Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Ogranicznik prądowy"

03 Paź 2008 12:11 4008 19
  • Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAO
  • Poziom 17  
    Nie ma sensu wysilać się aż z taką dokładnością 0,2mA gdyż do zasilania diod świecących jest to zupełnie zbędne. W przedstawionym układzie nie da się uzyskać takiej dokładności. Nawet gdybyś ustalił ten prąd dokładnie poprzez eksperymentalne dobranie egzemplarza tranzystora (które mają duże rozrzuty parametrów) i rezystorów to i tak wszystko "rozjedzie się" z temperaturą. Poza tym, o wiele lepiej jest użyć zwykłego tranzystora bipolarnego (zrobić lustra prądowe jeśli ma to być do wielu diod) w którym o w wiele łatwiej jest ustalić żądaną wartość prądu.
  • Specjalista elektronik
    Witam.
    W zrodlu FETa nietrzeba diod, tylko ustawić pręd oporym.
    No ograniczenie prędu jest dane tranzystorym. Wiem, sóm sprzedawane FETy s 2 vyprowadzeniami jako "FETDIODA" - pręd dobierany parametrem FETa: Ids przy Ugs=0
    U BF245 moźno wyeliminować 2÷25mA
    U BF244 moźno wyeliminować 2÷12mA
    H.
  • IGE-XAO
  • Poziom 43  
    Witam,
    chyba nie warto wyważać już dawno otwartych drzwi... :!: :D
    Proponuję zastosować dedykowany do tego celu układ jakim jest programowany - wartością rezystora - trójkońcówkowy scalony stabilizator pradu typu LM334, zobacz TAM.

Pozdrawiam
  • Specjalista elektronik
    Witam.
    Bylem oskarźony za BF245 (jest przestarzały).
    Tranzystory nowsze ( u TME):
    J310 - 24-60
    J309 - 12-30
    J111 - 20
    J112 - 5
    J113 - 2
    J108 - 80
    J110 - 40
    2N5457 - 1-5
    2N5458 - 2-9
    2N5459 - 4-16 wszystko v mA.
    S takim J113 lub 2N5457 nie trzeba ani jednego opora!
    No jewstwujóm diody w obudowie DO-35:
    CURRENT LIMITER FIELD EFFECT DIODES 1N5283 - 1N5314:
    http://www.knoxsemiconductor.com/catalog/1N5283-5314SERIES.PDF
    produkowane przes firmy:
    Microsemi, Motorola, Compensated Devices Incorporated, Central Semiconductor i Knox Semiconductor Inc.
    i J500÷J511 fy Vishay i Linear Systems
    http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/vishay/70196.pdf
    H.
  • Pomocny dla użytkowników
    Można też zastosować układ dwutranzystorowy:

"Ogranicznik prądowy"

Układ jest sporo tańszy od LM334, szczególnie jeżeli to ma być dużo kanałów.

Przy zastosowaniu elementów SMD koszt (przeliczeniowy) jednego toru jest jeszcze mniejszy.

Układ można też sterować przez podanie sygnału w miejsce 5V zasilających rezystor 10k, wtedy diodę LED podłączamy na stałe do +5V.
    Przy Uwe=1.5V Id=1.6mA

Układ działa od 2.6V (dla wymagania Idmin=1.6mA):

"Ogranicznik prądowy"

Przebieg Id przy sterowaniu napięciowym przez rezystor R2 i napięciu zasilania LED równym 5V:

"Ogranicznik prądowy"
  • Poziom 43  
    Paweł Es. napisał:
    Można też zastosować układ dwutranzystorowy:

"Ogranicznik prądowy"

Układ jest sporo tańszy od LM334, szczególnie jeżeli to ma być dużo kanałów.
    Nieprawda, Panie Kolego Paweł Es., rozrzut parametrów tranzystorów"rozłożą producenta takiego rozwiązania na łopatki" gdy okaże się, iż rozrzutu wartości stabilizowanych prądów w przedziale ±10% nie da się utrzymać ... :!: :idea: :cry: ...a o stratach mocy w rezystorach R2, czy R3 - których będzie na setki - już nie wspomnę... :cry:
    Proszę też nie udowadniać mi i innym - na podstawie jednej symulacji - iż tak będzie w każdym układzie, to mi przypomina zwyczajne "wróżenie z fusów".
    Natomiast układ LM334 ma niedokładność stabilizacji prądu, i to znacznie lepszą od układu tu zaproponowanego, w każdym jednym układzie, wystarczy tylko jeden odpowiednio stabilny rezystor.
  • Poziom 43  
    damiangow napisał:
    Właśnie przetestowałem mój układ, okazuje się, że różnice prądów dla napięcia od 3.3V do 5V wynoszą 60uA dla rezystora 330 omów umieszczonego na wyjściu mikroprocesora oraz 130uA dla 510 omów!!
    Prąd ten w zależności od wartości rezystorów (tych które akurat mnie interesują) zmienia się w zakresie 0.93mA do 1.1mA. Jak dla mnie wyniki są super. Przetestuje jeszcze to dla temperatury ok 85 stopni. Myślę, że wystarczy, aby wszystkie diody SMD świeciły jednakowo jasno. Ufff.....
    Przepraszam, że nieśmiało zapytam: a na ilu egzemplarzach tranzystorów polowych J-FET zrobiłeś te testy?
    Jeśli tylko na jednym egzemplarzu, to lepiej było się tu nie 'chwalić'... :cry:
  • Poziom 43  
    damiangow napisał:
    Na testy poszło dokładnie 10, różnica jest nieduża pomiędzy nimi. Nawet jeżeli rozrzut prądów wynosiłby 30% to będzie to dalej od około 0.85mA do 1.15mA a nie jak dotąd od 1.2mA do 3mA!
    Oooo... to mocno spuściłeś z tonu .... :idea: :cry: ...przecież w swym tytułowym poście napisałeś coś takiego:
    Cytat:
    stabilizować prąd diody na poziomie 1.8mA +- 0.2mA
    a to jest rozrzut tylko ±11,1(1)% ... :!: :D ... choć LM334 zapewnia o rząd mniejszy.

