Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWT 5088/3 - programator uszkodzony

03 Paź 2008 12:09 3531 1
  • Poziom 2  
    Pralka Whirlpool AWT 5088/3 podczas kolejnego prania wyrzuciła wodę przez odpowietrzenie bębna. Wyłączono. Po pewnym czasie dokończono cykl prania. Za kilka dni załączono następne pranie. W trakcie prania pralka zatrzymała się i dalej ani rusz. Przestawianie programatora nic nie dało.
    Wyrzucenie wody to pewnie przez "zawaloną" komorę hydrostatu - wyczyściłem.
    Pierwsza diagnoza - zwarcie w cewce elektrozaworu. Wymieniłem cewkę. Następnie zdemontowałem programator. Okazało się, że spalony jest rezystor R23 (chociaż wskazywał rezystancję ok 2.5 kohm). Uszkodzony tez triak TC5. Pozostałe elementy wyglądają "jak nowe".
    Wymianiłem elementy:
    R23 na 1 kohm
    TC na Z0107 (nie udało mi się kupić Z0105).
    Po podłączeniu prowizorycznym przynależnych wtyków do zacisków programatora na żadnej pozycji nic nie chce ruszyć.
    Próbowałem w przedostaniej pozycji (wirowanie) i ostatniej spust wody (po podaniu na hydrostat sygnału pierwszego progu zadziałania) - też nic.

Czy to już dokładnie jest "uwalony" programator i tylko wymiana, czy jeszcze coś tu można sprawdzić ?
  • Poziom 2  
    Czy przy takim uszkodzeniu jak w powyższym opisie może się wykasować program, czy raczej objawy wskazują na uszkodzenie procesora ?
    Można takie uszkodzenia zdiagnozować w jakimś serwisie na samej płytce programatora (bez reszty pralki)?