Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

antena siatkowa padające wzmacniacze po burzy

avig 01 Oct 2008 16:20 13397 20
    avig
    Level 12  
    Opis problemu:

Antena siatkowa z wzmacniaczem separatorem i zasilaczem umieszczona na dachu na stalowej rurce wysokość całej rurki ok 4m wysokość od dachu do końca rurki ok 1,5-2m.

Wszystko ustawione odbiera dobrze programy: TVP1, TVP2, TVP3 LUBLIN, POLSAT. Brak odbioru TVN i TV4 chyba są nadawane z Lublina i nie łapią się na siatkowej.

Antena jest ustawiona na dachu z pokryciem eternitem (jeszcze takie są) w stronę nadajnika w Piaskach woj. Lubelskie ( lokalizacja Zagroda koło Krasnegostawu).

I teraz problem wszystko jest OK do momentu burzy ew mocnego deszczu wzmacniacze padają podaje jakie były zamontowane:
    1.) SWA-3501/4T (turbo)
    2.) SWA-9001 ceramic high-power
    3.) SWA-2000/4T

Montaż samych kabli i antenki siatkowej sprawdzany za każdym razem i jest mocno skręcone kabelek też sprawdzany był parokrotnie.

Pytanie:

co można z tym zrobić bo nie zawsze tak było, czasami bardzo długo i nic się nie działo odbiór oprócz TVN i TV4 bardzo dobry na wzmacniaczu SWA-3501/4T (ten jest już padnięty).

W sklepie powiedziano mi ze muszę wymienić te padające wzmacniacze na jakiś inny sprzęt (nie pamiętam oznaczenia ani nazwy) i zakupić taki domowy większy wzmacniacz cena coś kolo 75zl z zasilaczem oddzielnym.

Proszę o podanie choćby nazw i symboli jeśli coś takiego będzie mi pomocne bo te padające wzmacniacze w antenie to spory wydatek tak po 14 zł za jeden a już padło z 4szt.

Cz jest to możliwe że przez dach tak się dzieje??

I jeszcze jedno cz mogę sam wymienić te tranzystorki SMD i jakie tam trzeba by kupić bo chyba taniej niż całą gotową płytkę.
    ZK1
    Level 13  
    Myślę że wzmacnacz zamontowałeś poprawnie tzn metalizowana strona przy otworach dotyka do aluminiowych drutów anteny ?Miałem taki przypadek,znajomemu kupowełem chyba ze 4 sztuki, dopiero ostatnią gdy mu osobiście zamontowałem na razie /od wiosny/ jeszcze działa.
    Pozdrawiam ZK1
    CHACA
    Level 43  
    Zapytam tylko o sposób montażu puszki ze wzmacniaczem przy antenie?
    avig
    Level 12  
    puszka jest normalna czarna z dwoma wkrętami do przykręcenia jej razem. w zasadzie nie mam nic co by chroniło od wody ale jeszcze 1/2 roku temu chodziło wszystko a teraz co burza to nowy wzmacniacz.
    CHACA
    Level 43  
    Swego czasu znajomy miał zamontowaną puszkę wyprowadzeniem przewodu do góry. Wiadomo jakie skutki. Woda dostawała się bezpośrednio do wzmacniacza uszkadzając go. Po obróceniu w dół i zabezpieczeniu puszki silikonem problem z głowy.
    oj
    Level 42  
    Wzmacniacz pada przez ładunki elektrostatyczne z uwagi, że dipole są odizolowane od masztu.
    LeDy
    Level 43  
    Wzmacniacze antenowe mają to do siebie , że są czułe i mogą ulec uszkodzeniu podczas burzy. Ten inny wariant to w antenie symetryzator np. taki http://www.polskastrefa.eu/ogloszenia/symetryzator_antenowy_49493_7872.html i w domu , na strychu wzmacniacz np. taki: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_aws-141s_B11687.htm lub z dwoma czy trzema wyjściami; http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_aws-142s_B11688.htm
    avig
    Level 12  
    I jeśli zamontuje ten symetryzator do siatkowej anteny zamiast wzmacniacza dokupię nowy wewnętrzny wzmacniacz np ten na 2 TV AWS-142S to będzie bez niespodzianek po burzy??

