Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dogrzewanie D3WZ hydronic

Krzysio4 05 Mar 2004 12:20 103168 99
    Krzysio4
    Level 14  
    :D
    Witam mam problem wymontowałem cosik takiego z auta (nie wiem czy sprawne) z silnikiem diesla. Jest to dogrzewacz firmy Eberspacher. Mam urzadzenie z uchwytami, tlumik, pompke paliwa, jakis czujnik, no i wiazke przewodow.
    Nie wiem jak to sprawdzic!!!!! Chcialbym to przerobic na ogrzewanie postojowe (ponoc sie da).

Priosze o porady ew. schematy urzadzenia.

Pozdrawiam
    JACU626

Level 27  
    Wpinasz w obieg wody, montujesz tłumnik, zapodajesz paliwo z zbiornika,podpinasz sterownik którego pwenie nie masz możesz zastosować nawet radiowy na pilota i przez okno włączasz tak jak ja to robię. Który punkt niejasny to pytaj, do jakiego autka masz to zamontowac to moze będę mial na płytce to powiem ci gdzie. Wpisz w szukaj "webast" " "ebersprecher" i poczytaj posty które znajdziesz
    Krzysio4
    Level 14  
    Wlasnie sterownika nie mam. Mozesz to rozwinac. Reszta to wiem. Czy moge to odpalic na stole zanim zamontuje(nie wiem czy jest sprawne). Jak to zamontowac to wiem ale jak podlaczyc do instalacji to nie bardzo.
    i jeszcze sprawa zalanczania. A jeszcze sprawa do jakiego auta: Jest to VW T4 2.4D z 93rok z dodatkowa nagrzewnica na tyl auta
    Pozdrawiam
    Krzysio4
    Level 14  
    Eberspacher
    JACU626

Level 27  
    Nio to bulba, ja mam płytkę webasto, a t-4 to mam tylko jak zamontować powietrzne. Po niedzieli pogadam z kolego on ma chyba płytkę ebersprechera.
    Krzysio4
    Level 14  
    Spoko czekam na info.
    Krzysio4
    Level 14  
    Jasne ze aktualne!!!!!! :)
    Krzysio4
    Level 14  
    Panowie pomocy. Temat nadal aktualny!!!!!! :(
    junak
    Level 17  
    To jest dogrzewacz , schemat podłączenia jest bardzo prosty , jak jest jeszcze potrzebny to zeskanuję i podeślę.
    Nie potrzeba żadnego sterownika.
    Krzysio4
    Level 14  
    Dzieki Junak.
    Jesli jest to mozliwe to bardzo prosze
    Krzysio4
    Level 14  
    Dzieki za schemat.
    Prosze powiedz jeszcze co musze podlaczyc aby zadzialalo (zasilanie to wiem) ale poza zasilaniem. Czy moge to zdzignozowac vagiem??? :)
    junak
    Level 17  
    ja do diagnozy używam testera
    nie wiem czy vag sobie adzi
    User removed account
    User removed account  
    skylark
    Level 25  
    Nie wystarczy tylko to jak napisał Jacu626. Być może jacu miał ogrzewanie a nie dogrzewacz i jemu się udało. Ty nie masz pompy wody w dogrzewaczu, a jest to niezbędne do pracy ogrzewania postojowego.
    Zgodnie z dokumentacją Eberspaechera należy jescze zastosować specjalną elektronikę (i jeszcze parę elementów) by przerobić dogrzewacz na ogrzewania postojowe.
    jarasf
    Level 10  
    Pytanie do skylark.

Zgadzam się z Tobą, ponieważ model D3W Z jest to dogrzewacz silnika, a nie ogrzewanie postojowe.

Czy posiadasz dokumentację Eberspachera jak przerobić ten model w ogrzewanie postojowe ?

Porównywałem z modelem D4W Z i widzę, że z tej metalowej puszki wychodzi dodatkowy kabel. U mnie tego nie ma ( jest tylko jeden ). Poza tym D4W jest mocniejszy. D3W Z ma 23 W 12 V 3000 W, a D4W Z ma 44 W 12 W 4000 W. Czy nie będzie za słaby po przerobieniu na ogrzewanie postojowe ?

