Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar wartości napięcia ujemnego przez ADC Atmega8, Bascom

fliper_katrill 02 Paź 2008 21:53 9815 36
  • #1 02 Paź 2008 21:53
    fliper_katrill
    Poziom 20  

Witam serdecznie!
    O ile z pomiarem wartości napięć dodatnich nie mam problemów tak z ujemnymi się one pojawiają. ADC nie wykrywa nic. Czy da się mierzyć napięcie ujemne ADC i jak to zrobić?? PS. Był temat jak niedopuścić do powstawania napięcia ujemnego na ADC ale tematu który mnie interesuje nie widziałem.

0 29
  • CControls
  • #2 02 Paź 2008 22:39
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Bezpośrednio się nie da,
    Można albo dołożyć do tego napięcia składową stałą, na przykład za pomocą sumowania na rezystorach - szeregowo z mierzonym sygnałem, a na wejściu ADC podciągnięcie najlepiej do napięcie referencyjnego, ale nie do AREF jeżeli korzystasz z wewnętrznego źródła - ma za dużą impedancję.
    Rozwiązanie inne - wzmacniacz odwracający zasilany z pojedynczego napięcia dodatniego, ale przy małych wartościach mierzonego napięcia (rzędu miliwoltów) będzie się nienajlepiej zachowywał.

0
  • #3 03 Paź 2008 08:25
    fliper_katrill
    Poziom 20  

rozumiem że to pomoże, jak dobrać rezystory?? napięcie mierzone to max 25V. Napięciem odniesienia jest napięcie wewnętrzne(internal) ,
    czy można wykorzystać wewnętrzny komparator ATmegi8??

Dodano po 1 [minuty]:

Zapomniałem dodać, może najpierw spróbuję z rezystorami, ale jak??

0
  • #5 03 Paź 2008 11:14
    seba_x
    Poziom 31  

daj wzm. odwracający a przed nim dzielnik z rezystorków

0
  • #6 03 Paź 2008 11:23
    al555
    Poziom 20  

a czy pomiar musisz mieć zawsze w pełnym zakresie tj. od -25V do +25V, czy zawsze będzie to zakres -25V..0V ?

0
  • CControls
  • #7 03 Paź 2008 12:39
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

seba_x napisał:
    daj wzm. odwracający a przed nim dzielnik z rezystorków

A po kiego grzyba ten dzielnik?, skoro dokładnie taki sam efekt można uzyskać na samym tylko wzmacniaczu z dwoma rezystorami.

0
  • #8 03 Paź 2008 13:15
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

tez tak myslalem przez chwile, ale wtedy musialby on byc zasilany napieciem mniejszym od -25V. malo praktyczne [;

4\/3!!

0
  • #9 03 Paź 2008 13:44
    Dr_DEAD
    Poziom 28  

Freddie Chopin napisał:
    tez tak myslalem przez chwile, ale wtedy musialby on byc zasilany napieciem mniejszym od -25V. malo praktyczne [;

Eeeee, z tego co mi się wydaje to napięcie zasilania WO zależy tylko od zakresu napięć wyjściowych takiego układu, czyli zakładając wyjście z zakresu 0 - 5V dla wejścia 0 - -25V napięcie zasilania WO będzie powiedzmy -2V +7V no chyba że to będzie full Rail to Rail to wtedy 0 +5V czyli zasilanie pojedyncze.

A tak swoją drogą to taki układ ma sens tylko wtedy gdy masy napięcie mierzonego i układu mierzącego są wspólne i nie da się ich rozdzielić.

0
  • #10 03 Paź 2008 13:53
    Freddie Chopin

mylisz sie. dla przykladu za datasheetem do AD8599:

Cytat:
    SPECIFICATIONS
    [...]
    Input Voltage Range - (VDD = ±15 V) min: −12.5, max: +12.5
    [...]
    ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS
    [...]
    Input Voltage - GND to VDD

niby jakim cudem wzmacniacz mialby przetworzyc cokolwiek poza swoim zakresem zasilania, pomijajac juz sprawe zebezpieczen wejsc.

4\/3!!

