Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bojler CWU- problem z ciepłą wodą

ogień 30 Wrz 2008 09:33 10329 14
  • #1 30 Wrz 2008 09:33
    ogień
    Poziom 13  

Witam. Ogrzewana elektrycznie woda w bojlerze przy nie zamkniętym zaworze (nie wszyscy domownicy pamiętają o jego zamknięciu) ogrzewa instalację CO. Czy zainstalowanie na zasilaniu wężownicy zaworu zwrotnego rozwiąże ten problem? Drugi problem to wychładzanie ciepłej wody w bojlerze przy pracującej pompie CO (tylko jedna pompa zainstalowana na powrocie do kotła . Jak to rozwiązać?

0 14
  • #2 30 Wrz 2008 09:53
    dziubek102
    Specjalista - systemy grzewcze

rozwiązania sa 2
    1.sterownik + 2 pompy z zaworami zwrotnymi pierwsza na co druga na cuw.
    2. sterownik +pompa +zawór 3lub4 drogowy sterownik przełącza pomiedzy co i cuw .

0
  • #3 30 Wrz 2008 20:03
    ogień
    Poziom 13  

Pompę mam założoną na powrocie do kotła CO. Czy drugą pompę założyć na zasilaniu bojlera CWU czy na powrocie i w którym miejscu zawory zwrotne?

1
  • #4 01 Paź 2008 14:16
    janosh
    Poziom 12  

Mam ten sam problem choć baniak bez grzałki... Myślałem o drugim sterowniku i elektrozaworze, który odcinał by za mnie obieg wody w bojlerze. Na razie biegam codziennie do piwnicy byle by kiedyś ten zawór w ręce mi nie został... :D

0
  • #5 01 Paź 2008 14:36
    kloszi
    Poziom 19  

A wymiennik ciepła (płytowy) nie rozwiązał by tego ? Jeden obwód to CO a drugi do grzania CWU, wtedy instalacja CO nie wyciągnęła by ciepła z CWU.

0
  • #6 01 Paź 2008 15:03
    janosh
    Poziom 12  

Może nie do końca rozumiem zastosowanie tego wymiennika ale wydaje mi się, że w sytuacji kiedy w piecu wygaśnie a w bojlerze będzie gorąca woda to czy ta woda nie będzie znowu grzała wymiennika a ten z powrotem CO?

Ja częściowo rozwiązuje ten problem ustawiając zawór przy bojlerze minimalnie otwarty. Woda grzeje się dłużej ale za to ma ciężej żeby grawitacyjnie ogrzewać C.O.

0
  • #7 01 Paź 2008 15:42
    kloszi
    Poziom 19  

Raczej nie będzie ponieważ wymiennik jest trochę niżej a jak wiadomo ciepło nie chce iść samo w dół. Jeśli zbiornik CWU jest połączony z instalacją CO to wtedy jest inna sytuacja, ponieważ w instalacji są punkty gdzie jest wyżej i tam ciepła woda "ucieka".

0
  • #8 01 Paź 2008 21:02
    ogień
    Poziom 13  

A zawór zwrotny na zasilaniu bojlera nie zatrzyma ciepłej wody?

0
  • #9 01 Paź 2008 21:57
    kloszi
    Poziom 19  

Zawór zwrotny zatrzyma ale w obiegu musi być pompka +sterownik w obwodzie z CWU. Jedna pompka na CO i CWU raczej nie wystarczy ponieważ cały przepływ będzie szedł na CO (ze względu na opory stawiane przez zawór zwrotny)

1
  • #10 02 Paź 2008 13:32
    ogień
    Poziom 13  

Pompa na obwód CWU ma być na zasilaniu czy na powrocie bo w kotle założona jest na powrocie.

0
  • #11 02 Paź 2008 13:50
    kloszi
    Poziom 19  

Mój błąd. Pompa powinna być na powrocie (co zapewnia dłuższą jej żywność).

0
  • #12 03 Paź 2008 09:01
    ogień
    Poziom 13  

Zawór zwrotny zwykły czy lepiej klapowy?

0
  • #13 06 Paź 2008 16:04
    ogień
    Poziom 13  

Proszę o podpowiedź bo nie wiem co kupić.

0
  • #14 07 Paź 2008 06:50
    ogień
    Poziom 13  

A czy jednak można drugą pompę założyć na zasilaniu bojlera (lepsze dojście,więcej miejsca). W takim układzie nie będą się gryzły.

0
  • #15 23 Paź 2008 13:04
    ogień
    Poziom 13  

Zamontowałem zawór zwrotny klapowy na zasilaniu bojlera C.W.U (na poziomej rurze, żeby gorąca woda nagrzana elektrycznie nie przechodziła do obiegu CO) i bojler nie grzeje na grawitacji i na obiegu wymuszony przez pompę zainstalowaną na powrocie do kotła CO. Mam pytanie czy pompa nie pcha wody do bojlera przez powrót z niego?Czy zainstalowanie drugiego zaworu zwrotnego (na powrocie)pomoże czy lepiej zamontować drugą pompę do C.W.U ?

1