Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Załączanie obwodu zewnetrznego napieciem 1,5V.

ciniowiusz 01 Paź 2008 11:20 977 11
  • #1 01 Paź 2008 11:20
    ciniowiusz
    Poziom 9  

Na początek to witam.

Od niedawna dręczy mnie problem przekaźnika, który z napięcia około 1.5V zainicjuje przepływ w obwodzie około 6V.

Przeszukałem już sieć no i to forum. I pewnie znając życie znalazłem odpowiedź, ale ze zmęczenia i może niewiedzy elektronicznej ją przeoczyłem.

Zależy mi na bardzo prostym układzie, ponieważ moja wiedza elektroniczna jest dosyć ograniczona....ponoć można to zrobić na tranzystorach i cewkach...

Kolejny problem to to, że napięcie inicjujące (1,5V) nie jest stale, tylko przerywane. W związku z tym zależy mi na układzie, który po pierwszym impulsie zamknął by obwód (6V) „na stale”.

Bardzo proszę o pomoc....

0 11
  • Relpol
  • #2 01 Paź 2008 12:48
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    pytanie pomocnicze: jaka maksymalna wartość prądu ma być pobierana ze źródła o napięciu 6V :?:

Pozdrawiam

0
  • Relpol
  • #3 01 Paź 2008 13:45
    ciniowiusz
    Poziom 9  

Hmm

podejrzewam ze miedzy 50 a 140mA...

0
  • #4 01 Paź 2008 14:20
    Quarz
    Poziom 43  

ciniowiusz napisał:
    Hmm

podejrzewam ze miedzy 50 a 140mA...
    To jeszcze drugie zapytanie: szyną wspólną ma być minus, czy plus?

0
  • #5 01 Paź 2008 14:46
    ciniowiusz
    Poziom 9  

W sumie jest to obojętne – ale może być minus.

0
  • #6 01 Paź 2008 19:00
    elek555
    Poziom 37  

ciniowiusz napisał:
    .. problem to to, że napięcie inicjujące (1,5V) nie jest stale, tylko przerywane

-napisz coś więcej o tym przerywaniu i jego wydajności -bo nie wiadomo czy wystarczy detekcja tego przerywania do sterowania tranzystora wykonawczego, czy trzeba robić jakieś samopodtrzymanie?

0
  • #7 01 Paź 2008 20:18
    ciniowiusz
    Poziom 9  

Ciężko jest mi to o pisać konkretnie wiec opowiem na przykładzie:
    Do źródła podłączyłem diodę LED i po uruchomieniu układu dioda zapala się na chwile, zaraz po czym gaśnie i cykl się powtarza.

A można zrobić tak, żeby zaprojektować układ bez samopodtrzymania i sprawdzić czy wydoli przy takiej pracy.
    Jeżeli nie, to "dostawić" podtrzymanie?

0
  • #8 02 Paź 2008 09:09
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Można to zrobić w taki sposób.

Załączanie obwodu zewnetrznego napieciem 1,5V.

Pzdr.

0
  • #9 02 Paź 2008 22:56
    ciniowiusz
    Poziom 9  

Ok. Powiedzmy, że mniej więcej rozumiem ten układ, ale gubię się po prawej stronie rysunku. Tam jest przekaźnik?

0
  • #10 03 Paź 2008 01:18
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Zastosowałem przekaźnik, bo nic konkretnego nie napisałeś o obwodzie 6V. Założyłem, że jest to napięcie stałe i z niego jednocześnie zasiliłem przerzutnik RS.

Pzdr.

0
  • #11 04 Paź 2008 12:28
    ciniowiusz
    Poziom 9  

Zgadza się napięcie 6V jest stale. No nic to brakuje mi już tylko przekaźnika (rozumiem ze 6V-owy).

A tak BTW to nie można się wpiąć z siecią 6V w miejsce przekaźnika bo tam przecież pojawi się napięcie po wywołaniu impulsu?

0
  • #12 04 Paź 2008 14:14
    Quarz
    Poziom 43  

ciniowiusz napisał:
    Zgadza się napięcie 6V jest stale. No nic to brakuje mi już tylko przekaźnika (rozumiem ze 6V-owy).

A tak BTW to nie można się wpiąć z siecią 6V w miejsce przekaźnika bo tam przecież pojawi się napięcie po wywołaniu impulsu?
    Jeszcze raz powtórzę moje pytanie: czy ujemne szyny; napięcia załączanego - 6V - i załączającego - 1,5V - mogą być ze sobą połączone?
    Jeśli tak, to wystarczą dwa - odpowiednie - tranzystory bipolarne i cztery rezystory o odpowiednich wartościach... :!: :idea: :D

0