0
  • #11 03 Paź 2008 14:15
    Dr_DEAD
    Poziom 28  

Freddie Chopin napisał:
    mylisz sie. dla przykladu za datasheetem do AD8599:

Cytat:
    SPECIFICATIONS
    [...]
    Input Voltage Range - (VDD = ±15 V) min: −12.5, max: +12.5
    [...]
    ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS
    [...]
    Input Voltage - GND to VDD

niby jakim cudem wzmacniacz mialby przetworzyc cokolwiek poza swoim zakresem zasilania, pomijajac juz sprawe zebezpieczen wejsc.

4\/3!!

Eeeee, to wychodzi na to że zwykły uA741 pod tym względem jest lepszy bo nie ma takich ograniczeń. A jakim cudem przetworzy? normalnie bo WO to "tępa" kostka która wzmacnia albo odwraca i wzmacnia. Tak przynajmniej było dawniej teraz jakieś wersje cemosowe czy inne wynalazki mogą mieć takie ograniczenia.
    Tak szczerze mówiąc to są to tylko moje logiczne wnioski, fajnie by było gdyby ktoś się odezwal i powiedział jak to jest z praktycznego punku z tym zasilaniem WO.

0
  • #12 03 Paź 2008 14:15
    fliper_katrill
    Poziom 20  

dobrze, jak już przestaniecie się kłócić :) to powiem że połowa (część dodatnia zakresu) napięcia jest mierzona ADC normalnie a interesuje mnie pomiar ujemnej połowy. zakres to -25V - +25V :) bo to zasilacz symetryczny

0
  • #13 03 Paź 2008 14:20
    Freddie Chopin

Dr_DEAD napisał:
    Tak szczerze mówiąc to są to tylko moje logiczne wnioski, fajnie by było gdyby ktoś się odezwal i powiedział jak to jest z praktycznego punku z tym zasilaniem WO.

no wlasnie u mnie to samo - kto sie na tym naprawde zna? <:

4\/3!!

0
  • #14 03 Paź 2008 14:21
    szelus

Freddie Chopin napisał:

Niezupełnie. Jeżeli wzmacniacz jest w układzie odwracającym to na jego wejściu nigdy nie pojawi się to -25V jeżeli wejście + jest podłączone do masy. W pewnym sensie układ jest sterowany prądowo.

Teraz, do pomiarów napięcia symetrycznego, +- 25V należałoby wirtualną masę (+) wzmacniacza przesunąć na poziom połowy napięcia odniesienia i odpowiednio dobrać wzmocnienie.

0
  • #15 03 Paź 2008 14:32
    fliper_katrill
    Poziom 20  

tak na polski poproszę gdyż koledzy chyba coraz bardziej poszerzają zagadnienie i odchodzimy od sedna :)

0
  • #16 03 Paź 2008 14:39
    Freddie Chopin

PSPICE mowi, ze moze jednak byc [;

przy kostce TL082, zasilaniu +/-5V, napieciu wejsciowym -25V - 0V, rezystorach 100k i 10k (wzmocnienie -0.1) napiecia na wyjsciu zachowuja sie prawidlowo. napiecie na wejsciu odwracajacym wzmacniacza jest rzedu kilkunastu uV.

moj blad <:

4\/3!!

0
  • #17 03 Paź 2008 15:46
    Dr_DEAD
    Poziom 28  

Freddie Chopin napisał:
    PSPICE mowi, ze moze jednak byc [;
    przy kostce TL082, zasilaniu +/-5V, napieciu wejsciowym -25V - 0V, rezystorach 100k i 10k (wzmocnienie -0.1) napiecia na wyjsciu zachowuja sie prawidlowo. napiecie na wejsciu odwracajacym wzmacniacza jest rzedu kilkunastu uV.

Przydatna wiedza, można sporo hardware'u zaoszczędzić :-)

0
  • #19 04 Paź 2008 00:07
    fliper_katrill
    Poziom 20  

czy można wykorzystać wzmacniacz operacyjny z Atmegi? jak w tym przypadku zadeklarować porty?

Zdania , rozpoczynamy wielką literą - proszę poprawić
    [zumek]

0
  • #20 04 Paź 2008 00:17
    Balu
    Poziom 38  

Gdzie ty masz w medze OPA?:>
    To jakiś fenomenalny model musi być:>

0
  • #21 04 Paź 2008 00:59
    fliper_katrill
    Poziom 20  

bazuję na schemacie wewnętrznym Atmega8, no chyba ze konkretnie pracuje on jako komparator, a symbol to symbol i chcę rozwiać nieścisłości

0
  • #22 04 Paź 2008 01:01
    Balu
    Poziom 38  

Twoje wątpliwości rozwieje najlepiej odpowiedni dokument...
    a np. pierwsza strona DSa nim jest;)
    Wspominają tam o OPAMPie? Wydawalo mi się że o komparatorze;)
    Ale co ja tam wiem...

