Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

antena siatkowa padające wzmacniacze po burzy

avig 01 Paź 2008 16:20 12023 20
  • #1 01 Paź 2008 16:20
    avig
    Poziom 12  

Opis problemu:

Antena siatkowa z wzmacniaczem separatorem i zasilaczem umieszczona na dachu na stalowej rurce wysokość całej rurki ok 4m wysokość od dachu do końca rurki ok 1,5-2m.

Wszystko ustawione odbiera dobrze programy: TVP1, TVP2, TVP3 LUBLIN, POLSAT. Brak odbioru TVN i TV4 chyba są nadawane z Lublina i nie łapią się na siatkowej.

Antena jest ustawiona na dachu z pokryciem eternitem (jeszcze takie są) w stronę nadajnika w Piaskach woj. Lubelskie ( lokalizacja Zagroda koło Krasnegostawu).

I teraz problem wszystko jest OK do momentu burzy ew mocnego deszczu wzmacniacze padają podaje jakie były zamontowane:
    1.) SWA-3501/4T (turbo)
    2.) SWA-9001 ceramic high-power
    3.) SWA-2000/4T

Montaż samych kabli i antenki siatkowej sprawdzany za każdym razem i jest mocno skręcone kabelek też sprawdzany był parokrotnie.

Pytanie:

co można z tym zrobić bo nie zawsze tak było, czasami bardzo długo i nic się nie działo odbiór oprócz TVN i TV4 bardzo dobry na wzmacniaczu SWA-3501/4T (ten jest już padnięty).

W sklepie powiedziano mi ze muszę wymienić te padające wzmacniacze na jakiś inny sprzęt (nie pamiętam oznaczenia ani nazwy) i zakupić taki domowy większy wzmacniacz cena coś kolo 75zl z zasilaczem oddzielnym.

Proszę o podanie choćby nazw i symboli jeśli coś takiego będzie mi pomocne bo te padające wzmacniacze w antenie to spory wydatek tak po 14 zł za jeden a już padło z 4szt.

Cz jest to możliwe że przez dach tak się dzieje??

I jeszcze jedno cz mogę sam wymienić te tranzystorki SMD i jakie tam trzeba by kupić bo chyba taniej niż całą gotową płytkę.

0 20
  • #2 01 Paź 2008 16:50
    ZK1
    Poziom 13  

Myślę że wzmacnacz zamontowałeś poprawnie tzn metalizowana strona przy otworach dotyka do aluminiowych drutów anteny ?Miałem taki przypadek,znajomemu kupowełem chyba ze 4 sztuki, dopiero ostatnią gdy mu osobiście zamontowałem na razie /od wiosny/ jeszcze działa.
    Pozdrawiam ZK1

0
  • #3 01 Paź 2008 17:02
    CHACA
    Poziom 43  

Zapytam tylko o sposób montażu puszki ze wzmacniaczem przy antenie?

1
  • #4 01 Paź 2008 17:05
    avig
    Poziom 12  

puszka jest normalna czarna z dwoma wkrętami do przykręcenia jej razem. w zasadzie nie mam nic co by chroniło od wody ale jeszcze 1/2 roku temu chodziło wszystko a teraz co burza to nowy wzmacniacz.

1
  • #5 01 Paź 2008 17:13
    CHACA
    Poziom 43  

Swego czasu znajomy miał zamontowaną puszkę wyprowadzeniem przewodu do góry. Wiadomo jakie skutki. Woda dostawała się bezpośrednio do wzmacniacza uszkadzając go. Po obróceniu w dół i zabezpieczeniu puszki silikonem problem z głowy.

0
  • #6 01 Paź 2008 17:46
    oj
    Poziom 42  

Wzmacniacz pada przez ładunki elektrostatyczne z uwagi, że dipole są odizolowane od masztu.

1
  • #7 01 Paź 2008 19:44
    LeDy
    Poziom 43  

Wzmacniacze antenowe mają to do siebie , że są czułe i mogą ulec uszkodzeniu podczas burzy. Ten inny wariant to w antenie symetryzator np. taki http://www.polskastrefa.eu/ogloszenia/symetryzator_antenowy_49493_7872.html i w domu , na strychu wzmacniacz np. taki: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_aws-141s_B11687.htm lub z dwoma czy trzema wyjściami; http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_aws-142s_B11688.htm

0
  • #8 02 Paź 2008 11:02
    avig
    Poziom 12  

I jeśli zamontuje ten symetryzator do siatkowej anteny zamiast wzmacniacza dokupię nowy wewnętrzny wzmacniacz np ten na 2 TV AWS-142S to będzie bez niespodzianek po burzy??

