Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini Stroboskop za pomoc 20pkt

30 Wrz 2008 15:38 5894 28
  • Poziom 19  
    Witam.

Chciałbym sobie zrobić mini stroboskop z aparatu jednorazowego. Wymieniłem już kondensator na 4,7uf / 450V i zrobiłem tak, że po włożeniu baterii układ sam się ładuje. Potrzebuję jeszcze automatyczne wyzwalanie palnika po naładowaniu kondensatora.Fotki płytki wstawię później. Dzięki za pomoc :D

Dodano po 1 [godziny]:

Tutaj widać miejsce gdzie zalutowałem dwie blaszki, aby po włożeniu baterii kondensator sam się ładował.

Mini Stroboskop za pomoc 20pkt Układ tak wygląda z tyłu.

z przodu

Bardzo proszę o wytłumaczenie mi jak zrobić samowyzwalanie.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 19  
    Witam ponownie mam jeszcze jedno pytanie czy jak w miejsce kondensatora wsadzę ten układ (fotka poniżej) to całość będzie odpowiednio działać i czy mam z tego układu co przedstawiłem na 3 fotach dać ten tranzystor do układu na zdjęciu poniżej czy mam dać osobno ten sam tranzystor .

Mini Stroboskop za pomoc 20pkt schemat wziąłem z tąd Link
  • Poziom 26  
    Nie wiem jak będzie z tym tyrystorem gdyż po doprowadzeniu impulsu do bramki tyrystor jest na stałe załączony(przewodzi)-wyłącza się dopiero po zaniku zasilania.
  • Poziom 19  
    Więc układ nie będzie się sprawdzał a masz może jakieś pomysły aby lampa sama się zaświecała po naładowaniu kondensatora ale do tego mniej więcej układu co wymieniłem na fotkach :?: :idea: Proszę o odpowiedź.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 42  
    elektro155 napisał:
    Nie wiem jak będzie z tym tyrystorem gdyż po doprowadzeniu impulsu do bramki tyrystor jest na stałe załączony(przewodzi)-wyłącza się dopiero po zaniku zasilania.

A sprawdź

Układ będzie działał.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    areksz5 napisał:
    Witam ponownie mam jeszcze jedno pytanie czy jak w miejsce kondensatora wsadzę ten układ (fotka poniżej) to całość będzie odpowiednio działać i czy mam z tego układu co przedstawiłem na 3 fotach dać ten tranzystor do układu na zdjęciu poniżej czy mam dać osobno ten sam tranzystor .

Mini Stroboskop za pomoc 20pkt schemat wziąłem z tąd Link

Zaznaczyłem Ci na rysunku układ wyzwalania stroboskopu.

Zmieniłem neonówkę na dowolnego diaka D1.
    Potencjometr reguluję częstotliwość błysków.
    Tyrystor Tr w układzie może być dowolny, o min. prądzie 0,8 A i napięciu min. 400V.
    Całość przylutuj do układu wyzwalania swojej lampki.
    Punktów nie chcę.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 19  
    Witam układ który zredukowałeś to mam podłączyć do miejsca gdzie był kondensator głowny czyli na zdjęciu 450V 4,7uf czy do dwóch styków , przepraszam za tyle pytań ale czasami jestem trochę nie kompetenty. :D

Oraz co oznaczają te xy czy to oznacza że tam nie te dwie rzeczy mają być nie przylutowane do siebie proszę o odpowiedź.
  • Poziom 17  
    areksz5 napisał:
    Witam układ który zredukowałeś to mam podłączyć do miejsca gdzie był kondensator głowny czyli na zdjęciu 450V 4,7uf czy do dwóch styków ,
    Oraz co oznaczają te xy czy to oznacza że tam nie te dwie rzeczy mają być nie przylutowane do siebie proszę o odpowiedź.

W elipsie zaznaczyłem sam układ wyzwalania stroboskopu.
    Są tam zaznaczone X i cyframi wyprowadzenia układu.
    Układ podłącz w następujący sposób;
    - punkt 1 do plusa kondensatora 4,7µF ( proponuję zmniejszyć go do 1µF, boję się o wydajność prądową przetwornicy i trwałość palnika lampy )
    - punkt 3 do minusa kondensatora
    - punkt 2 do wskazującej dodatnie napięcie blaszki wyzwalającej.
    Sprawdź czy druga blaszka jest połączona na sztywno z minusem kondensatora 4,7µF.
    Powodzenia.
  • Poziom 19  
    Wielkie dzięki za pomoc jak by cos było nie tak to jeszcze sie odezwę. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam szymwal.
  • Poziom 19  
    Witam ponownie mam pewne pytanie dotyczące wyzwalania, użyłem tyrystor BT169 i układ nie jest sam wyzwalany. Załączam zdjęcia jak to połączyłem , proszę o pomoc.