Kolejny problem. Posiadam właśnie dogrzewacz Eberspacher w VW T4 2,5 TDI. Wszystko było pięknie, ładnie działał do czasu. Przestało działać. Co może być powodem ? Od czego zacząć ?
    skylark
    Level 25  
    Co do Hydronica... podaj nr. urządzenia 25........
    Co do T4.... najczęstszą przyczyną jest uszkodzenie sztyftu żarowego lub dmuchawy powietrza spalania. Niemniej inne usterki również są możliwe. Trudno korespondencyjnie zdiagnozować urządzenie. Przynajmniej zweryfikuj te dwa możliwe uszkodzenia.
    jarasf
    Level 10  
    Tak, to jest Hydronic.

Numer 25 1864 i poniżej
    53 133 AA

Napisałeś, że może być uszkodzony sztyft żarowy lub dmuchawa powietrza spalania.

Rozumiem, że są to elementy znajdujące się wewnątrz tego urządzenia czyli musiałbym to wszystko zdemontować.

Na dzień dzisiejszy to co zrobiłem to przeczyściłem czujnik i wtyczki czujnika. Znalazłem jeszcze pompkę paliwa przy zbiorniku ale myślę, że wszystko z nią jest OK.

Czy jest jakiś sposób na sprawdzenie urządzenia czy działa ? Wiem, że tego typu urządzenia działają przy określonej temperaturze ( chyba ujemnej ) , a niestety jest na " plusie " i nie mam jak sprawdzić :)

Proszę o jakieś wskazówki.
    Krzysio4
    Level 14  
    Dzialaja gdy temp spadnie ponizej 5 stopni. poprostu czujnik zaczyna przewodzic ponizej temp 5 stopni, zwierajac czujnik tem nie ma znaczenia
    jarasf
    Level 10  
    Czyli jeżeli połączę przewody od czujnika razem ( odłączając czujnik ), to i tak nie zadziała. Czy tak ?

Proszę o potwierdzenie, bo nie sprecyzowałeś do końca.
    Krzysio4
    Level 14  
    Jezeli polaczysz przewody z czujnika razem to ZADZIALA!!!!!!!
    skylark
    Level 25  
    .... nie zapomnij uruchomić samochodu

Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

Nr. urządzenia jaki podałeś potwierdza, że w prosty sposób nie da się go przerobić na postojowe ogrzewanie.
    Rozwinięcie tego tematu można znaleźć na str.36 ostatniego "Auto Świat nr.6", a że za parę dni nie będzie już dostępny, to w skrócie zacytuję co najważniejsze z mojej wypowiedzi:
    "...wymaga doposażenia instalacji w kilka dodatkowych elementów.
    ...programator, pompę obiegową oraz specjalny układ elektroniczny sterujący pracą skonfigurowanego na nowo urządzenia."

Moc 3Kw. nie jest mocą porażającą do tego samochodu... ale lepsze to niż nic. Przy średnio niskich temperaturach różnica bedzie tylko w wydłużeniu czasu zapewnienia komfortowej temperatury. A przy naprawdę silnych mrozach może okazać się niewystarczające.

Niestety, aby zweryfikować dmuchawę powietrza spalania i sztyft żarowy musisz rozebrać urządzenie. W serwisie wstępną diagnozę można zrobić testerem Eberspaecher bez rozbierania (prawdopodobnie również VAG-iem).
    jarasf
    Level 10  
    OK. Dzięki za dokładne odpowiedzi.

Jeżeli jednak chodzi o przerobienie mojego urządzenia na ogrzewanie postojowe, to z tych wszystkich wypowiedzi wynika, że chyba bardziej opłacałoby się kupić już oryginalne ogrzewanie ( np D4WZ lub D5WZ ) niż przerabiać to co posiadam.

Jeszcze jedno pytanie. Czy nie orientujesz się ile kosztuje zdiagnozowanie urządzenia w serwisie Eberspacher ?