A i jak to zamontować no wiem symetryzator w puszkę a wzmacniacz w domu ale jak daleko od anteny cz może być np. w pokoju jakieś 2m od TV cz musi być na poddaszu zaraz za anteną.

No i co z tym zasilaczem starym i separatorem ta wtyczka co zasilenie podłączone do starej płytki??

Tu jest link do różnych symetryzatorów to z tych wszystkich który był by odpowiedni są tam oznaczenia:
    SA I-III http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_i-iii_C0001.htm
    SA III-V http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iii-v_C0003.htm
    SA I-V http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_i-v_C0005.htm
    SA IV-Vhttp://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm

A może i był by lepszy taki wzmacniacz http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_z_zasilaczem_aws-1144_silverline_B11686.htm

teraz takie pytanko cz tym zestawem i tym wzmacniaczem mogę podzielić na 4 TV siatkowa antenę? cz to coś da.
    Nie chciał bym montować kolejnych do podłączenia następnych 2 TV.

0
  • #9 02 Paź 2008 14:20
    zetdeel
    Poziom 38  

avig napisał:
    I jesli zamontuje ten symetryzator do siatkowej anteny zamiast wzmacniacza dokupie nowy wewnetrzny wzmacniacz np ten na 2 TV AWS-142S to bedzie smigac i juz bez niespodzianek po burzy??

Tego nikt Ci nie zagwarantuje. :D
    Takie rozwiązanie na pewno zmniejszy takie ryzyko. Jednak bez dobrego uziemienia to nie zadziała. :!:
    Co do wzmacniacza z rozgałęźnikiem - w zasadzie wybór dobry, jednak wzmocnienie musi mieć takie jak w tych starych.
    AWS-1144 wzmocnienie 13/15 dB
    AWS-1244 wzmocnienie 21/23 dB

0
  • #10 02 Paź 2008 14:51
    avig
    Poziom 12  

Czyli tak powinno sie uziemić ale jak to wykonać za pomocą tego podwójnego złącza F na F i do uziemienia podpiąć?

A co z symetryzatorem cz on będzie sie nadawać do siatkowej anteny bo na niektórych podają ze to do YAGI wiec nie wiem cz sie nadaje taka instalacja.

A i jak odczytać wzmocnienie na tej płytce, co jest umieszczona w puszcze antenowej (po wymontowaniu oczywiście) jaki to parametr?

Bo inaczej to nie wiem jaki użyć wzmacniacz:

Cytat:
    AWS-1144 wzmocnienie 13/15 dB
    AWS-1244 wzmocnienie 21/23 dB

0
  • #12 02 Paź 2008 15:24
    avig
    Poziom 12  

no doczytałem się ze będzie ok

cz dodanie 2giej anteny do odbioru TVN i TV4 jest potrzebny drugi taki zestaw??

czyli symetryzator + uziemienie+ (jakiś łącznik sygnału) no i dalej jak było czyli wzmacniacz i odbiornik TV

cz może tak:

antena z symetryzatorem + łączenie dwóch anten i dopiero tutaj dać uziemienie a nastepbie wzmacniacz i odbiornik TV??

0
  • #13 02 Paź 2008 21:25
    dipol
    Poziom 33  

Daj cewkę 3-4zw na wkładzie od długopisa -zwarcie dla ładunków statycznych na wejście wzmacniacza-masa.
    73!

0
  • #14 03 Paź 2008 11:33
    zetdeel
    Poziom 38  

avig napisał:
    no doczytalem sie ze bedzie ok
    cz dodanie 2giej anteny do odbioru TVN i TV4 jest potrzebny drugi taki zestaw??
    czyli symetryzator + uziemienie+ (jakis lacznik sygnalu) no i dalej jak bylo czyli wzmacniacz i odbiornik TV

cz moze tak:
    antena z symetryzatorem + lączenie dwoch anten i dopiero tutaj dac uziemienie a nastepbie wzmacniacz i odbiornik TV??
    Tak moze byc?

