Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz NeoTec X3800 piszczy, trzeszczy po zwarciu na +5V

30 Wrz 2008 12:19 2582 3
 • Poziom 13  
  Zasilacz NeoTec X3800 piszczy, trzeszczy po zwarciu na +5V
  Witam.
  Mam problem z zasilaczem. Jakiś rok temu zrobiłem zwarcie we wtyczce Molex ( bodaj +5V ). Po tym wydarzeniu zasilacz raz uruchamiał się, raz nie, w końcu przestał działać całkowicie. Odłożyłem go, leżał tak około roku. Ostatnio postanowiłem zobaczyć co mu dolega( trochę późno, ale lepiej późno niż wcale ) okazało się, że 2 kondensatory 1000uF/10V były napuchnięte ( zakropkowane na czerwono na zdjęciu), w koło elementy (diody, rezystory) po sprawdzeniu okazały się sprawne.

  Wymieniłem kondensatory, zasilacz się uruchomił, ale strasznie głośno piszczał i trzeszczał, przy mniejszym obciążeniu mniej, przy większym bardziej. Postanowiłem wymienić kondensatory. Wymieniłem wszystkie prócz tych wielkich 680µF/220V ( nie mogłem takich dostać ). Niestety po wymianie zasilacz w dalszym ciągu piszczy. Hałas jest na tyle głośny, że nie da się wytrzymać, nie wiem co może być uszkodzone, zalane cewki nie były w ogóle ruszane.
  Postanowiłem sprawdzić z skąd hałas może dobiegać, używając mikrofonu udało mi się znaleźć obszar w którym piszczenie jest najmocniejsze, zaznaczyłem czerwoną linią ten obszar na zdjęciu. Nagrałem także piszczenie, jeden plik ukazuje piszczenie przy starcie, drugi przy wejściu do systemu i pracy komputera.

  Liczę na pomoc, ew. jakiekolwiek wskazówki, pozdrawiam.
  Zasilacz NeoTec X3800 piszczy, trzeszczy po zwarciu na +5VZasilacz NeoTec X3800 piszczy, trzeszczy po zwarciu na +5V
 • Moderator
  Hamster_71 napisał:
  Wymieniłem wszystkie prócz tych wielkich 680uF/220V ( nie mogłem takich dostać ).
  Niestety po wymianie zasilacz w dalszym ciągu piszczy.

  Niestety, ale tu jest niezbity dowód na to, że nie wymieniane były wszystkie elektrolity...
  Natomiast same dźwięki mogą powstawać od innych podzespołów, a nawet złego lutowania.
  Zasilacz NeoTec X3800 piszczy, trzeszczy po zwarciu na +5V
 • Poziom 13  
  Ciężko w dzisiejszych czasach, aby ktoś uwierzył 'na słowo'. Zdjęcie było robione po wymienieniu 2 kondensatorów ( tych napuchniętych ). Jak już pisałem, została wymieniona cała reszta prócz dwóch największych.

  Rozumiem, że piszczeć mogą cewki, ale one nie były w ogóle ruszane. Mógłby klej puścić, ale w miejscu w którym piszczy najgłośniej nie ma żadnych zalewanych cewek. Inne elementy ? Mianowicie jakie ?
  Co do złego lutowania, to swoje luty sprawdzałem wiele razy, więc wydaje mi się, że w tym problem nie leży. Co do oryginalnych lutów, to nie widzę, żadnych uchybień.

  Zasilacz NeoTec X3800 piszczy, trzeszczy po zwarciu na +5V
 • Moderator
  Największym problemem dla lokalizacji piszczącego elementu jest właśnie co za element te dźwięki uskutecznia.
  Należy pamiętać, że nie tylko elektrolit może być kondensatorem (jest ich w zasilaczu całkiem spora ilość) i wiele razy właśnie one były tą przyczyną.
  Poprawiamy luty np. , ale często pod ważnymi tranzystorami czy diodami (np. elementy na radiatorach) mamy uszkodzone oczka czyli punkty lutownicze.
  Dotyczy to również słabej właściwości połączenia GND...
  Oczywiście, że są sytuacje w jakich nie damy rady z lokalizować i wyeliminować tych skutków...
  Powiedzmy mamy transformatorek i poluzowane uzwojenia czy pęknięty rdzeń.