• Poziom 17  
    areksz5 napisał:
    Witam ponownie mam pewne pytanie dotyczące wyzwalania, użyłem tyrystor BT169 i układ nie jest sam wyzwalany. Załączam zdjęcia jak to połączyłem , proszę o pomoc.

N tym zdjęciu widać, że anodę tyrystora podłączyłeś bezpośrednio do plusa kondensatora elektrolitycznego, a to pewna śmierć dla niego.
    Anoda tyrystora powinna być podłączona do układu wyzwalania wysokiego napięcia palnika lampy błyskowej.
  • Poziom 19  
    Czyli gdzie bo nie bardzo rozumiem jeżeli powiesz mi do jakiej rzeczy dokładniej to będę wdzięczny . Palnik (lampa błyskowa) jest podłączona obydwoma stykami do kondensatora więc gdzie indziej nie mogłem tego podłączyć :). Użyłem też rezystora 4,7Mohm bo innego w sklepie nie mieli oraz nie dałem potencjometru czy to wszystko ma jakiś zły wpływ na to wszystko, i do diaka jest podłączony rezystor, który idzie do kondensatora a nie diak , czy diak mam jakies specyficzne podłączenie czyli + i - . Pozdrawiam .
  • Poziom 17  
    W diaku nie wyróżnia się + i -.

Może Ci pomogą zmiany na fotografiach.

Ja bym anodę tyrystora podłączył do blaszki która ma większe dodatnie napięcie

Powodzenia
  • Poziom 19  
    Ja już podłączałem ten drut do jednej blaszki i do drugiej i nic . Co może być nie tak ?? I gdzie konkretnie jest anoda diaka i czy to jest bez różnicy ? Na zdjęciu gdzie skreśliłeś na czerwono jest jeszcze jeden lut obok tego do, którego idzie drut do nich były przylutowane blaszki ale to nic nie dało po zmianie przyczpienia drucika do innego lutu. Spróbuję
    jeszcze odwrócić diak i zobaczę co się stanie.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Odwrócenie diaka nic nie da, nie ma znaczenia jak jest podłączony.
    Czy przetwornica działa poprawnie ?
    Zmieniałeś coś w układzie wyciągniętym z aparatu ? Pytam ponieważ układ podłączenia transformatora impulsowego z rysunku trochę różni się od tego z aparatu. Według mnie jeśli nic nie było zmieniane to anoda i katoda tyrystora lub anody triaka powinny być podłączone zamiast tego styku wyzwalającego ( zachowując odpowiednią polaryzację dla tyrystora ), a bramka wraz z diakiem kondensatorem i rezystorem zgodnie z rysunkiem pomiędzy bieguny kondensatora.

Jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy, rysunek był przystosowany do neonówki która zaczyna przewodzić przy 200-300V, nie wiem co to za diak i przy jakim napięciu zaczyna przewodzić, ale może za wcześnie.
  • Poziom 19  
    Jest to chyba diak na napięcie minimalne 25V . W przetwornicy nic nie zmieniałem a mam parę aparatów i na żadnym nie działało, nie wiem co może być nie tak :( Jeszcze spróbuję z tym tyrystorem a mam BT169.
  • Poziom 25  
    Mam identyczną elektronikę jak na pierwszych zdjęciach, jak będę miał chwilę to spróbuje uruchomić układ w sposób jaki opisałem w poprzednim poście.
    Co do schematu z rysunku to rezystor 100k w obwodzie ładowania kondensatora wyzwalającego to za mało. Raz wyzwolony tyrystor (w zależności od typu) może cały czas przewodzić (elektor155 ma rację).
    Modyfikacja układu nie będzie też funkcjonowała poprawnie, przez to co wspomniałem wcześniej - diak wyzwoli tyrystor dużo wcześniej przed tym jak kondensator 4,7µF naładuje się do napięcia zasilania palnika (ok. 200V), chyba że przetwornica jest to w stanie zrobić w dziesiątych częściach sekundy. Według moich obliczeń układ RC wyzwalania diaka, zasilany z 200V przy diaku 25V zadziała już po 150ms. Obliczenie zakłada że kondensator główny 4,7µF jest już naładowany, co nie będzie nigdy prawdą, ale chodziło mi tylko o zobrazowanie, że dla podanej pojemności i rezystancji interwał wyzwalania jest dużo krótszy od czasu ładowania głównego kondensatora.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Uruchomiłem lampę z pierwszych Twoich zdjęć zgodnie z moim opisem i działa. Użyłem triaka bt136-600e, tak jak w poprzednim poście A1 i A2 podłączone do oryginalnych styków wyzwalania, bramka podłączona do ... emitera tranzystora 2n2222 (nie miałem diaka, więc użyłem tranzystora, w takiej konfiguracji z niepodłączoną bazą zachowuje się jak diak o napięciu około 7V), a kolektor do węzła rezystora 10MΩ i bieguna "-" kondensatora elektrolitycznego 470µF. Biegun "+" kondensatora do "+" kondensatora wyładowczego 10µF. Pozostała końcówka rezystora 10MΩ do "-" kondensatora wyładowczego. Z powyższymi elementami uzyskałem błyski co 4,5 sekundy( z diakiem zamiast tranzystora ten czas drastycznie wzrośnie, więc trzeba zmniejszyć kondensator i/lub rezystor z obwodu wyzwalania triaka/tyrystora).
    Nie wiem jak Ty to podłączałeś, ale teraz sobie przypomniałem, że w lampach błyskowych to co znajduje się za przetwornicą ma odwróconą polaryzację (może ktoś wie dlaczego ?) i trzeba o tym pamiętać podłączając tyrystor.
    Nie umieszczam górnej strony płytki, bo jedyna modyfikacja jaka jest tam zauważalna to wymontowanie neonówki.

