Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Freedom - komputer główny + laptop bezprzewodowo

Dolce 02 Paź 2008 21:42 4783 24
  • #1 02 Paź 2008 21:42
    Dolce
    Poziom 22  

Witam.
    Mam pytanie - co trzeba kupić, żeby korzystając z Orange Freedom mieć możliwośc podłączenia - oprócz komputera stacjonarnego (podłaczonego za pomocą kabla) - dodatkowo bezprzewodow laptopa ? Mój laptop posiada kartę do łączenia się z internetem. Nie wiem natomiast jakie urządzenie ( i jakiej najlepiej firmy) trzebaby zakupić, żeby uzyskać konfigurację opisaną powyżej. Obydwa komputery będa w jednym domu, laptop na niższym piętrze.
    Pozdrawiam.

0 24
  • #2 02 Paź 2008 21:56
    ZeeWolf
    Poziom 27  

Rozumiem, że kartę Orange pakujesz w stacjonarkę? Z resztą, tak czy siak - musisz połączyć oba komputery tak, aby jeden (ten z Orange) miał możliwość udostępniania połączenia internetowego drugiemu. Skoro chcesz bezprzewodowo - pada na sieć LAN po WiFi. Laptop najprawdopodobniej sieciówkę WiFi ma (sprawdź dla pewności, lub podaj model lapka to Ci powiemy) - do stacjonarki będziesz musiał dokupić kartę sieciową WiFi (za około 50 zł myślę że się wynajdzie). Rozwiązanie ma tę wadę, że w tak postawionej sieci domowej komputer z Orange musi być włączony i podłączony do internetu (pełni rolę bramy), aby na drugim też był dostęp do internetu.
    Jeżeli coś jest niejasne - pisz śmiało.

0
  • #3 02 Paź 2008 22:04
    Qiubiac
    Poziom 18  

Witam!

Generalnie zapraszam do korzystania z opcji SZUKAJ! ułatwisz nam i Sobie życie. Potrzebujesz przede wszystkim urządzenia zwanego ROUTER'em z wbudowanym modemem ADSL zgodnym ze standardem ADSL sieci Orange freedom, a że Orange freedom to dziecko po części TPSA to będzie to router taki jak do neostrady.

Zakup router np firmy D-Link z wi-fi (sieć bezprzewodowa) standardowo będzie on zapewne wyposażony w porty Ethernet (rj-45) sztuk 4 co da możliwość podłączenia przewodowo do kompa - takie podłączenie wymagane będzie do konfiguracji routera ale spokojnie jak pc-stacjonarny ma kartę ethernet to nie będzie problemu, a odpowiednie przewody znajdziesz w pudełku od routera .

Konfiguracja to będzie pikuś :) dasz rade na pewno gdyż z owym routerem dostaniesz instrukcje obsługi z której krok po kroku się nauczysz jak ustawiać to cudo.

Co do zasięgu wi-fi na niższym piętrze to się okaże po uruchomieniu routera :) ale jeżeli strop twojego domu nie jest naszpikowany zbrojeniem powinno być ok :)

Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

ZeeWolf napisał:
    Rozumiem, że kartę Orange pakujesz w stacjonarkę? Z resztą, tak czy siak - musisz .....

Kolego orange freedom jest usługą taką jak neostrada,
    orange free jest usługą bezprzewodową :)

0
  • #4 02 Paź 2008 22:14
    Dolce
    Poziom 22  

Dzieki za odpowiedź.
    Zależałobymi, zeby nie było konieczności włączania komputera stacjonarnego, by można było korzystać z laptopa. Obecnie mam liveboxa i do niego mam podłaczony komputer stacjonarny kablem (wejście Ethernet) a do laptopa wpieta jest na USB karta WI-FI, która jest w zestawie liveboxa. Nie muszę włączać swojego komputera, żeby na laptopie korzystać z Internetu. Takie rozwiązanie jest dla mnie dobre poniewaz z laptopa korzysta inna osoba. Model laptopa tp Compaq Presario F730US.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 02 Paź 2008 22:15
    Qiubiac
    Poziom 18  

Proponowany przeze mnie router jest urządzeniem bez obsługowym także nie będziesz go musiał wyłączać :)

0
  • #6 02 Paź 2008 22:26
    Dolce
    Poziom 22  

Dzięki za odpowiedź.
    Czy taki reuter się nadaje i bedzie pracował bezproblemowo (czy jest w miarę dobrej klasy) czy też dołożyć kasy i kupic coś z "wyższej półki" ? :

Moderowany przez marek216:

Zgodnie z regulaminem : nie podajemy linków do allegro.

