Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie kominka z płaszczem wodnym

29 Wrz 2008 07:34 12900 10
 • Poziom 21  
  Witam . Pytanie jak w temacie . Czy można podpiąć się do istniejącego już wkładu kominowego z drugim piecykiem na drewno ( Typ piecyka -SAMSON 15 kw) ?
  Nadmienię , że w piwnicy ( domek wolno stojący) jest już piec na węgiel .
  Wysokość pomieszczenia w którym będzie stał piec to ok. 3.25m .Chciałbym z tego piecyka podciągnąć rurę do samego sufitu i wpiąć się w komin.
  Czy trzeba zastosować tzw.szyber na wyjściu czy tylko wystarczy trójnik ?
  Proszę o pilną odpowiedź. Pozdrawiam. Krzysztof Bogusz
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Jedno urządzenie - jeden samodzielny przewód dymowy.
  Przed realizacją nowego przewodu lub wkładu kominowego radzę się skonsultować ze służbami kominiarskimi.
 • Poziom 21  
  W moim przypadku, chodziło by o palenie na zmianę .Raz w jednym np. w dzień palenie w kominku i na noc zamykanie odpływu spalin z niego . W razie awarii pieca gazowego ( ma oddzielny przewód dymny) pracowałby więc piec węglowy stojący w piwnicy. Nie wiem czy dobrze się wyraziłem. Dwa na raz by nie pracowały .
  Czyli po założeniu wkładu ,odbioru musi dokonać zakład kominiarski ?
 • Poziom 22  
  krzych1-b napisał:
  W moim przypadku, chodziło by o palenie na zmianę .Raz w jednym np. w dzień palenie w kominku i na noc zamykanie odpływu spalin z niego . Dwa na raz by nie pracowały .

  A jakbyś zostawił tak niechcący tlące się palenisko a zamknął przewód spalinowy to co by się mogło stać?
  Myślę, że kominiarze w rejonie do którego przynależy budynek mieszkalny udzielą pomocy w realizacji przedsięwzięcia.
  I radzę spotkać się z nimi przed podjęciem działań.
  Piec węglowy czy na drewno może mieć przewody murowne ale gazowy powinien mieć z rur kwasoodpornych.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Jestem zwolennikiem teorii :Każde urządzenie -osobny szyb kominowy.Dla bezpieczeństwa Twojego i rodziny.
 • Poziom 21  
  Macie koledzy całkowitą rację .Uzupełnię tylko , że piec na gaz ma wkład z kwasówki i oddzielny przewód kominowy . Dom ma niestety ponad 80 lat i komin jest po prostu nieszczelny ( popękany tynk) Nie będę narażał życia swojego i innych.
  Mam jeszcze jedno pytanie co do sposobu włączenia się w nowy wkład kominowy( stal nierdzewna fi 130).Piecyk ma wyjście w poziomie na wys.650mm od podłogi .Czy muszę od razu wpiąć się w komin , czy mogę rurę podciągnąć wyżej ok. 2,5m stosując dwa kolana 90 stopni i dopiero wejść we wkład kominowy ?
 • Poziom 22  
  Podłączenie wykonujesz na wysokości wylotu spalin z urządzenia.
  Drugie proponowane przez Ciebie rozwiązanie będzie niezgodne z przepisami.
  Zajrzyj do porad na www.muratordom.pl
 • Moderator Samochody
  Przede wszystkim, to do kotła/pieca na opał stały nie stosujemy kwasówki, lecz blachę 1.4828. Prawdopodobnie wkład masz wykonany z 1.4404 # 0,6mm, czyli pod typowy kocioł gazowy z otwartą komorą spalania. Pomijając fakt, że włączenie się z drugim trójnikiem, niezależnie od zastosowania niezależnej przepustnicy, będzie kolidowało z przepisami, to kocioł na opał stały prawdopodobnie w krótkim czasie spowoduje zanieczyszczenie, lub uszkodzenie istniejącego wkładu. Rozwiązanie, o które pytasz, jest niedopuszczalne.
 • Poziom 21  
  Witam po dłuższej przerwie . "Koza" zamontowana zgodnie z przepisami i grzeje. Ale żeby nie było za dobrze, to mam taki cug z kominka , że drewno się spala bardzo szybko , pomimo zamknięcia obydwu szybrów w piecyku . Czy to nie jest wina średnicy rury ( fi 130)?, bo na wyjściu z "Kozy"było 165 mm?
  A wkład faktycznie okazał się o grubości o,6 mm ,sprzedawca twierdzi , że wytrzyma bardzo długo .W Muratorze piszą , że się stosuje 0,6mm- już sam nie wiem co o tym myśleć
 • Pomocny post
  Moderator Samochody
  No dobra, jeżeli kominiarz dał Ci na to opinię, to nie będę już dyskutował o przepisach ;). Jeżeli drewno spala się szybko, to doszczelnij drzwi i szyber "kozy", bo za dużo powietrza puszcza.
  Druga sprawa - nie słuchaj nigdy sprzedawców, chyba że jest to producent. Jeżeli taki wkład juz jest zamontowany, to taki zostanie. Wiem z doświadczenia, że agresywne związki zawarte w spalinach z opału stałego (szczególnie drewna) powodują korozje wżerową wkładów z kwasówki 1.4404, która jest szczególnie odporna tylko na kondensat zawierający związki siarki, czyli występujacy w spalinach z gazu. Nie jest natomiast odporna na związki chloru i wiele innych substancji. Jakiś czas wytrzyma. Ile? To trudno powiedzieć, zależy to nawet od rodzaju i stopnia wysuszenia drewna opałowego. Wkłady 0.6 mm nie są odporne na pożar sadzy w kominie, więc musisz bardzo pilnować jego czystości, oczyszczać minimum raz w miesiącu i palić dobrze wysuszonym drewnem. Jeżeli w muratorze napisano, że wkład z w/w stali i o takiej grubości nadaje się do kominka, czy "kozy", to nie zgadzam się z nimi. Musi być to stal nierdzewna żaroodporna 1.4828, o grubości min. 0,8mm dla niewielkiej "kozy" i 1mm dla typowego kominka. Grubość jest przyjmowana głównie ze względu właśnie na odporność termiczna i odkształcenia w przypadku częstych przypadków zapalenia się sadzy. Blacha 0.6 wytrzymuje zazwyczaj jedno takie zdarzenie.

  P.S. Wymiar DN165 na wyjściu, czyli komin powinien być DN 160. Jak cug jest dobry, komin długi, to 130 starczy, ale szybko się zanieczyści i trzeba tego pilnować.
 • Poziom 21  
  Witam po dłuższej przerwie ( czyt. zimowej). Koza sprawuję b.dobrze ,wkład kominowy ma szczątkowe zabrudzenia ( sprawdzałem tuż przy wyjściu i na dachu) , ale komin przeczyszczę ze względu na bezpieczeństwo .Dziękuję wszystkim za pomoc .Temat zamykam.