0
  • #23 04 Paź 2008 07:56
    teedd
    Poziom 18  

Witam.
    Jeśli w OPAMP-ie nie damy żadnego sprzężenia zwrotnego, to będzie się zachowywał właśnie jak komparator. Gdybyśmy mogli dodać elementy zewnętrzne do tego OPAMP-a, a jego wyjście dać na wejście przetwornika A/D, to pytanie kolegi flipera nie byłoby pozbawione sensu ;).
    teedd

0
  • #24 04 Paź 2008 10:48
    Pijopic
    Poziom 17  

Teedd ze zlego zalozenia wychodzisz, wzmacniacz operacyjny moze pracowac jako komparator odwrotnie nie.
    A odnosnie samego tematu, to najprosciej mase potraktowac jak plus a minus jak mase nie tylko do pomiaru, ale i do zasilania atmegi, wtedy oczywiscie dla atmegi 0V to 25V a +25V to 50V, ale to juz mozna w prosty sposob programowo rozwiazac.

0
  • #25 04 Paź 2008 16:46
    fliper_katrill
    Poziom 20  

Dzięki Shg za schemacik!! Chociaż teoria sobie a praktyka sobie ;( przed twoim układem zastosowałem dzielnik z 2 rezystorów po 10k ze względu na zbyt duże napięcie na wejściu wzmacniacza , podłączyłem wg schematu i lipka, Atmega już coś tam wyświetla i to poprawnie, ale zakres na wyjściu WO jest lipka 3,1 do 3,3 V co począć?? dodam że masy zasilacza symetrycznego i 2 pozostałych podzespołów zasilacza połączyłem razem, miernik ma tą samą masę co zasilacze. :)

0
  • #26 04 Paź 2008 18:02
    Freddie Chopin
  • #27 04 Paź 2008 18:40
    fliper_katrill
    Poziom 20  

Nie chcę obrażać wszystkich, tylko wybiórczo. Jeśli dostawałbym konkretne odpowiedzi a nie elektroniczny bełkot i hasła z których nic nie wynika a zwłaszcza od Ciebie drogi użytkowniku na pewno skończyłbym szybciej, bo nie wszyscy rodzą się megamózgami :) Z góry przepraszam tych , którzy mi chcą pomóc :)

0
  • #28 04 Paź 2008 18:45
    Freddie Chopin

jesli nie chcesz dostawac elektronicznego belkotu, to proponuje sie przeniesc na forum onetu. a obrazic mnie nie jestes w stanie wiec mozesz sobie probowac dalej <:

jesli nie wiesz co to wzmacniacz operacyjny, PSPICE, wzmacniacz odwracajacy, to wez wlacz google i sie dowiedz, a nie czekaj na darmowy wyklad, ktorego sie nie doczekasz tutaj na 99%.

a tak w ogole to skoro nasz 'elektroniczny belkot' do ciebie nie przemawia, to chyba znak, ze powinienes sobie jakas ksiazke sprawic pod choinke - skoro tego nie 'kminisz' to 'lipka' ta twoja wiedza...

4\/3!!

0
  • #29 04 Paź 2008 19:36
    fliper_katrill
    Poziom 20  

Dużo ludzi rozprawia nad tym co jest mało istotne, schemat złożony, nie działa a jedyne co się da usłyszeć "to się naucz"....przykre, nie będę dewagował po co jest to forum , na pewno nie po to żeby pisać głupoty, tylko pomóc mniej doświadczonym :) Dlatego proszę Freddie Chopina o nie komentowanie tego postu a użytkownika sgh o poradę :) Dzięki

0
  • #30 04 Paź 2008 22:05
    Dr_DEAD
    Poziom 28  

fliper_katrill napisał:
    Dużo ludzi rozprawia nad tym co jest mało istotne, schemat złożony, nie działa a jedyne co się da usłyszeć "to się naucz"....przykre, ....

Dostałeś od sgh gotowy schemat który NA PEWNO DZIAŁA, więc wina leży po twojej stronie. Stwierdzenie że "lipka" naprawdę niewiele mówi o tym co tam polutowałeś.

0