0
  • Pomocny post
    #7 02 Paź 2008 22:31
    Qiubiac
    Poziom 18  

Niestety wybrany przez ciebie router nie obsłuży tego połączenia gdyż on jest routerem DSL a my szukamy routera z modemem ADSL - z tego co pamiętam to Orange do usługi freedom daje motem podłączany do linii abonenckiej telefonicznej stacjonarnej, zasilany z usb kompa i podłączony przez usb do tego kompa - ale jego można spokojnie zastąpić routerem z modemem ADSL

Powinien pasować model D-Link DSL-G684T ale musisz sie dowiedzieć w orange z jakiego annexu korzystają czy z "annex a" czy z "annex b" i tym kieruj się przy wyborze routera :)

0
  • #8 02 Paź 2008 22:44
    Dolce
    Poziom 22  

Czyli tego typu byłby dobry :
    Link

0
  • #9 02 Paź 2008 22:46
    Qiubiac
    Poziom 18  

zgodny z Annex A jeżeli sieć orange jest z tym zgodna to tak ten model powinien być ok. O pomoc poproś też operatora *100 chyba i zapytaj o ten annex

0
  • #10 02 Paź 2008 22:47
    tzok
    Moderator Samochody

Tak, choć to bardzo okrojony model, w moim odczuciu jego największą wadą jest brak opcji Statycznego DHCP (wiązania IP z MAC) co znakomicie utrudnia przekierowanie portów.

0
  • Pomocny post
    #11 02 Paź 2008 22:48
    Qiubiac
    Poziom 18  

myślę że użytkownik Dolce nie będzie z tego korzystał ale ok trafna uwaga :)

0
  • #12 03 Paź 2008 23:14
    Dolce
    Poziom 22  

Dzięki za porady.
    Mam jescze prośbę - czy ten router będzie wystraczający pod względem jakości do moich potrzeb :
    Link
    czy też lepiej dołożyć 70 zł i kupić tego Linksys Router WLAN WAG200G-EU
    (ADSL/NEOSTRADA) ?
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #13 04 Paź 2008 12:26
    tzok
    Moderator Samochody

Myślę, ze ten Pentagram może być, nie maiłem styczności z tym konkretnym modelem, ale ogólnie mam niezłą opinię o produktach firmowanych przez Pentagrama.

0
  • Pomocny post
    #14 04 Paź 2008 14:29
    Qiubiac
    Poziom 18  

Jeśli jesteś pewien że orange obsługuje "aneks a" to będzie ok

0
  • #15 05 Paź 2008 12:22
    tzok
    Moderator Samochody

Aneks zależy od posiadanej linii telefonicznej, a nie od usługi. Jeśli usługa działa na analogowej linii telefonicznej to jest to aneks A, jeśli na linii ISDN - aneks B. W zasadzie tylko Dialog na własnych liniach stosował aneks B, a jesli wykupimy Dialnet ADSL na linii TP to będzie już aneks A.

0
  • #16 05 Paź 2008 15:19
    Dolce
    Poziom 22  

Dokładnie jest tak jak napisał kolega powyżej, dzwoniłem do telefonii Orange i tak mnie poinformowano - Freedom posiada Aneks A.
    Ostatecznie zdecydwoałem się na model PENTAGRAM router Wi-Fi 6331-6.
    Ma dobry zasięg i dobre opinie na forach.
    Dziękuję kolegom za pomoc w wyborze odpowiedniego modelu.
    Pozdrawiam.

0
  • #17 08 Paź 2008 22:34
    Piotr_ek_79
    Poziom 9  

Witam! ja mam jeszcze jedno pytanko bo tak jak kolega mam orange freedom i też musze zrobić taki myk jak On tylko ja jeszcze się zastanawiam nad korzystaniem z telefonu internetowego możecie mi doradzić jakie urządzonko musiał bym zakupić, czekam na odpowiedź i Pozdrawiam!

0
  • #18 08 Paź 2008 22:35
    Qiubiac
    Poziom 18  

Pomyśli nad usługodawcą i zakup urządzenie u niego.

0
  • #19 14 Paź 2008 15:47
    [g.d.]
    Poziom 18  

odkopując temat, to czy OrangeFreedom, abstrachując od tego ze podnieśli się od 1szego o 5pln, oferuje publiczny IP, i czy jest on zawsze taki sam, czy muszę się liczyć ze zmianą IP przy każdym starcie routera/kompa?

