Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cofający się licznik energii

Marcin_xx1 01 Paź 2008 09:51 6394 10
  • #1 01 Paź 2008 09:51
    Marcin_xx1
    Poziom 21  

Witam. Zaobserwowałem dziś ciekawe zjawisko polegające na tym że(jak mi sie wydaje) gdy wszystkie dobiorniki w domu są wyłączone licznik kilowatogodzin leciutko odkręca się. Czym to jest spowodowane?

0 10
  • #2 01 Paź 2008 10:35
    niutat
    Poziom 37  

Witam, pewnie tarcza licznika ustawia sie na zero, jak w okienku ukaże sie znaczek to sie zatrzyma.

0
  • #3 01 Paź 2008 12:52
    jem
    Poziom 10  

Witam .
    Niekoniecznie ,ponieważ tarcza ustawia się na zero obraca się do przodu,
    Może uszkodzony licznik .
    Pozdrawiam

0
  • #4 01 Paź 2008 14:32
    matuti
    Poziom 9  

Umnie na budowie było to samo i przyjechali panowie z energetyki i pozamieniali fazy.

0
  • #5 01 Paź 2008 18:20
    Moulder
    Poziom 23  

No to chyba nie masz czym się martwić. Ale nie ciesz się też na wyrost, tarcza obraca się tylko przez krótką chwilę i bardzo powoli. U mnie w domu też to zaobserwowałem kilka razy, po wyłączeniu wyłącznika głównego za licznikiem. Licznik jest nowy.

0
  • #6 01 Paź 2008 18:38
    Marczeli_P
    Poziom 20  

Ja mam pytanie jakiej produkcji jest ten licznik. Bo Dawniej były produkcji rumuńskiej (nie pamiętam dokładnie producenta być może były produkowane w innym kraju), które po wyłączeniu dwóch bezpieczników przed licznikiem lekko obracały się do tyłu. Można było zaoszczędzić nieco na rachunkach, ale potem energetyka wymieniała je z czasem pozbywając się tych modeli, ale były w pełni sprawne miały tylko małą wadę konstrukcyjną

0
  • #7 02 Paź 2008 00:10
    Marcin_xx1
    Poziom 21  

Polski pafal C52

0
  • #8 02 Paź 2008 07:26
    mczapski
    Poziom 38  

I nie wiemy, czy ten licznik kręci się do tyłu bez przerwy, czy tylko do uzyskania wyjściowego położenia tarczy. Raczej to drugie i jest to normalne działanie licznika. Cofnięcie o pół obrotu nie ma wpływu na pomiary.

0
  • #9 03 Paź 2008 10:34
    matuti
    Poziom 9  

Mój się kręcił bez przerwy aż z 43kWh cofnął się na same dziewiątki i jedną 8 :) ale jak pisałem wcześniej przyszli panowie z energetyki i pozamieniali coś z fazami i teraz jest już ok zaoszczędziłem 45kWh na budowie:)

0
  • #10 03 Paź 2008 10:52
    kaem
    Poziom 26  

Coś podobnego (czyli cofnięcie o jakieś ćwierć obrotu) widziałem też kiedyś w bardzo starym AEG (z lat 50-tych).
    Ktoś powinien autorytatywnie potwierdzić, czy tak nie robią wszystkie liczniki, jeżeli nagle odetnie się wszystkie odbiory. Byłoby to nawet logiczne: ponieważ magnes hamujący nie jest w stanie zatrzymać tarczy w miejscu (tak jak hamulec mechaniczny), to tarcza jest cofana o jakąś wyliczoną wartość.

0
  • #11 03 Paź 2008 16:31
    Dixi68
    Poziom 15  

Witam kolegów. Pracuję przy układach pomiarowych od ponad dwudziestu lat więc może mógłbym coś wyjaśnić. W licznikach indukcyjnych ( a do takich należy licznik C52) cofanie się tarczy jest zjawiskiem normalnym. Prawidłowo działający licznik C52 ma tzw punkt hamowania (elektromagnetyczny) zaznaczony na tarczy czerwoną lub czarną kreską. Po odłączeniu obciążenia najlepiej poprzez wykręcenie bezpieczników zalicznikowych tarcza licznika powinna w zależności od ustawienia przesunąć się w przód lub tył zatrzymując się w chwili, gdy w okienku będzie znajdował się zaznaczony punkt. Powyższe dotyczy liczników które nie posiądają w nazwie modelu małej literki "d" np. C52d. Literka "d" w typie licznika oznacza że licznik posiada mechaniczną blokadę zabezpieczającą przed cofaniem. Jeżeli tarcza licznika pomimo odłączonych zabezpieczeń ZALICZNIKOWYCH nadal będzie się obracać to należy ten fakt zgłosić w Zakładzie Energetycznym tak jak zrobił to kol. matuti. Myślę, że tyle na początek wystarczy.

0
  Szukaj w 5mln produktów