Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ozas Opole podajnik zp-22 potrzebny schemat elektroniki

Jarek68 29 Wrz 2008 23:49 6058 2
  • #1 29 Wrz 2008 23:49
    Jarek68
    Poziom 20  

Witam.
    Płytka elektroniki w podajniku daje zwarcie, poszukuję pilnie schematu. Na płytce najprawdopodobniej jest jakieś zwarcie. Przepala bezpiecznik zasilania 10A. Po podłączeniu omomierza na wejściu zasilania płytki pomiędzy plusem a minusem jest około 2Ω. Może już ktoś miał odczynienia z taką awarią podajnika i co się uszkadza dając taki efekt. Każda pomoc pilnie potrzebna.

0 2
  • #3 18 Lis 2008 21:04
    Jarek68
    Poziom 20  

Witam. Udało się naprawić płytkę sterowania. Wymagała drobnych przeróbek aby awaria w przyszłości się nie powtórzyła. Uległ uszkodzeniu dioda i tranzystor sterowania silnikiem. Wymieniłem na elementy o lepszych parametrach. Przyczyną uszkodzenia było zbyt niskie napięcie zaporowe diody co doprowadziło do jej zwarcia. Wyniku zwarcia w obwodzie silnika uległ przegrzaniu i zwarciu tranzystor sterujący.
    Dioda prostownicza:
    FES 16 BT parametry 100V, 16A
    wymieniono na
    HFA 25 TB60PBF parametry 600V, 25A

Tranzystor
    IRF 540 N parametry 100V, 27A, 140W
    wymieniono na
    IRFB 260 NPBF parametry 200V, 56A, 380W
    Elementy zastępcze są o około 10zł droższe niż oryginalne za to ile kłopotu. Jak by fabryki nie było stać na elementy o lepszych parametrach. Na zamiennikach wszystko pracuje poprawnie.

W linku jest schemat do płytki LKC32 a u mnie jest LKC31 tak że schemat nie był pomocny a skan schematy jest słaby.

Widok oryginalnych uszkodzonych elementów. Są zamontowane do dwóch wysokich radiatorów.

Oryginalne mocowanie jest bardzo słabe. Elementy są dociskane do radiatorów tylko blaszką. Wymieniono radiatory i elementy (dioda i tranzystor) zostały przykręcone śrubą co poprawia znacznie odprowadzanie ciepła. Z powodu że montaż jest utrudniony (mało miejsca) radiatory zostały przerobione, nie są przylutowane na stałe tylko przykręcane. Kołki do lutowania zostały usunięte a na ich miejsce dałem śruby zrobione z drutu średnicy 2mm. Włożone od góry przez cały radiator a od spodu nakrętka. UWAGA pomiędzy radiator a laminat musi być podłożona podkładka izolacyjna!!! Tak aby radiator nie dotykał do laminatu!!! W tym miejscu przechodzą ścieżki i można zrobić zwarcie!!!

Na kablu zasilającym dałem warystor i bezpiecznik. Zastosowanie warystora jest wskazane w moim przypadku. Kabel sterowniczy łączący źródło z podajnikiem ma 30 metrów to mogą w nim indukować się spore przepięcia. Ten obwód w źródle jest zabezpieczony bezpiecznikiem 10A. Z moich pomiarów wynika że płytka sterowania i silnik podczas pracy nie pobiera więcej niż 2A. Zastosowałem bezpiecznik 4A.

Zastosowałem też warystor na kablu silnika. Szczotki powodują iskrzenie i związane z tym przepięcia w wyniku tego został uszkodzona dioda prostownicza.

Na tym zdjęciu widać że tranzystor i dioda nadmiernie się nagrzewały. Dla porównania środkowy element jest nowy.

Ja wymieniając radiator dałem trochę wyższy o 12mm. UWAGA radiator nie może być wyższy niż duży niebieski kondensator. Bo może dotchnąć do obudowy a radiatory są pod napięciem takim jakie występuje na silniku.

Mam nadzieję że te wskazówki pomogą innym w naprawie jak im się przydarzy coś takiego.

0