Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec Immergas ZEUS VICTRIX - wybuchy

Fazers 28 Sep 2008 22:14 12424 26
  • #1
    Fazers
    Level 11  
    Witam mam problem z tym piecem tego typu , że podczas długiego grzania c.o. słychać w nim głośne wybuchy.Tego typu zachownie nie jest regułą , ale się zdarza 2-3 razy w roku(w mojej obecności) co raczej mieć miejsca nie powinno.Wybuchy są na tyle silne ,że słychać je w całym domu.Wyłączam natychmiast piec i po paru minutach włączam pracuje prawidłowo. Urządzenie ma 4 lata i miał 2 miesiące temu czyszczony palnik.Nie pojawia się też żaden błąd ,a w momencie wybuchów lampka palnika świeci.
    Proszę o pomoc . Pozdrawiam.
  • #3
    Fazers
    Level 11  
    Zdarza się to przy zapalonym płomieniu i dłuższym grzaniu.
  • #4
    dziubek102
    Heating systems specialist
    Jest to bardziej niż dziwne, być może wewnątrz osłony jest przeciek gazu i to ten gaz wybucha co jakiś czas, jest tam kilka śrubunków z uszczelkami wiec jest to możliwe. Trzeba by popatrzeć i obadać sprawę z wykrywaczem gazu, może są niedokręcone króćce pomiarowe na zaworze gazowym, trudno powiedzieć, raczej nie bagatelizował bym sprawy może popalić kable lub elektronikę, zawołaj serwis.
  • #5
    Fazers
    Level 11  
    Serwis już był raczej podeszli do tego lekko. Oczyścili palnik , ustawili ciśnienia gazu i to wszystko. Przedostatnim razem tak się spieszyli ,że przycieli jakiś szary kabelek od sondy w części pomiędzy wentylatorem ,a palnikiem. Problem polega na tym , że to nie zdarza się często i ani razu podczas wizyty serwisu.Pierwszy wybuch jest raczej cichy ,ale kolejne coraz głośniejsze.W pomieszczeniu mam zainstalowaną centralkę Gazex MD-2 z detektorem gazu i nie ma sygnalizacji o wycieku.
  • #6
    mirrzo

    Moderator on vacation ...
    Czujnik gazu za wiele tu nie pomoże, bo to kondens. Ja bym rozebrał palnik. Musi tam coś być w środku.
  • #7
    Fazers
    Level 11  
    palnik rozebrali przy mnie nic tam nie było.Oczyścili go , przedmuchali sprężonym powietrzem. Nawet nie był mocno zabrudzony.Piec poza tymi wybuchami pracuje cicho.Nigdy nie zdarza się to podczas zapalenia palnika.
  • #8
    dziubek102
    Heating systems specialist
    tu nie chodzi o palnik,
    moim zdaniem rozszczelniona jest ścieżka gazowa od podłączenia gazu do powiedzmy dyszy w palniku (uogólniam), ponieważ jest to kondensat zawartość zawartego w obudowie powietrza do spalania jest ograniczona i wybuchy nie są silne , a fakt ze dzieje się to podczas pracy palnika może świadczyć o tym ze wyciek następuje za zaworem gazowym. częstym błędem serwisanta jest np nie dokręcenie króćca gazowego na zaworze gazowym podczas ustawiania mocy kotła albo może nie ma uszczelki pod dyszą gazową i przecieka na śrubunku (tam są fabryczne bardzo cienkie, papierowe trzeba je wymieniać przy każdym rozkręceniu śrubunku),
    jest kilka możliwości wybuchy to nic dobrego.
    inną sprawą są wybuchy podczas zapłonu wtedy ważna jest ilość gazu oraz dobra iskra elektryczna. trudne do regulacji zwłaszcza po zmianie rodzaju gazu
  • #9
    Fazers
    Level 11  
    Kolego dziubek102 więc co z tym zrobić ? Kolejna wizyta serwisu za 400zł ?!
    Czy jest może jakaś możliwość sprawdzenia tego samemu .
    Pozdrawiam
  • #10
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Raczej mało prawdopodobne,to rozszczelnienie ścieżki.Wybuchało by zdecydowanie częściej.Możesz to spr5awdzić sposobem starych instalatorów-mydliny,lub testerem szczelności w spraju.Skłaniał bym się raczej do tego co pisał kol.mirrzo-problem tkwi w palniku.Może coś z regulacjom?
  • #11
    dziubek102
    Heating systems specialist
    serwisant73 wrote:
    Raczej mało prawdopodobne,to rozszczelnienie ścieżki.Wybuchało by zdecydowanie częściej.Możesz to spr5awdzić sposobem starych instalatorów-mydliny,lub testerem szczelności w spraju.Skłaniał bym się raczej do tego co pisał kol.mirrzo-problem tkwi w palniku.Może coś z regulacjom?