Ewentualnie jakie są koszty zakupu elementów, które mogą być prawdopodobnie uszkodzone ( sztyft żarowy, dmuchawa powietrza spalania ) ?
    skylark
    Level 25  
    Co do opłacalności nie będę się wypowiadał.
    Pomysł zastosowania urządzeń które wymieniłeś nie do końca jest trafiony... te agregatu również są dogrzewaczami i w większości "zamienił stryjek...".
    Jeśli już to na urządzenia z D4/5WS lub WSC, ale i tu nie uchronisz się przed kosztową robocizną przeróbek instalacji.
    W moim serwisie diagnostyka wstępna testerem kosztuje ok 100zł (jak kształtuje się w innych serwisach?... myślę że podobnie). Zaznaczam jednak, że nie da się w ten sposób zweryfikować całego urządzenia lecz jedynie jedną bieżącą usterkę.
    Koszt orientacyjny sztyftu ok. 150zł netto a dmuchawy ok 500zł. netto.
    jarasf
    Level 10  
    To teraz już się całkowicie pogubiłem, ponieważ znalazłem pewne ogłoszenie, w którym klient sprzedaje urządzenie Eberspacher D4WZ i twierdzi, że jest to ogrzewanie postojowe . Pochodzi ono z tego samego silnika co moje auto. W zestawie jest także sterownik ( programator ), który montuje się we wnętrzu auta. Nie posiada tylko okablowania do tego.

Jak zauważyłem, urządzenie D4WZ posiada dodatkowy kabel i tak sobie wymysliłem, że pod tą dodatkową wtyczkę podłącza się programator z wnętrza i już mam w ten sposób ogrzewanie postojowe.

Jeżeli piszesz, że jednak to też nie jest ogrzewanie postojowe, to do czego właściwie służy ten model urządzenia, który posiada dodatkowo programator ?

Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

Przepraszam za ostatniego posta. Nastąpiła pomyłka.

Jednak w ogłoszeniu, które znalazłem, to jednak jest model D4WS, a nie jak pisałem wcześniej , D4WZ.

Czyli to jest ogrzewanie postojowe.

W związku z czym pytanie. Czy nie posiadasz schematu podłączeń i elementów jakie są potrzebne do tego urządzenia ?

Jeżeli mógłbyś napisz jakie elementy stanowią komplet tak,aby wszystko działało tak jak należy.

Czy gdybym wymontował mój sprzęt i wstawił D4WS, to czy może zostać mój stary czujnik temperatury i pompka paliwa czy muszą być inne, odpowiednie do tego urządzenia ?
    skylark
    Level 25  
    Sporo tego pisania więc w załączeniu masz dwie dokumentacje urządzeń, by móc porównać różnice w schematach i osprzęcie.
    Sam czujnik jak najbardziej możesz wykorzystać do pracy ogrzewania również w trybie dogrzewacza. Zaś co się tyczy pompy paliwa... ma ona prawdopodobnie inny numer (z dokumentacji to nie wynika bezpośrednio...musisz sam to zczytać z pompy) i będziesz musiał ją wymienić.
    jarasf
    Level 10  
    Dzięki za wszystkie odpowiedzi i pliki.

Przejrzę dokumentację i w razie czego będę pytał.

Narazie muszę "odpalić " moje dogrzewanie :)

Na dzień dzisiejszy sprawdziłem czujnik i stwierdzam, że jest dobry, ponieważ zwarłem przewody od czujnika, a dogrzewanie też nie działa. Napięcie jest OK.

W następnej kolejności sprawdzę zasilanie pompki paliwa i samą pompkę. I tutaj jeszcze jedno pytanie. Żeby sprawdzić pompkę wystarczy jak odłączę przewody i podepnę zasilanie bezpośrednio z akumulatora ? Jest to dobry sposób czy raczej nie wskazany ?
    Krzysio4
    Level 14  
    Co do pompki to jest w niej zwykly elektromagnes i membrana z zaworkami. moze ja sprawdzic przykladajac impulsowo napiecie do jej zasiskow powinna "pluc" paliwem.