A i jak to zamontować no wiem symetryzator w puszkę a wzmacniacz w domu ale jak daleko od anteny cz może być np. w pokoju jakieś 2m od TV cz musi być na poddaszu zaraz za anteną.

No i co z tym zasilaczem starym i separatorem ta wtyczka co zasilenie podłączone do starej płytki??

Tu jest link do różnych symetryzatorów to z tych wszystkich który był by odpowiedni są tam oznaczenia:
    SA I-III http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_i-iii_C0001.htm
    SA III-V http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iii-v_C0003.htm
    SA I-V http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_i-v_C0005.htm
    SA IV-Vhttp://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm

A może i był by lepszy taki wzmacniacz http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_z_zasilaczem_aws-1144_silverline_B11686.htm

teraz takie pytanko cz tym zestawem i tym wzmacniaczem mogę podzielić na 4 TV siatkowa antenę? cz to coś da.
    Nie chciał bym montować kolejnych do podłączenia następnych 2 TV.
    zetdeel
    Level 39  
    avig wrote:
    I jesli zamontuje ten symetryzator do siatkowej anteny zamiast wzmacniacza dokupie nowy wewnetrzny wzmacniacz np ten na 2 TV AWS-142S to bedzie smigac i juz bez niespodzianek po burzy??

Tego nikt Ci nie zagwarantuje. :D
    Takie rozwiązanie na pewno zmniejszy takie ryzyko. Jednak bez dobrego uziemienia to nie zadziała. :!:
    Co do wzmacniacza z rozgałęźnikiem - w zasadzie wybór dobry, jednak wzmocnienie musi mieć takie jak w tych starych.
    AWS-1144 wzmocnienie 13/15 dB
    AWS-1244 wzmocnienie 21/23 dB
    avig
    Level 12  
    Czyli tak powinno sie uziemić ale jak to wykonać za pomocą tego podwójnego złącza F na F i do uziemienia podpiąć?

A co z symetryzatorem cz on będzie sie nadawać do siatkowej anteny bo na niektórych podają ze to do YAGI wiec nie wiem cz sie nadaje taka instalacja.

A i jak odczytać wzmocnienie na tej płytce, co jest umieszczona w puszcze antenowej (po wymontowaniu oczywiście) jaki to parametr?

Bo inaczej to nie wiem jaki użyć wzmacniacz:
    Quote:
    AWS-1144 wzmocnienie 13/15 dB
    AWS-1244 wzmocnienie 21/23 dB
    avig
    Level 12  
    no doczytałem się ze będzie ok

cz dodanie 2giej anteny do odbioru TVN i TV4 jest potrzebny drugi taki zestaw??

czyli symetryzator + uziemienie+ (jakiś łącznik sygnału) no i dalej jak było czyli wzmacniacz i odbiornik TV

cz może tak:

antena z symetryzatorem + łączenie dwóch anten i dopiero tutaj dać uziemienie a nastepbie wzmacniacz i odbiornik TV??
    zetdeel
    Level 39  
    avig wrote:
    no doczytalem sie ze bedzie ok
    cz dodanie 2giej anteny do odbioru TVN i TV4 jest potrzebny drugi taki zestaw??
    czyli symetryzator + uziemienie+ (jakis lacznik sygnalu) no i dalej jak bylo czyli wzmacniacz i odbiornik TV

cz moze tak:
    antena z symetryzatorem + lączenie dwoch anten i dopiero tutaj dac uziemienie a nastepbie wzmacniacz i odbiornik TV??
    Tak moze byc?