damiangow napisał:
    Myślę, że to jak na razie najbardziej sensowne rozwiązanie. Nie uważacie?
    Twój wybór, ale pod względem schematu montażowego (pomijając kolejność wyprowadzeń w półprzewodnikach) to oba układy (z J-FETem oraz z LM334) nie różnią się wcale... :idea: 8-O
  • Poziom 43  
    damiangow napisał:
    Owszem masz racje, napisałem o większej dokładności, ale uzyskana w pełni satysfakcjonuje. Jednak muszę się obronić tym, że BFR31 jest tańszym elementem i nasz dostawca nie ma w ofercie LM334 SMD.
    Obyś zawsze miał w tej kwestii (satysfakcji z uzyskanego rozrzutu stabilizowanej wartości prądu) rację ... :idea: :D
    Choć jak popatrzyłem na zamieszczone TAM przez producenta charakterystyki tego tranzystora (strona 5, Fig. 5 i Fig. 6):

"Ogranicznik prądowy"

to - dla produkcji masowej - nie podzielam wcale Twego hurra optymizmu ... :cry:
    Natomiast pomiary na próbce o populacji 10szt. i z jednej partii tranzystorów są tu mniej jak reprezentatywne - takie jest moje o tym zdanie jako (z podstawowego wykształcenia inżynierskiego) Konstruktora i Technologa Sprzętu Elektronicznego ... :!: :D
    Nic więcej nie mam już w tym temacie do dodania... 8-O
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    damiangow napisał:
    Jeżeli Twoje przypuszczenia się sprawdzą i rzeczywiście diody będą świeciły inaczej z innej partii tranzystorami to poinformuję Cię o tym i ... zmienię rezystory. Wtedy powinno być ok. Jeżeli jednak dalej rozrzut będzie zbyt duży to zastanowię się nad zastosowaniem Twojego układu.
    Jednak jeśli chcesz to robić w trakcie uruchomionej produkcji seryjnej, to u mnie mógłbyś się spodziewać zwolnienia z zajmowanego stanowiska - za "radosną twórczość" i generowanie dodatkowych kosztów produkcji, które można przed jej uruchomieniem przewidzieć... :!: :cry:

damiangow napisał:
    Jeżeli jednak wszystko będzie ok to również napiszę, żebyś wiedział, że "dobry układ" jest pojęciem względnym.
    Zazwyczaj nie mylę się w swoich przewidywaniach, a popartych szeroką wiedzą i wieloletnią praktyką w tej materii... :D ... i nie tylko moją, ale i Konstruktorów jednego z największych (w Polsce) Zakładów - w latach '60 i '70 ub. w. - produkującego wtedy Sprzęt Powszechnego Użytku - UNITRA... :!: ...

damiangow napisał:
    PS Powinieneś mieć nick KiTSE.
    Odczytuję to za zbędny sarkazm i domagam się publicznej satysfakcji :!:
  • Poziom 43  
    damiangow napisał:
    Moja firma na szczęście się dużo różni od Twojej i za to mnie nie zwolnią.
    Twoja już miała swój błysk, a moja właśnie pędzi na sam szczyt, pomimo, że w mojej ja pracuje, a w Twojej Ty.
    Ach, ach, jakaż to firma w Bydgoszczy (bądź łaskaw mnie poinformować via PW) tak "pędzi" ... :?: :?: :?:
    Natomiast moja (była już, gdyż jestem emerytem) "Firma" jest była i na długo będzie wiodącą w Regionie... :idea: :D ... zapewniam o tym Ciebie, natomiast w innych firmach - jak w tej jednej - nigdy nie pracowałem.
    Ale to wcale nie oznacza, iż nie znałem ich Biur Konstrukcyjnych, oraz zatrudnionych tam pracowników... :D

damiangow napisał:
    Myślałem, że to forum, na którym się wymienia opinie i poglądy co do elektroniki, a tu taka niespodzianka. Im większy argument w postaci KiTSE tym można bardziej starać się zdeptać z błotem pomysły innych. :|
    Dobrze myślałeś, ale skoro - zadufany w swój 'układ' - nie chcesz przyjmować rzeczowej krytyki a uważasz, iż jesteś "wdeptywany w błoto" to ja za to nic nie mogę.
    A jedyne moje tego wytłumaczenie mogę położyć na karb Twego młodego wieku i, jak widać, braku stosownej Wiedzy Ogólnej... :cry:

damiangow napisał:
    Dzięki za dyskusję.
    Proszę bardzo.
  • Poziom 43  
    Smutne to, kiedy logika "chińskiego księgowego" - byle taniej i byle tylko sprzedać swój wyrób (często bubel) - bierze górę nad porządną, i powtarzalną w produkcji seryjnej, konstrukcją polskiego inżyniera... :cry:

P.S. Na temat wypowiedzi byłego użytkownika tego forum damiangow, wypowiadał się nie będę, przedstawione fakty same mówią za siebie.