Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

heterodyna, mieszacz (w częstościomierzu) jak dziala?

Akolita88 29 Wrz 2008 16:32 1221 3
  • #1 29 Wrz 2008 16:32
    Akolita88
    Poziom 2  

Witam

potrzebuje pomocy gdyż muszę poznać zasadę działania przystawki mieszającej w częstościomierzu cyfrowym. Niestety pod hasłem przystawka mieszająca nic nie mogłem znaleźć. Wyszukałem w internecie i w książkach ze przystawka mieszająca nazywana jest również przystawki heterodynowe lub mieszacze heterodynowe. zagłębiałem się dalej i doszedłem że są mieszacze sumacyjne, mieszacze mnożące i przetworniki heterodynowe. zacząłem o tym wszystkim czytać ale niestety już wreszcie nie wiem co jest w częstościomierzu do pomiaru dużych częstotliwości.
    muszę wiedzieć jak to się dzieje że gdy chcemy zmierzyć dużą częstotliwość lecz zakres częstościomierza nam na to nie pozwala, to odejmuje on jakąś częstotliwość wzorcową i na wyniku otrzymujemy ich różnicę.
    w teorii wszystko rozumiem jest jasne ale muszę wiedzieć na zaliczenie jak to wygląda od strony technicznej.

proszę o pomoc pozdrawiam

0 3
  • Pomocny post
    #3 30 Wrz 2008 15:23
    Czesiek
    Poziom 28  

Częściej stosuje się prekalery - szybkie dzielniki wstępne.
    Jeśli chodzi o heterodynowe to stosuje się rpomiar różnicowy. Tzn heterodyna ma wyższą częstotliwość niż F-mierzona. Wówczas suma pasożytnicza leży poza zakresem pomiarowym miernika.

0
  • Pomocny post
    #4 30 Wrz 2008 19:53
    nemo07
    Poziom 36  

Witam.

Akolita88 napisał:
    ... muszę wiedzieć jak to się dzieje że gdy chcemy zmierzyć dużą częstotliwość lecz zakres częstościomierza nam na to nie pozwala, to odejmuje on jakąś częstotliwość wzorcową i na wyniku otrzymujemy ich różnicę. ...

Dostepne preskalery (MMIC's) wykonane w technologii GaAs pozwalaja dzielic czestotliwosci siegajace Ku-Band (rzedu kilkunastu GHz). Powyzej konieczne jest uzycie metod mieszajacych.
    Profesjonalne mikrofalowe mierniki czestotliwosci wykorzystujace mieszanie to w zasadzie odbiorniki superheterodynowe. Mierzony sygnal o czestotliwosci Fx jest podawany na mieszacz harmoniczny (harmonic mixer), ktory produkuje sygnal (IF) o czestotliwosci roznicowej
    Fi = Fx ± n*Fo; Fo - czestotliwosc oscylatora lokalnego, n- numer harmonicznej.
    Dla precyzyjnych pomiarow istotne jest, by zarowno Fi, jak i Fo lezaly w zakresie pomiarowym licznika zasadniczego przyrzadu.
    Uklad licznika mierzy czestotliwosci Fi oraz Fo, mnozy Fo przez numer harmonicznej i dodaje lub odejmuje Fi.
    Przy tym uklad musi miec metode determinacji numeru harmonicznej oraz znaku (roznica czy suma) z jakim musi sumowac mierzona czestotliwosc Fi. W tym celu stosuje sie czestotliwosciowa (FM) modulacje oscylatora, a detektory indeksow modulacji oraz fazy wynikowej Fi pozwalaja przy wsparciu procesorow jednoznacznie wyznaczyc niewiadome: n oraz znak sumowania w powyzszym rownaniu.
    Wiecej w Google http://www.google.pl/search?hl=pl&q=microwave+heterodyne+frequency+meter&lr=
    Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów