Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

czujnik optyczny - jaki

dziobek666 01 Oct 2008 14:06 2356 10
Relpol
 • #1
  dziobek666
  Level 12  
  witam
  chciałbym prase zaopatrzyć w czujnik optyczny, który "gdy ktoś wsadzi łape" niepozwoli na włączenie prasy.
  niestety nie wiem jaki, ile to moze kosztować , no i co jeszcze będzie potrzebne. A moze macie jakieś inne pomysły?
  obszar który muszę zabezpieczyć tym czujnikiem ma jakieś 2 metry szerokosci.
  Z góry dziękuję za wszelkie sugestie od kolegów po fachu.
  pozdrawiam.
 • Relpol
 • #2
  marek-c
  Level 19  
  Taki bardzo oblatany nie jestem, ale.. jedyne pewne zabezpieczenie to osłona z wyłącznikiem: blokuje prasę gdy można operować materiałem.
  Z czujnikiem foto? Ciekawy pomysł, ale jeśli to ma być pewne to polecałbym jak najprostsze!

  Marek
 • #3
  Gigaom.pl
  Level 14  
  Do zabezpieczenia przed utrata zdrowia lub zycia sluza dedykowane systemy bezpieczenstwa (kurtyny, maty, wylaczniki bezpieczenstwa itp). Radze poczytac troche na ten temat ;)
  W przypadku prasy (w zaleznosci od mozliwosci montazu) mozna np. zastosowac kurtyne bezpieczenstwa lub przyciski bezpieczenstwa (operator moze zalaczyc maszyne tylko dwoma rekoma).
  Mozna sie takze pokusic o listwy bezpieczenstwa ale tutaj jest duza bezwladnosc maszyny (im wiekszy nacisk tym wieksza).

  Garsc informacji
  http://www.e-automatyka.eu/articles/962-systemy-bezpieczestwa-firmy-gamma-system
  oraz
  http://www.e-automatyka.eu/articles/838-sensa...e-czniki-blokujce-kodowane-w-technologii-rfid
 • Relpol
 • #4
  *paweł*

  Automation specialist
  Zgadzam się z kolegą Gigaom.pl o zastosowaniu 2 przycisków, ale to do pras ręcznych.Zastosowanie pedału możliwe jest jedynie gdy są poza zasięgiem np.tłoczona część łącznie z narzędziem tłoczenia jest osłonięta tak że uniemożliwia włożenie ręki.Co do zabezpieczenia optycznego to proponuje bariery optyczne.Są to listwy (różna długość) nadajników i odbiorników.Firma telemechaniqe na pewno takie produkuje ,ale ceny hmm zależy od klienta...Tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie barier mechanicznych i wyłączników na nich.Można zastosować też fotokomórki.
  Pozdrawiam
 • #5
  dziubol666
  Level 2  
  właśnie jest to prasa ręczna ale obsługiwana jedną ręka, zamocowanie kurtyny raczej nie wchodziw gre.
  Dlatego pomyślałem o optyce.
  tutaj właśnie znalazłem cos:
  http://allegro.pl/item447080653_bariera_optyczna_fotokomorki.html
  z tego co rozumiem z opisu, to po prostu w tym siedzi sobie przekaźnik, tak więc wsadzenie tego w sterowanie nie sprawi mi raczej problemu ;)
 • #6
  e-czujniki.pl
  Level 12  
  Jeśli nie chcesz doprowadzić do tragedii w Twoim zakładzie to lepiej zapoznaj się z materiałami przesłanymi przez Gigaom.pl - to tak na dobry początek.

  Do zabezpieczeń maszyn tego typu KONIECZNE JEST STOSOWANIE TZW. URZĄDZEŃ BEZPIECZEŃSTWA!

  Kurtyna bezpieczeństwa którą proponował również Gigaom.pl to inaczej kurtyna świetlna, czyli de-facto czujnik optyczny typu bramka - z tym że ma kilka wiązek.

  Istnieją kurtyny pomiarowe oraz kurtyny bezpieczeństwa i tymi drugimi powinieneś się zainteresować.

  Jeśli nie jest Ci potrzebna kurtyna z kilkoma wiązkami i wystarczy zastosowanie jednej wiązki to proponuję tzw optyczne bariery bezpieczeństwa. (jednak wszystko zależy od Twojej aplikacji i jest unormowane specjalnymi przepisami)

  Czym się różnią elementy bezpieczeństwa od standardowych?? - posiadają konstrukcję i rozwiązania, które zwiększają ich niezawodność i skuteczność działania, są urządzeniami samo kontrolującymi się - w przypadku gdyby taka bariera bądź kurtyna bezpieczeństwa przestała z jakichś powodów działać Twoja maszyna zostanie zatrzymana i zostaniesz poinformowany, że coś jest nie tak! Również są zabezpieczone przez zapiekaniem styków podczas normalnej pracy i wiele wiele innych usprawnień które pomagają chronić zdrowie i życie pracowników.

  Stosując do zabezpieczeń zwykłe czujniki, bariery przemysłowe i co tam sobie wymyślisz nie masz żadnej pewności i gwarancji, że takie zabezpieczenie będzie działać poprawnie!! A w przypadku awarii takiego czujnika możesz się o tym dowiedzieć dopiero jak Ci urwie rękę!!!

  Na dodatek przykład z allegro który podałeś to nie jest nawet czujnik przemysłowy - więc wybacz moje oburzenie, ale takim rozwiązaniem tylko bardziej narazisz pracownika, który zamiast się pilnować będzie miał błędne poczucie że czujnik to robi za niego!

  Ponadto na koniec dodam, że wszystko to o czym pisze jest zawarte w odpowiednich normach opisujących dokładne wymagania zabezpieczeń w poszczególnych sytuacjach. A jeśli zatrudniasz pracowników to Twoje maszyny i ich zabezpieczenia muszą te normy spełniać.
 • #7
  *paweł*

  Automation specialist
  Nom muszę się zgodzić z kolegą e-czujniki.Przepisy odnośnie pras są bardzo restrykcyjne.Co do samego uruchamiania prasy to są specjalne urządzenia wykorzystujące po pierwsze 2 przyciski, po drugie 4 styki tych przycisków(urwanie przewodu,zacięcie styku,ingerencja z zewnątrz jak zablokowanie przycisku przez kogoś) i po 3 wykorzystujące bariery bezpieczeństwa lub zasłonięcie w sposób uniemożliwiający swobodny dostęp do niebezpiecznych elementów.Te fotokomórki co przedstawiłeś nie są urządzeniami bezpieczeństwa.
  Pozdrawiam
 • #9
  zembol
  Level 24  
  Jaka to prasa ?, mechaniczna, hudrauliczna. Domyslam sie ze powstala grubo przed 96 rokiem. Poprosimy o jakis odreczny rysunek samej prasy wymiary, dokladny opis operacji. Poprawa bezpieczentwa to napewno zainstalowanie oson mechanicznych w miejscach gdzie moga byc zastosowane do tego sterowanie dwu reczne, oczywiscie bariera (na podstawie danych pracy mozeny dobrac jej zrodzielczosc ( ochrona palca czy dloni ) odlegosc od suwaka prasy (trzeba zmierzyc wybieg prasy i znac predkosc suwaka ) bedzie potrzebna ingerencja w uklad sterowania, niestety aby ogarnac temt poprawnie i tak bedzie potrzebna firma ktora wystawi na ta robote paiper z odpowienia klasa bezpieczenstwa ( zaleznie od zagrozenia panujacego na maszynie ), niestety w 150 % przypadkow modyfiakcja jest drozsza niz koszt starej prasy. Jesli jestes zainteresowany moge podac kilka namiarow na firmy ktore paraja sie tematem ( w zadnej nie pracuje, z kazda wspopracowalem jako klijent )
 • #10
  marcino2000
  Level 24  
  firma leuze produkuje bariery i przekażniki bezpieczeństwa stosowane do nich, niestety to droga sprawa. Bariery są przystosowane własnie do takiej pracy, u mnie w firmie chronią przed wejsciem pod manipulator robota i fabrycznie wpięte są w pętle bezpieczenstwa
 • #11
  xinef
  Level 11  
  Jeśli będziesz stosował bariery świetlne to pamiętaj o tzw. wybiegu prasy (który zresztą, wg przepisów powinien być mierzony 2x w roku). Musi on być uwzględniony podczas doboru odległości bariery od prasy.

  Osobiście polecam bariery firmy Sick.

  Na marginesie podzielam oburzenie kolegów-przedmówców. Zapewnienie safety na prasach to rzecz priorytetowa. Mam nadzieję, że uda Ci się zanim ktoś zostanie przetłoczony....