Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elmark
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chciałbym zbudować Trójfazowy Zasilacz o mocy do 2 kW

JESIOTR1 03 Paź 2008 08:24 4581 12
  • #1 03 Paź 2008 08:24
    JESIOTR1
    Poziom 32  

W sprzedaży są takie zasilacze, ale cena jest zaporowa.
    Potrzebuję schematu i przykładowych obliczeń.
    Materiały znajdę, założenia:
    Częstotliwość: ok. 50 Hz
    Napięcia pierwotne: 3 x (100 do 500) V
    Napięcia wtórne DC ≈ 12 - 48 V
    Mostek Graetza.
    Przeznaczony do zasilania odbiorników napięcia stałego, niestabilizowanego z amatorskiej elektrowni wiatrowej.
    Za pomoc dziękuję.

0 12
  • Elmark
  • #2 04 Paź 2008 23:21
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Witam. Tak sobie myślę (może i głupio), że może łatwiej było by dostać gdzieś za przystępną cenę i zaadoptować jakąś starą spawarkę trójfazową. No bo taka spawarka to jakby nie było, to gotowy zasilacz. Pozdrawiam.

0
  • #3 05 Paź 2008 08:21
    JESIOTR1
    Poziom 32  

Dzięki za wskazówki - będę szukał prawie gotowca.Może być taki do remontu.

0
  • Elmark
  • #4 07 Paź 2008 01:24
    nouki
    Poziom 25  

ładowarka od bułgara sie nada bynajmniej tak mi sie zdaje:)

0
  • #6 15 Paź 2008 00:04
    JESIOTR1
    Poziom 32  

Takie Cacko jest już Moje:
    Pojęcia nie mam po co tyle tam zacisków na tej listwie - do każdego zacisku z uzwojenia wychodzi przewód.
    Trzeba się znać na takiej tabliczce znamionowej.
    Chciałbym zbudować Trójfazowy Zasilacz o mocy do 2 kWSzyfrant potrzebny od zaraz.

0
  • #7 15 Paź 2008 00:07
    kuba989898
    Poziom 19  

Szyfranta trzeba żeby z tej wielkości zdjęcia rozszyfrować co tam jest napisane.
    Jak byś dał większe zdjęcie to było by łatwiej.

0
  • #8 17 Paź 2008 22:36
    JESIOTR1
    Poziom 32  

Zdjęcia nie udało się zrobić - błyski oślepiają zbliżenia- to przerysowałem.
    Cała plątanina z tymi podłączeniami - To ma służyć do symetrycznego obciążenia prądnicy przy elektrowni wiatrowej.
    Przed transformatorem ujecie średniego napiecia 200-400v(prądu stałego po prostowniku tójfazowym) i po transformatorze niskiego 20- 40V (prądu stałego po następnym prostowniku tójfazowym) w akumulator.
    Jednoczesny pobór z dwóch ujęć ma Mi zapewnić ustabilizowanie (akumulatorem) górnej granicy napięcia tak by nadmiar mocy był gromadzony w akumulator.
    Nie wiem jakie dać diody na niskie napięcia.
    Czy 6 diód po 50 A zapewni prąd ładowania z pewnym nadmiarem bezpieczeństwa.

0
  • #9 31 Paź 2008 02:54
    marek_ka
    Poziom 26  

Skoro napięcie waha się od 100V do 500V to zapomnij o zwykłych transformatorach. Napięcie trzeba wyprostować a dalej przetwornica DC/DC choćby na sg2524, ale to już wyższa szkoła jazdy. Jeszcze powiedz jak chcesz uzyskać 2kW z wiatru.

0
  • #10 31 Paź 2008 05:32
    JESIOTR1
    Poziom 32  

[quote="marek_ka"] Napięcie trzeba wyprostować a dalej przetwornica /quote]

Najbardziej zależy mi na:
    1. Symetrycznym obciążeniu trójfazowej prądnicy
    2. Dopasowaniem impedancyjnym prądnicy i odbiorników.

Jak impedancja (opór) obciążenia będzie równa impedancji źródła to wówczas moc wydzielana będzie największa.
    Moc z prądnicy po przełożeniu 1: 10 (transformatorem trójfazowym) będę prostował (mostkiem trójfazowym) i ładował w akumulator.

Właściwie zasadniczym odbiornikiem będzie Grzałka i żarówki do 1 kW.
    Nadmiar mocy, który z elektrowni wiatrowej o niestabilnym napięciu pali żarówki itp., chcę stabilizować poprzez obciążenie AKUMULATOREM.
    To ma tak działać, że gdy w prądnicy napięcie przekracza 240 V to transformator przekłada napięcie na 24 V i w akumulatorze 500 Ah/24V jest już prąd ładowania i hamuje wiatrak.
    Napięcie może wzrastać tylko nieznacznie w miarę naładowania akumulatora i to jest ten bezpiecznik przed nagłymi skokami napięcia do 500V i powyżej.
    Mój akumulator i jego jednofazowy zasilacz - obciążał prądnicę niesymetrycznie (to było słychać na maszcie - jako młot udarowy).
    Do wrażliwych odbiorników mam przetwornicę i energię biorę z akumulatora - To już mam opanowane.
    Moje pytanie to:, jakie wbudować diody, kondensatory,filtry, dławiki czy zabezpieczenia termiczne?
    Może jakiś schemat montażowy do trójfazowego zasilacza.
    Dziękuję.

0
  • #11 05 Lis 2008 19:55
    ronwald
    Poziom 27  

Symetryczne obciążenie zapewnia prostownik trójfazowy. Bateria nie może być ładowana bez kontroli napięcia max 2,4V/ogniwo. Maksymalny prąd ładowania baterii też powinien być kontrolowany zatem błędne jest założenie, że bateria będzie "konsumentem" nadmiaru energii. Do czasu owszem, kiedy bateria będzie nie naładowana. Płynne obciążenie (patrz rysunek) zapewnia DC/DC step down z kontrolowanym prądem ładowania oraz kontrolą mocy grzałki (płynną regulacją przez PWM).

0
  • #12 06 Lis 2008 20:53
    JESIOTR1
    Poziom 32  

Do ronwald - no czytam i czytam ten schemat i jak szpak w ... - może jak byś mógł napisać jak to działa to wtedy chętnie skorzystam.Jak na razie zrozumiałem wejście i wyjście z trójfazowego prostownika, a dalej już NIC.Taki poziom.
    Pozdrawiam

0
  • #13 06 Lis 2008 22:08
    marek_ka
    Poziom 26  

JESIOTR1 napisał:
    Jak impedancja (opór) obciążenia będzie równa impedancji źródła to wówczas moc wydzielana będzie największa.
    Moc z prądnicy po przełożeniu 1: 10 (transformatorem trójfazowym) będę prostował (mostkiem trójfazowym) i ładował w akumulator.

Kolega słyszał że gdzieś dzwonią tylko nie wiadomo gdzie. Równość impedancji stosuje się przy obróbce sygnałów.
    Stosując tę metodę do zaproponowanego przypadku 2kW wydzielamy w obciążeniu i 2kW w prądnicy. Czy kolega może sobie wyobrazić co stanie się z prądnicą jeśli wydzieli się w niej 2kW ciepła? Akurat w takich przypadkach dąży się do tego aby moc tracona w generatorze była jak najmniejsza.

0