    mydliny ok tylko nie zachlap elektroniki. musisz to zrobić podczas pracy palnika niestety. więc ostrożnie

    no niby tak na początek stawiałem na palnik, ale przecież palnik już się pali, o to się pytałem i kolega jasno stwierdził że dzieje sie to podczas pracy palnika, więc co? może wybuchy to raczej stukot np gotującej się wody przy braku obiegu. Sam już nie wiem. Otwarcie obudowy powinno rozwiać wątpliwości po płomieniu pozostają ślady.

    ps 400 zł to bardzo dużo chyba trochę za dużo tyle to kosztuje wizyta serwisu fabrycznego :D szkoda ze to daleko bo za 400 to sam bym przyjechał :D. ps ile lat ma ten kocioł? masz gwarancje jak tak to dzwoń do centrali i narzekaj na serwis immergas na pewno zareaguje.
  • #12
    Fazers
    Level 11  
    Piec ma 4 lata także już po gwarancji.Co do wybuchów to nie jest to na pewno gotująca się woda ,albo rozgrzany piec.Są na tyle silne ,że aż cały piec łącznie z kominem się trzęsie.Cztery dni temu byłem akurat przy piecu kiedy to się zaczęło nie widać żadnych płomieni i nie czuć spalin to jest jakby w samym piecu. Natomiast po trzecim coraz to silniejszym wybuchu wyłączyłem piec i po włączeniu pracuje bez zarzutu do dzisiaj.Wracając natomiast do wycieku jak pisałem wcześniej mam detektor gazu.Czasami zdarza się , że parę minut po uruchomieniu pieca sygnalizuje wyciek.Testerem szczelności nie znajduje wycieku na rurach dochodzących do pieca .Więc może coś w piecu ?
  • #13
    mirrzo

    Moderator on vacation ...
    Wiem, że te kotły maja 5 lat gwarancji, zatem ...
    Jakoś z tych opisów nie umiem sobie sklasyfikować tej usterki
  • #14
    Fazers
    Level 11  
    W momencie kiedy kupowałem ten piec tj. listopad 2003 miał on 24 miesiące gwarancji + 12 miesięcy przedłużenia po płatnym przeglądzie.
    Tak więc wtedy w sumie tylko 36 mies.Teraz istotnie na reklamach jest 5 lat
    Szkoda ,że wcześniej nie było tak bo jeszcze byłby na gwarancji:cry:
  • #15
    mirrzo

