Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nie działa metoda naświetlania druku .

karol123 29 Sep 2008 21:54 1569 3
Altium Designer Computer Controls
    karol123
    Level 16  
    witam wszystkich no mam problem z naświetlaniem druku poprzednim razem jak naświetlałem płytkę pokrytą lakierem UV dawały rezultat ,Od czasu kiedy kupiłem nowy Positiv wszystko się popsuło lakier wysycha 12 godz w temp. pokojowej w ciemni pózniej naświetlam naświetlarką UV 8min wsadzam do 7%roztworu NaOH i nie mogę wywołać co prawda na druku widać naświetlenie ale lakier nie chce ulec rozpuszczeniu nie wiem czym to jest spowodowane.Proszę o pomoc w tej sprawie .
  • Altium Designer Computer Controls
    serwis
    Level 37  
    karol123 wrote:
    witam wszystkich no mam problem z naświetlaniem druku poprzednim razem jak naświetlałem płytkę pokrytą lakierem UV dawały rezultat ,Od czasu kiedy kupiłem nowy Positiv wszystko się popsuło lakier wysycha 12 godz w temp. pokojowej w ciemni pózniej naświetlam naświetlarką UV 8min wsadzam do 7%roztworu NaOH i nie mogę wywołać co prawda na druku widać naświetlenie ale lakier nie chce ulec rozpuszczeniu nie wiem czym to jest spowodowane.Proszę o pomoc w tej sprawie .

1-za gruba warstwa Positiv'a
    2- za krótki czas naświetlania
    3- złe spectrum samej lampy
    4- przeterminowany Positiv- wymaga dłuższego czasu naświetlania, i bardziej stężonego roztworu, np: 10÷11g/l
    5- roztwór NaOH powinien być 7g/l
    6- materiał, z którego zrobiona jest klisza hamuje promienie UV- rzadki przypadek, ale miałem taki.
  • Altium Designer Computer Controls
    sq6fmy
    Level 22  
    Jeżeli używasz Kreta zamiast czystego NaOH to popatrz na opakowaniu ile jest w nim rzeczywiście NaOH (o ile będzie to napisane). Kupiłem kiedyś taniego Kreta w supermarkecie i dopiero poźniej w jego składzie wyczytałem, że zawiera tylko 30% wodorotlenku sodu. Nim na to trafiłem to męczyłem się podobnie jak ty.
    xen
    Level 13  
    Witam,
    Mam już trzecią butelkę Positiva.
    Każda zachowywała się inaczej właśnie przy naświetlaniu-wywoływaniu.

Po lakierowaniu płytki suszę w temperaturze 35-40 st - tyle mam na piecu co. Fakt przy obecnej butelce lakieru muszę trochę dłużej suszyć.
    Proponuję koledze podniesć temperaturę suszenia do bezpiecznej granicy 40stopni.

Używam czystego NaOH, stężenie zawsze takie same - 7gram.

Teoretycznie nie powinno być kłopotu, ale to tylko teoria.

Jakość Positivu ma ścisły związek z czasem naświetlania. (lub odwrotnie).

Aby się nie męczyć przy drugim i trzecim opakowaniu wpadłem na pomysł zrobienia testu, jak się okazało to dobra metoda, przy trzeciej butli miałem od razu poprawne naświetlenie i wywołanie.

Robię w ten sposób:
    1. przygotowuję jednostronną płytkę długości ok 10-15 cm szerokości ok 5cm
    2. lakieruję, suszę
    3. przygotowuje wydruk na folii, drukuję zwykłą kratkę o boku 5mm i różnej grubości liniach
    4. folię po wydrukowaniu dokładnie mocuję (solidnie taśmą) do polakierowanej i wysuszonej płytki - folia nie może się przesuwać!
    5. przygotowuję szeroki pasek (kartkę) czarnego papieru, nieprzepuszczającego światła UV.
    6. naświetlam 1 minutę kawałek płytki ok 2 cm, reszta jest przykryta czarnym papierem.
    7. odsuwam czarny papier odsłaniając kolejne 2cm płytki, oczywiście poprzedni kawałek, który był już naświetlony jest także odsłonięty, naświetlam 1 minutę
    8. znowu odsuwam czarny papier o 2cm, naświetlam itd.
    9.po naświetleniu mam płytkę na której jest ten sam wzór (kratka) ale każdy kawałek płytki (po ok 2 cm) jest 2 razy dłużej naswietlony
    10 wywołuję całą płytkę, po wywołaniu oceniam który kawałek płytki jest dobrze wywołany. Do dalszej produkcji PCb używam już zawsze tego czasu jaki był najlepszy w próbie.

W moim przypadku przy pierwszym pojemniku Positiva naświetlałem 4 minuty, przy drugim pojemniku 2 minuty, teraz naświetlam 6 minut aby było dobrze. Oczywiście stosuję tą samą folię, drukarkę i lampę.

Efekt jest rewelacyjny, tracę tylko jeden kawałek płytki i mam pewność, że późniejsze naświetlania i wywoływania będą bezproblemowe.

Oczywiście, każdy musi zmienić czasy naświetlania próbek np. każdy kawałek po 0,5 min, zależy to od mocy lampy.
    Wiem, że niektórzy naświetlają kilkadziesiąt sekund i jest ok. W takim wypadku każdy następny kawałek należy naświetlać np. czasem 15 sekund.

Rozpisałem się, może chociaż trochę pomogłem
    życzę powodzenia
    pozdrawiam
    xen