Od podłączenia baterii do pierwszego błysku trzeba wykazać się cierpliwością. W moim wypadku trwa to około 1.5 minuty, kondensator z układu czasowego musi się naładować do napięcia zadziałania tranzystora 7V potem kondensator pracuje cyklicznie w zakresie napięć 6.8-7V.
  • Poziom 19  
    Wielkie dzięki za pomoc i będę sie brał do roboty ale jeszcze nie teraz bo jestem w trakcie ukończenia termometru cyfrowego dziś mi przyjdą wyświetlacze. Jeszcze raz wielkie dzięki . Za pomoc oczywiście punkciki sobie przeszły. :D
    Ten czarny kondensator proponuję zmniejszyć na 4,7 uf 400V i ten 470uf 50V też na 4,7uf 50V no chyba że nie można . Można ten pomarańczowy zmienić ? Popatrz jeszcze na to STROBOSKOP zrobili sobie taki mały na 1,5V stroboskopik do modeli latających także na podobnych transformatorkach.
  • Poziom 25  
    Robiłem z tego co miałem i tylko po to żeby sprawdzić mój tok rozumowania. Układ już został rozmontowany bo potrzebowałem triaka. Co do czarnego kondensatora to bez problemu można zmniejszyć co poskutkuje dłuższym działaniem baterii, ale mniejszą energią błysku. Co do pomarańczowego to zmniejszenie go stokrotnie tak jak podałeś, w wypadku mojego układu zaowocuje zwiększeniem częstotliwości wyzwalania też około 100 razy, co jest niewykonalne ponieważ czarny kondensator wyładowczy ładuje się około 1 sekundę. Chyba, że zmiana pomarańczowego kondensatora i rezystora, ale wtedy rezystor musiałby być około 1Gohm. Co do stroboskopu z linku to wygląda na podobną konstrukcję tylko prawdopodobnie są mniejsze kondensatory i ich pojemności.
    PS. Regulamin pkt 10.11
  • Poziom 19  
    Mam kolejne pytanie co do układu . Czy wymontowałeś tyrystor z oryginalnego układu lampy błyskowej i do niego podłączyłeś triaka?? A jeżeli jednak zmienię na 400V 4,7uf dwa kondy to wystarczy rezystor na 1Gohm , triak a także diak i wszystko będzie ok ??
    Pozdrawiam i jeszcze raz wielkie dzięki z góry.
  • Poziom 25  
    W poprzednim poście wkradł się błąd nie ma żadnego tyrystora, użyłem triaka którego miałem pod ręką. Nie rozumiem pytania:
    "Czy wymontowałeś tyrystor z oryginalnego układu lampy błyskowej i do niego podłączyłeś triaka??"
    Nie wiem jak się zachowa układ w wypadku zamontowania diaka zamiast tranzystora, ale na pewno czas od włączenia układu do pierwszego błysku wzrośnie drastycznie do około 10 minut. Więc układ RC dla diaka zrobiłbym na początek 50Mohm i to 4,7uF na które się tak uparłeś. To zapewni naładowanie się kondensatora od zera do napięcia przewodzenia diaka w około 30 sekund, jaki będzie potem okres kolejnych błysków ciężko mi przewidzieć nie wiem w jakim stopniu triak albo tyrystor rozładuje kondensator. Będziesz musiał sam poeksperymentować i dobrać odpowiadające Ci wartości.
  • Poziom 19  
    Witam ponownie czy wymontowałeś ten tranzystor/tyrystor z oryginalnego układu i wtedy przylutowałes triaka czy zostawiłeś ten tyrystor/tranzystor ? Poniżej tyrystor/tranzystor zaznaczony czerwoną strzałką.

Co to jest za rezystor przy triaku który zamontowałeś. Czerwona strzałka zdjęcie poniżej.

Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Nie, nie, to co pokazałeś na pierwszym rysunku to jest tranzystor przetwornicy i on musi tam zostać. Tak jak pisałem - jedyna modyfikacja strony elementów niewidoczna na zdjęciach to wymontowanie neonówki. A to co pokazałeś na moim zdjęciu to nie rezystor, tylko koszulka z izolacji, żeby się jakieś przypadkowe zwarcie do bramki nie zrobiło.