Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumna 2x12- wlasna konstrukcja

Maniek@@@ 29 Wrz 2008 22:13 3948 24
  • Witam wszystkich.Jestem nowy,wiec wypadało by sie przedstawić:D
    jestem Mariusz mam 17 lat i oczywiście interesuje się elektronika,poprostu pasja:).
    Wykonałem swoją pierwszą kolumnę,co o niej sądzicie?,szłem jak najtańszym kosztem,więc niema co sie śmiać z przetworników,a mianowicie są to 2x 30m soling 250w w RMS,kupiłem je okazyjnie po 20 zł sztuka,myślę ze sie opłacało:),obudowa wyliczona win isd,jak również bass reflex.Zwrotnicy nimątowałem do niskotonowców ,poprostu zrobiłem na zasadzie estradówki...cała konstrukcja wyniesła mnie coś około 10 zł,napędzana jest mostkiem TDA 7294,co o tym sądzicie?

Dodano po 1 [minuty]:

Zapomnielem dodać zdjęcia https://obrazki.elektroda.pl/index.php

Dodano po 1 [minuty]:

kolumna 2x12- wlasna konstrukcja

Dodano po 1 [minuty]:

z góry przepraszam za pisownię,konstrukcja wyniesła mnie oczywiście coś około 100 zł a nie 10:)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Maniek@@@
    Poziom 9  
    Maniek@@@ napisał 41 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Katowice. Jest z nami od 2008 roku.
    metq
    Poziom 13  
    A jaką zwrotnice tam masz wsadzoną? Jak na pierwszą kolumnę to ok, tyle, że jej nie słyszałem:)
    Maniek@@@
    Poziom 9  
    niewsadzalem zwrotnicy niskotonowej,ponieważ niemiał bym wgl. średnich tonów,tylko bass,i jakies tam wysokie..,zalozylem tylko kondensatory po2,2 mF na wysokotonowce,w celu uzyskania wysokich tonow(zeby niespalic ich),ta konstrukcja jest calkiem calkiem,słychac duzo niskich,srednich jak i wysokich,za taka kase niekupił bym niczego lepszego
    Maniek@@@
    Poziom 9  
    słuzy nieraz do sluchania muzyki w domu,i na jakis mniejszych imprezakach,i naprawde sobie swietnie radzi,tylko zastanawiam sie wlasnie nad ta zwrotnica,bo wydaje mi sie ze powinna byc,a samemu zaprojektowac,to moge miec z tym problem..,moze ktos wie jak obliczyc?
    metq
    Poziom 13  
    Zwrotnica generalnie jest wymagana... Przy takich głośnikach to najlepiej zrób sobie zwrotnice 12dB/oktawe. Tylko z obliczeniami musisz sobie poradzić:). Albo podaj wszystkie dane dotyczące głośników... Obliczyć można programem SpeakerCalculator

http://82.95.237.142/mhsoft/SpeakerCalculator/index.html

Aha i jeszcze jedno. Zwrotnica nie służy do tego, żeby odciąć np głośnik niskotonowy na 2500Hz i dalej bedzie pustka i od 5000Hz wysokotonowy zacznie grać dopiero. Te 2500Hz będzie granicą, powyżej tej częstotliwości głośnik też bedzie grał, tylko że coraz ciszej (12dB/8, 6dB/8 itd). Dlatego trzeba dobrze przeanalizować wykres dB na całym paśmie. Pozdrawiam
    Maniek@@@
    Poziom 9  
    dzieki za pomoc,powinnem sobie poradzic:).Pozdrawiam
    metq
    Poziom 13  
    Nie ma sprawy, jak co to pisz. Pozdrawiam
    Maniek@@@
    Poziom 9  
    właśnie nie mogę pobrać tego programu...,jak byś mógł to podaj mi jaka ma być cewka i kondy, tak jak mówiłeś podam ci wszystkie dane jakie posiadam:
    soling swa 300
    Średnica 12 cali
    moc max 440w
    moc rms 250w
    czułość 94 db
    magnes:średnica 120mm,grubość30mm,powietrzna cewka
    niestety tylko posiadam danych..,nawed w google nic niestety nieznalazlem
    z góry dzieki za pomoc pozdro.

Popraw pisownię, inaczej temat poleci do kosza.
    Regulamin p.15
    [Art]
    zapek42
    Poziom 27  
    Maniek@@@ napisał:
    właśnie nie mogę pobrać tego programu...,jak byś mógł to podaj mi jaka ma być cewka i kondy, tak jak mówiłeś podam ci wszystkie dane jakie posiadam:
    soling swa 300
    Średnica 12 cali
    moc max 440w
    moc rms 250w
    czułość 94 db
    magnes:średnica 120mm,grubość30mm,powietrzna cewka
    niestety tylko posiadam danych..,nawed w google nic niestety nieznalazlem
    z góry dzieki za pomoc pozdro.

