Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kłopoty z anteną do skanera

Macieju 02 Paź 2008 09:53 1998 2
  • #1 02 Paź 2008 09:53
    Macieju
    Poziom 9  

Jestem szczęśliwym posiadaczem skanera UNIDEN BC-92XLT. Poczytałem trochę w necie i zrobiłem sobie dipol na pasmo lotnicze (dwie rurki po 56 cm oddalone od siebie o 1,5 cm) – całość umieściłem na maszcie ok. 10 m nad ziemią. Długość kabla to ok. 17 m i ……odnoszę wrażenie że zamiast lepiej to jest ….gorzej 

Generalnie odnoszę wrażenie że słyszę bardzo dużo korespondencji w okolicach częstotliwości przelotowych z Wawa Radar-134.2250 i 134.8750 MHz (ze zwykła atenką słyszę bardzo słabo)- a poza tą częstotliwością słyszę mało.

Ale co mnie dziwi że na zwykłej antenie w skanerze (dł. ant. 17 cm)doskonale słyszę (czysto i bez zakłóceń) TWR EPZG (118.750 Mhz) (odl. ok. 6 km) a po podłączeniu dipola … słyszę fatalnie. Szumy i zakłócenia.
    Tak samo ma się sprawa z Poznań info (odl. ok. 100 km) gdzie z dipolem słyszę rzadko i fatalnie a z antenką od skanera słyszę świetnie- czysto i bez zakłóceń.
    Na antenie od skanera fatalnie słyszę lub wcale nie słyszę (tylko szum jak ktoś mówi) CB a na dipolu CB zacząłem dobrze słyszeć.
    Na antenie od skanera dobrze słyszę służby – częstotliwości powyżej 136 do 175 a na dipolu to mam wrażenie że mi częstotliwości powyżej 136 to całkowicie obcięło. A przecież od częstotliwości lotniczych do częstotliwości 136-170 jest o wiele „bliżej” niż do częstotliwości CB (27.180-kanał 19) którą na dipolu słyszę.

Dlatego się zastanawiam co jest nie tak.

Czy nie powinienem zastosować krótszych lub dłuższych ramion dipola aby słyszeć wszystkiego po trochu??

Przecież dipol wysoko nad ziemią zamiast krótkiej atenki skanera w pokoju powinien mi dawać o wiele większy zasięg, czułość i jakość odbioru??!!

• #2 02 Paź 2008 11:33
    green33

Poziom 31  

Co jest nie tak ?? ... he.. niestety jakość odbiornika który posiadasz jest na tyle kiepska, że po podpięciu do bazowej anteny odbiornik jest zatkany, dodatkowo występuje Ci jakaś modulacja skrośna, i masę innych przypadłości tanich skanerów... zrób prosty test - wepnij w kabel antenowy tłumik 15 - 20 dB - zrobiony na trzech rezystorach - schematy tłumików typu PI znajdziesz googlami, wzory i kalkulatory do wyliczeń również. W ostateczności podaj sygnał antenowy przez potencjometr 2.2 Kom. Jeśli te zabiegi poprawią odbiór to niestety Twój skaner nie daje sobie rady z silniejszymi sygnałami w Twoich warunkach lokalizacyjnych.

A i jeszcze jedno, to że słyszysz Poznań Info nie oznacza, że nadają z Poznania, służby FIS mają zapewnione pokrycie przy pomocy sieci nadajników, i tak np. ja słyszę Warszawa Info na 119.450 na Full, a mieszkam koło Łodzi... do Wawy mam 130 km, ale nadajnik pomocniczy stoi w Łodzi na Lublinku. Na bazówce słyszę też dobrze Poznań Info, ale z nadajnika w Sieradzu ( jakieś 45 km w linii prostej ).

Jak chcesz więcej o sieci łączności FIS - http://ais.pansa.pl/aip/

Pozdrawiam Marcin

• #3 02 Paź 2008 11:42
    Macieju
    Poziom 9  

Eh - dzięki za informacje.
    Zanim kupiłem tego Unidena to trochę czytałem w necie i napisali tam że one się nie zatykają !!!!
    Ale widać że tak.

W takim razie widzę ze najlepszym dla mnie rozwiązaniem będzie dać sobie spokój z anteną bazową i kupić sobie antenkę teleskopową z BNC (są takie o dł. 60 cm) i problem z zatykaniem powinien zniknąć.

Mam też inną obserwację:
    W pierwszej wersji zrobiłem sobie tę antenę i ramiona dipola umocowałem 6,5 cm od siebie. Wtedy słyszałem wszystko bez problemu ale wyczytałem że takie oddalenie jest złe i zmieniłem na 1,5 cm - wtedy zaczęły się kłopoty.
    Więc może jednak oddalić od siebie te ramiona - tylko o ile żeby nie zepsuć działania anteny a osłabić trochę silne sygnały?

A może trochę wydłużyć ramiona dipola żeby zmienić lekko charakterystykę i w ten sposób osłabić sygnał??

Dzięki i pozdrawiam

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo