drowning_man
  Level 15  
  Witam,
  nie uzyskałem odpowiedzi na moje wcześniejsze pytania odnośnie zszywaczy do przewodów elektrycznych dlatego postanowiłem zakupić takie narzędzie. Model który wybrałem to NOVUS J-19 OKY. Sprzęt zamówiłem na stronie www.narzedziowy.pl razem z 1500szt zszywek typ O. Całość wygląda bardzo solidnie, zszywacz wykonany jest z metalu jedynie 'spust' jest z tworzywa, zapakowany w standardową walizkę z tworzywa. W zestawie było także 300szt zszywek dwóch typów.
  Zrobiłem kilka testów i jestem przyjemnie zaskoczony, z drewna zszywek palcami nie da się wyciągnąć, z suporeksu wychodzi łatwiej ale i tak trzyma bardzo mocno jak na tej długości zszywki.
  Poniżej kilka zdjęć z testów (przewody 3x1,5 i 3x2,5), jutro zamierzam wykorzystać zszywacz do montażu instalacji w domku jednorodzinnym więc sprawdzę go dokładniej.

  Dobra praktyka elektroinstalatorska Dobra praktyka elektroinstalatorska Dobra praktyka elektroinstalatorska Dobra praktyka elektroinstalatorska Dobra praktyka elektroinstalatorska Dobra praktyka elektroinstalatorska
 • #157
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Mała uwaga - co zrobisz, gdy podłożem będzie cegła lub ... beton ?
 • #158
  drowning_man
  Level 15  
  Zamontuję na USMP tak jak wcześniej robiłem.
 • #159
  waski78
  Level 17  
  elpapiotr wrote:
  Mała uwaga - co zrobisz, gdy podłożem będzie cegła lub ... beton ?

  albo pustak.
  Jeśli będziesz próbować wbijać je w pustaki to napisz jak poszło.
 • #160
  drowning_man
  Level 15  
  Spróbować mogę jednak zakupiłem go z przeznaczeniem na suporeks na którym najczęściej układam przewody.
 • #161
  waski78
  Level 17  
  A czy ma on jakieś papiery (instrukcja, specyfikacja) gdzie pisze do jakich materiałów może być stosowany ( no chyba że na stronie www sprzedawca coś wspomina - chwilę temu sprawdziłem i nic tam nie pisze) ?
 • #162
  drowning_man
  Level 15  
  Instrukcja niestety jest bardzo uboga... Dobra praktyka elektroinstalatorska Dobra praktyka elektroinstalatorska
 • #163
  waski78
  Level 17  
  drowning_man wrote:
  Instrukcja niestety jest bardzo uboga...

  Szkoda. Dobrze by było gdyby była lista materiałów do jakich może byc stosowany - jeśli to produkcja niemiecka to wydaje się, że może być solidna produkcja. Pożyjemy, zobaczymy.
 • #164
  milosznick
  Level 11  
  drowning_man wrote:
  Spróbować mogę jednak zakupiłem go z przeznaczeniem na suporeks na którym najczęściej układam przewody.


  Witam.
  Jak koledze sprzęt się sprawuje?
  Mnie zastanawia czy:
  1. Ręka nie boli? :p
  2. Czy to nie wystaje zbytnio ponad lico ściany (grubość tynku)?
  3. Czy przewód nie odstaje (widać na zdjęciu, że nie jest dociśnięty)?
  4. Czy jest szybciej niż USMP?

  Moim zdaniem do betonu komórkowego (suporex) nie ma nic lepszego niz USMP.
  Trzyma wszędzie gdzie wywiercisz, jest płasko i łatwo napiąć przewód. Wiercę lekką wkrętarką z wiertłem do metalu po promieniu lasera i uchwyty dobijam młotkiem (lekkim). USMP zawsze rozmiar mniejsze (do 3x2,5 uchwyty które producent opisuje jako 3x1,5), wiertło też doświadczalnie od 5,5mm do nawet 7mm w zależności od ściany i producenta uchwytów. Producent to zazwyczaj Elektroplast.
  Znam kilku "starych wyjadaczy" co dalej robią drewniane kołki + gwoździk + blaszka AL i powiem, że aż mi ich szkoda jak się z tym pitolą:p Efekt taki, że sam zrobię robotę w tym samym czasie co oni we dwóch (lub szybciej).
  Kwestie rozwijania przewodów bym przemilczał (ja mam rozwijak ), ale wspomnę jak to koleś wyciąga z rolki przewód jak sprężynę, obcina i potem kilka minut stoi i prostuje. Później tekst, że te USMP nie trzymają i tylko blaszka.
  Oczywiście jest to wina złego doboru uchwytu (producent, rozmiar, wiertło) i pogiętego przewodu...
  Tak gdzie trzeba to używam blaszek (w strategicznych miejscach).
  Główne "arterie przewodów" z rozdzielnicy robię w bruzdach, i do mocowania używam takich fajnych plastikowych haków (o kształcie T) kupowanych w sklepach hydraulicznych :D
  Pozdrawiam Kolegów.