W Lublinie masz 3 lokalizacje nadajników:
    * Piaski (TVP1, TVP2, Polsat),
    * Boży Dar (TVP Info),
    * Miasto ul. Raabego 2a (TVN, TV4).
    TVP1 (k. 9) jest nadawany w polaryzacji pionowej (V), pozostałe w poziomej (H). Nadajniki na obiekcie "Raabego" mają tylko po 1kW mocy.
    W związku z tym musisz mieć 3 anteny; VHF w pionie na Piaski, UHF w poziomie na Piaski i Boży Dar oraz UHF o dużym zysku w poziomie na Raabego.
    Anteny UHF muszą być połączone zwrotnicą z korektorami (trzeba ją zestroić), antenę VHF należy podłączyć przez drugą zwrotnicę.Zejście sygnału jednym kablem i oczywiście jeden wzmacniacz.
    Ze względu na już przesądzone przejście na multiplexy cyfrowe osobiście wstrzymałbym się z budową "porządnej" instalacji antenowej.
    avig
    Level 12  
    Dzięki to dopiero odpowiedz.

A wiec tak instalacja na razie będzie na siatkowej + wzmacniacz wewnętrzny+symetryzator+ co coś do odgromów+ uziemienie
    i zobaczę jak to będzie działać do to TVN i TV4 to tak sądziłem bo znalazłem w necie jakiś opis tego jaki kanał z jakiego nadajnika.

Wiec jak za wiele mocny wiatr od strony Lublina to jest TVN i TV4 a jak nie to nic nie ma:>

Mi głównie chodziło o te płytki wzmacniacza co tak padają.
    Dlatego sprawdzę jak pochodzi na tym zestawie symetryzator+ wzmacniacz wewnętrzny + reszta.

muszę to tylko zainstalować i zobaczymy jak wyjdzie i jak długo pochodzi.

A tak przy okazji.

Czy mogę ten wzmacniacz wewnętrzny zamontować w okolicy TV cz powinien być na strychu?? W okolicy anteny jakieś 3m od niej?
    LeDy
    Level 43  
    Lepiej bliżej anteny. Dobierz eksperymentalnie. Jak przy TV będzie wszystko OK. to zostaw.
    zetdeel
    Level 39  
    Na rysunku popełniłem mały błąd - źle opisałem symetryzator.
    Oczywiście chodzi o typ SA III-V. Rysunek poprawiłem.
    avig
    Level 12  
    Tak mi się coś wydawało bo tam mało tych kanałów.
    ja kupiłem ten od 6-69

i ten wzmacniacz:

Jak zamontuje to powiem co i jak mi z tym wyszło

I takie pytanie jeśli nie mogę dostać tej części do uziemienia
    F na F to jak mogę to podłączyć bez tego?
    zetdeel
    Level 39  
    avig wrote:
    jesli nie moge dostac tej czesci do uziemienia F na F to jak moge to podlaczyc bez tego?

Kup normalną beczkę "F" z nakrętką i podkładką i zrób taką blachę. Zacisk do uziemienia zrobisz ze śruby M4 z nakrętką. Wymiary dobierzesz sam.
    avig
    Level 12  
    No to fajnie bo tego czegoś to koleś nie ma i nawet nie słyszał:> chyba było lepiej wszystko zamówić przez net byłoby wszystko i bez problemu.
    Na ale cóż mam i zrobię tak jak piszesz no to spoko za tydzień montaż i sprawdzę co i jak wyszło oby działało.
    avig
    Level 12  
    Zamontowałem wszystko zgodnie z rozpiską i działa na siatkowej antenie. wzmacniacz
    no i teraz pytanie
    czy ta dioda powinna się świecić jeśli jest podłączone zasilanie z zasilacza dołączonego?
    czy tylko wtedy jak jest podłączone zasilanie przez separator czyli z kabla TV
    Mi niestety nie działa i nie wiem cz to reklamować czy nie?

Obraz na programach TVP1 TVP1 LUBLIN i POLSAT jest bardzo dobry wzmacniacz niestety ustawiony na MAX pokrętłem.
    TVN i TV4 nie odbiera. czasami złapie TVN po innym ustawieniu anteny jednak bez możliwości odbioru.