0
  • #20 14 Paź 2008 18:05
    Qiubiac
    Poziom 18  

Po takie informacje zgłoście do Orange.... a nie tu :P

0
  • #21 11 Gru 2008 15:16
    rafallogi
    Poziom 17  

Podłączę się pod temacik, bo to co powyżej napisaliście, to chyba rozwiązanie dla mnie.
    Pragnę podzielić łącze ADSL Orange freedom 512 kBps za pomocą routera, tak by w drugim domu oddalonym w linii prostej o 100m istniała możliwość korzystania z internetu na laptopie za pomocą WI-FI. Tam gdzie posiadam ADSL-a łącza internetowego korzystam z niego na laptopie, który posiada też kartę WI-FI.

Potrzebuję zatem:
    1. Laptopa z WI-FI- (karta WI-FI jakaś lepsza- słyszałem coś o Wirelles N..., ale nie znam się na tym za bardzo )
    Laptop ma służyć do podstawowych czynności:
    -korzystania z internetu
    -oglądania/nagrywania filmów
    -pisania
    2. Routera WI-FI z odpowiednimi antenkami i zasięgiem-najlepszy byłby już z programem tomato. (Tomato tylko po to, by ograniczyć w przyszłości chętnych niepowołanych sąsiadów)
    I chyba tyle???? Nie wiem czy standard routera obsłużyłby obecną kartę wi-fi w posiadanym laptopie (Lenowo sprzed 2-ch latek) i nową w lapku tym do nabycia?
    Moje wyobrażenie jest takie, że stawiam router WI-FI w jednym domku (parterowy), po którym zresztą biegałbym z laptopem i korzystał z WI-FI ( w tej chwili tak na szybko nie wiem jaka to karta wi-fi w nim siedzi )w jakimś tam zakresie (pewnie zasięg nie będzie idealny, bo antenki będą kierunkowe) i jednocześnie korzystałbym z netu w drugim domku, też na laptopie z kartą WI-FI.
    Macie może jakieś gotowe i sprawdzone rozwiązania. Najlepiej gdyby to wszystko było skonfigurowane już na zasadzie wpinam i działa

Dziękuję i pozdrawiam.

0
  • #22 11 Gru 2008 15:25
    tzok
    Moderator Samochody

W drugim domu repeater lub APC + AP.

Co do niepowołanych sąsiadów - Tomato nie ma żadnej przewagi nad seryjnym softem jeśli chodzi o zabezpieczenia WiFi, chyba że sąsiedzi jednak będą "powołanie", tj. będziesz im udostępniał połączenie ale nie chcesz by zapchali Ci łącze - wtedy przyda się QoS i AccessListy z Tomato, lub porządny router, który ma takie rzeczy w standardzie.

0
  • #23 11 Gru 2008 16:10
    rafallogi
    Poziom 17  

No właśnie,
    poprosze bardziej dokładnie "jak krowie na rowie" :-)
    Co mam kupić- jakiś lepszy router mam na myśli, jakie anteny mają być (kabel zewnętrzny antenowy i anteny zewnętrzne nie wchodzą raczej w grę)- nowa chałupa i nie ma którędy wyjść.
    Pozdrawiam.

0
  • #24 05 Sty 2009 11:33
    rafallogi
    Poziom 17  

tzok napisał:
    W drugim domu repeater lub APC + AP.

Co do niepowołanych sąsiadów - Tomato nie ma żadnej przewagi nad seryjnym softem jeśli chodzi o zabezpieczenia WiFi, chyba że sąsiedzi jednak będą "powołanie", tj. będziesz im udostępniał połączenie ale nie chcesz by zapchali Ci łącze - wtedy przyda się QoS i AccessListy z Tomato, lub porządny router, który ma takie rzeczy w standardzie.

Wczoraj dostałem do ręki D-linka DAP-1160 http://www.opinie.senior.pl/Komputery/Urzadzenia-sieciowe/DAP-1160,30094,1.html przywiezionego z U.K, mam do niego numer seryjny (wpisany na naklejce), ale nie wiem jak mam to skonfigurować sprzętowo, by uzyskać to, co napisałem w poście nieco wcześniej, czyli:
    1.dostęp do netu na kompie (laptop), z którego korzystam obecnie po kablu - ma być także po radiówce.
    2. korzystanie z internetu na drugim laptopie po WiFI w domku oddalonym o 100m.
    Czy ten AP załatwi sprawę, czy nadal potrzebny będzie router, bo ze schematu na pudełku wynika, że do modemu ADSL Orangefreedom winien być wpięty Router i dopiero do niego ten DAP 1160.
    Cierpliwym dziękuję za pomoc i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

0
  • #25 05 Sty 2009 11:59
    tzok
    Moderator Samochody

Router z modemem ADSL w domu udostępniający Internet po WiFi oraz po "kablu" (Ethernet) + WiFi Repeater w drugim budynku. Przy pracy jako repeater, najlepiej jeśli router i AP są jednego producenta.

0