Popraw pisownię, inaczej temat poleci do kosza.
    Regulamin p.15
    [Art]

No właśnie typowe chińskie brzęczałki ;-)...
    Mimo to konstrukcja nie najgorsza może coś z tego będzie.
    Maniek@@@
    Poziom 9  
    a słyszałem,że Soling to Polska firma,ale mniejsza z tym:),a powiem,że nawet bardzo dobrze radzą sobie w pokoju 20m/k robią na prawdę dużo hałasu,nie chodzi mi oczywiście o jakiś piszczenie itd,tylko o brzmienie,po prosu porównał bym je nawet do jakiś lepszych głośników:),po prosu mnie zaskoczyły,polecam je dla kogoś,kto nie ma kasy,a chciałby troszke poszaleć,bo cena nowego to groszowe sprawy zaledwie ponad 30 zł,dużo lepsze od tych chińskich podróbek np.,,american power,, (amerykańska moc:D),poprostu śmiechu warte:D
    metq
    Poziom 13  
    Ale to mi musisz podać wszystkie dane: Fs, częstotliwości pokazane na wykresie, w jakich pasmach ten głośnik najlepiej chodzi itd
    Maniek@@@
    Poziom 9  
    sorka,ale niestety nie znam danych,nigdzie ich nie ma na necie,a producent nie podał szczegółowych..,ale jakoś to wyszło,i jestem zadowolony:)
    zapek42
    Poziom 27  
    No właśnie, bo przy takich głośnikach niema parametrów albo są ale wyssane z palca .
    Mała efektywnośc, mała moc...
    Jedynie cena takiego głośnika jest atrakcyjna, choc nie wszystkich bo czasami no name są droższe od markowych głośników ;-) .
    Maniek@@@
    Poziom 9  
    Zgodzę się z tobą,ale co poradzić,jak kaski nie było,a chciało sie troszkę poszaleć,ehh.,Teraz planuje włożyć tam 2 tonsilki GDN. 30/120/1,co o tym sądzisz?
    zapek42
    Poziom 27  
    Jeżeli obudowa ma 100 litrów to czemu nie ;-) .
    Do tych gdn'ków musisz miec spory wzmacniacz przynajmniej 100 watt - minimum ;-) .
    SzokalML
    Poziom 36  
    Co za bzdury w tym temacie.

Skoro masz tylko parametry jakie podałeś, to jak wyliczyłeś obudowę?

Cytat:
    dużo lepsze od tych chińskich podróbek np.,,american power,, (amerykańska moc:D),poprostu śmiechu warte:D

Te głośniki to to samo co american power/sistek itp. Jeśli wydaje ci się, że znalazłeś jakąś wyjątkową okazję, to się mylisz. 20 zł/szt. to rzeczywiście tanio, ale głośniki są najgorszego sortu.

I popraw ortografię, bo żenada totalna.

Masz jedną kolumnę - to co ze stereo? Olewasz to? to dźwięk musi być kiepski.

Lepiej już trzeba było zrobić dwie kolumny...

Zamiast wstawiać GDN 30/120 pomyślałbym lepiej nad zmianą wysokich tonów, oraz dorobienia drugiej kolumny.
    Maniek@@@
    Poziom 9  
    o wzmacniacz sie nie muszę na razie martwic,posiadam 2x mostek tda 7294,zasilany napięciem +-45v,ale i tak nie jest taki mocny..,po prostu znudził mi się:),Zamierzam zmontować 2 kanałowego holtona 400,ale z braku funduszy jak na razie to nie możliwe..
    zapek42
    Poziom 27  
    Cholera zawsze te pieniądze...
    Czego człowiek by nie chciał zrobic bo zawsze kasa...
    Maniek@@@
    Poziom 9  
    Wien,że to jest nie zgodne z tematem,ale czy dobry byłby wzmacniacz na TDA 1554Q,do głośników wysoko tonowych?,żeby uzyskać więcej góry,akurat posiadam taka kostkę i coś chcę z nią zrobić..
    Mleczyk89
    Poziom 34  
    TDA1554q = 4 x 11 W single-ended or 2 x 22 W power amplifier
    Maniek@@@
    Poziom 9  
    Tak,wiem,jaką posiada moc ta kostka,tylko chciałem zapytać,czy to dobra opcja,do jakiś,średnio-wysoko tonowców,
    Mleczyk89
    Poziom 34  
    Po co skoro masz 2 mostki TDA 7294

"Kość" mniejszej mocy przekręcisz trochę za mocno i spalisz soprany przesterami ...
    Maniek@@@
    Poziom 9  
    no tez racja..,dzieki za pomoc..,a macie może wymiary obudowy do GDN 30/120/1?,wiem,że mam mieć 70 l,ale nie wiem,jak obliczyć wymiary wewnętrzne..bedzie z mdf 1,8 cm
    SzokalML
    Poziom 36  
    Masz za mało wysokich tonów, bo głośniki wysokotonowe masz najtańsze piezaki o traficznej jakości. Ja bym je w pierwszej kolejności wymienił.

a obliczyć wewnętrzną pojemnośc pomoże ci ten arkusz w excelu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=236361

Zamiast brać się za wkładanie stosunkowo drogiego głośnika (GDN 30/120) poprawiłbym pozostale aspekty.