W Lublinie masz 3 lokalizacje nadajników:
    * Piaski (TVP1, TVP2, Polsat),
    * Boży Dar (TVP Info),
    * Miasto ul. Raabego 2a (TVN, TV4).
    TVP1 (k. 9) jest nadawany w polaryzacji pionowej (V), pozostałe w poziomej (H). Nadajniki na obiekcie "Raabego" mają tylko po 1kW mocy.
    W związku z tym musisz mieć 3 anteny; VHF w pionie na Piaski, UHF w poziomie na Piaski i Boży Dar oraz UHF o dużym zysku w poziomie na Raabego.
    Anteny UHF muszą być połączone zwrotnicą z korektorami (trzeba ją zestroić), antenę VHF należy podłączyć przez drugą zwrotnicę.Zejście sygnału jednym kablem i oczywiście jeden wzmacniacz.
    Ze względu na już przesądzone przejście na multiplexy cyfrowe osobiście wstrzymałbym się z budową "porządnej" instalacji antenowej.

0
  • #15 03 Paź 2008 16:17
    avig
    Poziom 12  

Dzięki to dopiero odpowiedz.

A wiec tak instalacja na razie będzie na siatkowej + wzmacniacz wewnętrzny+symetryzator+ co coś do odgromów+ uziemienie
    i zobaczę jak to będzie działać do to TVN i TV4 to tak sądziłem bo znalazłem w necie jakiś opis tego jaki kanał z jakiego nadajnika.

Wiec jak za wiele mocny wiatr od strony Lublina to jest TVN i TV4 a jak nie to nic nie ma:>

Mi głównie chodziło o te płytki wzmacniacza co tak padają.
    Dlatego sprawdzę jak pochodzi na tym zestawie symetryzator+ wzmacniacz wewnętrzny + reszta.

muszę to tylko zainstalować i zobaczymy jak wyjdzie i jak długo pochodzi.

A tak przy okazji.

Czy mogę ten wzmacniacz wewnętrzny zamontować w okolicy TV cz powinien być na strychu?? W okolicy anteny jakieś 3m od niej?

0
  • #16 03 Paź 2008 21:07
    LeDy
    Poziom 43  

Lepiej bliżej anteny. Dobierz eksperymentalnie. Jak przy TV będzie wszystko OK. to zostaw.

0
  • #18 04 Paź 2008 01:33
    avig
    Poziom 12  

Tak mi się coś wydawało bo tam mało tych kanałów.
    ja kupiłem ten od 6-69

i ten wzmacniacz:

Jak zamontuje to powiem co i jak mi z tym wyszło

I takie pytanie jeśli nie mogę dostać tej części do uziemienia
    F na F to jak mogę to podłączyć bez tego?

0
  • #19 04 Paź 2008 22:21
    zetdeel
    Poziom 38  

avig napisał:
    jesli nie moge dostac tej czesci do uziemienia F na F to jak moge to podlaczyc bez tego?

Kup normalną beczkę "F" z nakrętką i podkładką i zrób taką blachę. Zacisk do uziemienia zrobisz ze śruby M4 z nakrętką. Wymiary dobierzesz sam.

0
  • #20 04 Paź 2008 23:15
    avig
    Poziom 12  

No to fajnie bo tego czegoś to koleś nie ma i nawet nie słyszał:> chyba było lepiej wszystko zamówić przez net byłoby wszystko i bez problemu.
    Na ale cóż mam i zrobię tak jak piszesz no to spoko za tydzień montaż i sprawdzę co i jak wyszło oby działało.

0
  • #21 16 Paź 2008 00:19
    avig
    Poziom 12  

Zamontowałem wszystko zgodnie z rozpiską i działa na siatkowej antenie. wzmacniacz
    no i teraz pytanie
    czy ta dioda powinna się świecić jeśli jest podłączone zasilanie z zasilacza dołączonego?
    czy tylko wtedy jak jest podłączone zasilanie przez separator czyli z kabla TV
    Mi niestety nie działa i nie wiem cz to reklamować czy nie?

Obraz na programach TVP1 TVP1 LUBLIN i POLSAT jest bardzo dobry wzmacniacz niestety ustawiony na MAX pokrętłem.
    TVN i TV4 nie odbiera. czasami złapie TVN po innym ustawieniu anteny jednak bez możliwości odbioru.

0