Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szeregowe łączenie przetwornic

01 Paź 2008 12:29 4053 5
  • Poziom 18  
    Witam szanownych kolegów, mam takie pytanie; czy jest możliwe szeregowe połączenie jednakowych przetwornic na niższe napięcie do wyższego. Otóż zakupiłem cztery oprawy świetlówkowe 6W które w środku mają przetwornicę zasilaną z akumulatorka 2,4V . Było to kiedyś takie zasilanie awaryjne przy braku napięcia sieci. Akumulatorki niestety już nie działają. Uruchomiłem same przetwornice aby świeciły po podaniu napięcia. Chciałbym je zastosować w garażu wolno stojącym, nie mającym podłączenia do 220V.
    Czy mogę je wszystkie włączyć w szereg i zasilać z akumulatora 12V? Nie wiem jak to jest ze startem przetwornic i czy wszystkie zastartują razem, czy któraś szybsza nie podbierze napięcia innej. Czy jeżeli równolegle z wejściem zasilania każdej przetwornicy włączę cztery diody krzemowe (spadek 2,8V) będą miały jednakowe warunki pracy i startu. Zastosowanie diod miało by jeszcze ten plus że przy awarii któreś przetwornicy ze szeregu pozostałe nie dostały by wyższego napięcia niż te 2,8V. Nadmiar napięcia z akumulatora samochodowego to powyżej 11,2V (4x2,8V) można zbić dobranym rezystorem. Inne warianty podłączenia np. zasilanie każdej z osobnego stabilizatora obniżającego napięcie z 12V na 2,4V nie wchodzi w grę bo jedna pobiera 1,2A.
    Na próbę zasiliłem pojedynczą przetwornicę dwunastoma woltami, pobiera 1,5A (czyli tylko 0,3A więcej) ale transformator się potwornie grzeje i się spali. Próba przewinięcia go też raczej nie wchodzi w grę. O dziwo tranzystory w przetwornicy są w obudowach TO -92 i one wytrzymują, były tylko lekko ciepłe. Napięcie 2,8V jest dla nich bezpieczne, próbowałem.
    Co o tym sądzicie? Próbował ktoś takiego połączenia. Z przetwornicami nie miałem dotychczas praktyki więc nie wiem jak one się zachowają.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 33  
    Pomysł z diodami krzemowymi odpada, już lepiej dać tam diody zenera 3,3V i mocy kilku wat, ale to i tak nie jest dobre rozwiązanie. Stabilizator liniowy to tak jak mówisz, sprawność będzie bardzo niska.

Transformatory grzeją się, ponieważ podanie wyższego napięcia na uzwojenia powoduje przyspieszenie wzrastania prądu magnesującego rdzeń. Jeśli tranzystory się nie grzeją a jedynie rdzeń, to znaczy że przy takiej indukcji która zachodzi po podaniu 12V rdzeń powoduje duże straty energii w ciepło, mimo że się jeszcze nie nasyca.
    Najlepiej byłoby przewinąć uzwojenia pierwotne przetwornic, dać 4 razy więcej zwojów, to powinno załatwić sprawę ;)
    Jeśli nie chcesz przewijać transformatorów to możesz zbudować przetwornicę Step-Down. Albo jeszcze lepiej pełnomostkową push-pull, ma większą sprawność, a moc 15W osiągniesz bez najmniejszego wysiłku ;)
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 42  
    Jeśli koniecznie trzeba, to zdecydowanie prosty step-down do 2.4V i z głowy. Ale czy to gra warta świeczki? Koszt zrobienia/kupienia step-down o wydajności 3A to 30-40 PLN...
  • Poziom 18  
    Dziękuję za odpowiedzi. Można ostatecznie zastosować żarówki 12V do oświetlenia i po kłopocie.
    Co do zenerek to bardziej ufam diodom prostowniczym niż stabilizacyjnym.
    Dalej niestety nie wiem czy można to połączyć szeregowo. Może trzeba zrobić pierwszy pionierski eksperyment jak nikt nie wie.
  • Poziom 33  
    Diody prostownicze są zdradliwe, pod obciążeniem zatrzymują np. 1V a bez obciążenia (pojedyncze mA) już tylko 0,3V. Diody zenera mają znacznie stabilniejszą charakterystykę, poniżej swojego napięcia znamionowego nie przewodzą prawie wogóle ;) Nie rozumiem twojej nieufności...

Musisz sam się przekonać, poeksperymentuj na diodach prostowniczych i zenera, sam się przekonasz co jest lepsze ;) Ja bym jeszcze dał spore kondensatory na wejścia przetwornic dla ustabilizowania napięcia. Włącznik tylko jeden, przy dodatnim biegunie akumulatora zaraz za bezpiecznikiem 2A, który oczywiście założysz ;)
  • Poziom 40  
    Witam
    Skoro jedna przetwornica wytrzymała chwilowo 12V, to możesz połączyć je szeregowo bez problemu. Dodaj na wejście każdej przetwornicy kondensator elektrolityczny.