    Moderator on vacation ...
    To masz niefart z tą gwarancją. Zatem wołaj serwis. Coś mi świta, że może być brudny palnik i nie dopala całości gazu. jak się go nazbiera, to i pi.......e sobie. Może to właśnie ?
  • #16
    Fazers
    Level 11  
    Widzisz cały problem w tym , że oni czyścili i regulowali ten palnik 2-3 miesiące temu i nawet stwierdzili , że jest bardzo czysty.Sprawdziłem też testerem połączenia gazowe na pracującym piecu ( w miarę moich możliwości ) i wszystko szczelne.Od ostatnich wybuchów tj. prawie 2 tygodnie temu piec pracuje bez zarzutu.Natomiast na przedostatnim przeglądzie tak się chyba spieszyli , że przycieli szary kabelek , który dochodzi do sondy NTC . Kabelek był cały naruszona tylko izolacja natomiast na pewno zostawił jakiś ślad na oringu pokrywy zwężki Venturiego, którego nie wymienili tylko odwrócili Czy znieształcony oring może mieć jakiś wpływ na to ?
  • #17
    trig
    Level 15  
    Witam
    Poszukaj w piecu potencjometr od sterowania ilością gazu przy starcie palnika i go zmniejsz, powinny zdecydowanie zmniejszyć się wybuchy gazu. Podstawowy problem czyste elektrody -iskrowniki ale główny problem wynika z tego że w 90 % GAZOWANIA OKRADA ODBIORCÓW, nie daje właściwego składu gazu . W zeszłym roku był szum w całym kraju o oszustwach robionych przez gazownie w okresie grzewczym. Robiłem sam pomiary kaloryczności i wynik jest jeden okresowe kantowanie na składzie gazu przez co mieszanka trudno się zapala . Potrafią gnojki dowalić przez godzinę gaz o kaloryczności bardzo słabej szczególnie jak mają problem z ciśnieniem aby po godzinie skład był prawidłowy. i tak kilka razy na dobę w nocy to norma że idzie prawie azot .Stad takie efekty że piec po resecie nagle działa poprawnie. Oficjalnie miernik z gazowni pokaże że wszystko ok , i do póki nie zmieni się monopolista to będą coraz bardziej nas okradać.
    Mam to samo ze swoim piecem , temat nie do przejścia oprócz skręcenia ilości podawania gazu na starcie.
  • #18
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    No to pojechałeś po PGNIG ostro kolego,ale ja nadal twierdzę,że przyczyna tkwi w palniku a dokładniej w regulacji.I jeszcze ten oring.Te kotły potrzebują precyzji w regulacji i wtedy sprawują się super.
  • #19
    trig
    Level 15  
    oczywiście dokładna regulacja jak jest elektroniczny zapłon to konieczność ale przy stałym składzie gazu a jak ci lata charakterystyka spalania gazu to co zrobić ?
    gazownia to złodzieje jakich mało , mierniki na pomiarze długoterminowym nie da się oszukać jak robi pomiar kto inny niż sam PGING
  • #20
    mirrzo

    Moderator on vacation ...
    Że gazownie kroją klientów, to nie musisz pisać, a że to by się działo na wszystkich kotłach w Polsce, to brednie. Na tym też.
    Poproś serwisanta, żeby zrobił analizę spalin w dzień i w nocy, ok 2-3. Jak nie będzie różnic, to szukaj dalej
  • #21
    Fazers
    Level 11  
    Witam.Piec zasilany jest gazem z butli więc czasowa zła jakość gazu odpada.
    Wybuchy następują już po paru minutach grzania czyli regulacja raczej też nie .Zapłon pieca jest idealny słychać przeskok iskry i cichutki zapłon.Natomiast w tej chwili zdjąłem obudowę z pieca i czekam do następnego razu.Chcę zaobserwować co się dzieje z płomieniem przez wziernik.Pozdrawiam.
  • #22
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Witam.
    Z jakich butli jest zasilany kocioł. Mam nadzieję że jest to duża butla wolno stojąca na zewnątrz budynku.
    Gaz z butli też może być nie właściwy (mieszanka propan-butan, przy czym butanu nie powinno być więcej niż 10 % do prawidłowej pracy kotła). Skład mieszanki można sprawdzić na podstawie prężności gazu (ciśnienie na butli i temperatura).
    Nieszczelności w układzie zmieszania gazu (uszkodzona uszczelka komory zwężki) może być przyczyną.
    I najważniejsze. Czy była wykonywana analiza spalin analizatorem, i ewentualne regulowanie. To jest kozioł kondensacyjny, i nie da się prawidłowo wyregulować bez analizatora, co może skutkować takimi objawami.
    I niczym nie kręć (żadnymi regulacjami) w tym kotle. Nawet nie duże rozregulowanie mieszanki może doprowadzić do zniszczenia (przepalenia) palnika. W tym kotle nie ma potencjometru do regulacji mocy startowej palnika (jak to ktoś napisał wyżej). Są tam dwa potencjometry. Jeden służy do ustawienia maksymalnych obrotów wentylatora (czyli mocy maksymalnej kotła), a drugi do ustawienia ograniczenia mocy maksymalnej na CO.
    Pozdrawiam.
  • #23
    Fazers
    Level 11  
    Witam.Piec oczywiście zasilany jest z dużej butli na zewnątrz budynku.Mam podpisaną umowę z firmą Intergaz i nie mam zarzutu co do jakości gazu.
    Natomiast piec był czyszczony , ale nie zwróciłem już uwagi czy były robione pomiary spalin.Sam nie biorę się za regulownie. Poza tymi wybuchami , które występują kilka razy w roku nic innego z piecem się nie dzieje. Czyli wezwać jeszcze raz serwis i zlecić pomiary ? Jeżeli tak to jaki może być koszt takich pomiarów ? Pozdrawiam
  • #24
    mirrzo

    Moderator on vacation ...
    Poproś ich o dostarczenie wydruku analizatora z ostatniej wizyty. Jeżeli robili, to dadzą, jeżeli nie to niech zrobią. Analiza spalin to podstawa po każdym przeglądzie, czy naprawie istotnej dla prawidłowego spalania.
  • #25
    dziubek102
    Heating systems specialist
    tak sobie czytam co jakiś czas ten wątek i sam już nie wiem, i jeśli nie ma wycieku gazu to, można tylko podejrzewać 2 rzeczy albo zawiesza się reduktor gazu choć to objawia się troszke inaczej, albo pada elektronika kotła.
    Co do ustawień analizy spalin nie sądzę aby kocioł nawet gdyby był nie wiadomo jak rozregulowany, zachowywał się w ten sposób. uruchomiłem wiele kondensatów i nie pamiętam aby zła analiza spalin dawała efekt wybuchu podczas palącego się palnika jest to co najmniej dziwne.
    Dla mnie jednoznaczne jest że wybuch następuje z powodu nagromadzenia się gazu i nagłego zapłonu, resumując jeśli palnik się pali i następuje wybuch podczas jego pracy to albo wybuch następuje wewnątrz kotła ale nie w palniku teoria przecieku na ścieżce gazowej, albo palnik nie pracuje i wybuchy następują podczas zapłonu niestety to wg twoich słów jest nie prawdą.
    Wtedy to można powiedzieć że możliwości jest dużo więcej teoria złego ustawienia elektrod, mocy zapłonowej, zawieszanie się reduktora gazu...
    innego wyjścia nie widzę, trzeba z tym faktem zgłosić się do serwisu centralnego może oni dadzą jakąś sensowną odpowiedz mają największe doświadczenie.
  • #26
    Fazers
    Level 11  
    Widzisz kiedy są te wybuchy lampka na piecu się świeci czyli palnik powinien działać , ale żeby to sprawdzić na 100% trzeba zdjąć obudowę i patrzeć we wziernik. Być może palnik gaśnie na chwilę i lampka nie zdąży zareagować.
    Teraz obudowę zdjąłem i czekam do następnego razu. Natomiast jak pisałem wcześniej zdarza się to już na piecu gorącym działającym kilka minut i dosyć rzadko przez co nie można tego zdiagnozować dokładnie. Poza tym jednak przy takich strzałach bierze górę rozwaga i wyłączam piec nie czekając co dalej , gdyż każdy następny wybuch w odstępach około 5 sekund jest silniejszy.
  • #27
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Witam.
    Miałem przypadek że kocioł wybuchowo pracował, i to właśnie w trakcie pracy palnika. Była to seria wybuchów w trakcie pracy palnika, po czym po chwili palnik gasł. Zdarzało się to znacznie częściej niż parę razy na rok, i wybuchy nie były w odstępach 5 sekund, tylko raz po razie. Definitywnie była nie wyregulowana mieszanka. po zrobieniu analizy i regulacji problem ustąpił.
    Jeśli chodzi o serwisanta, to miał obowiązek zrobić analizę po przeglądzie, i powinien zostawić wydruk z analizy. Jeśli nie ma wydruku, to prawdopodobnie nie było analizy.
    Jeśli chodzi o uszkodzenie zaworu gazowego, to nie spotkałem się z takimi objawami, ani o takich nie słyszałem. Płyta główna kotła nie ma na to żadnego wpływu, jeśli już to centralka zapłonowa umieszczona wewnątrz komory kotła, bo to ona steruje palnikiem i dokonuje zapłonu oraz kontroli płomienia. Ale to też mało prawdopodobne, i też się nie spotkałem z taką usterką centralki. Jeśli nie regulacja, to ja bym stawiał na jakieś nieszczelności.
    Pozdrawiam.