Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PID w sterowniku S7 314C-2DP

03 Paź 2008 19:05 2501 4
  • Poziom 10  
    Witam
    Potrzebuję wykorzystać regulator PID w sterowniku S7 314C-2DP do sterowania następującym obiektem:
    Na jedno z wejść analogowych sterownika wprowadzam aktualną prędkość silnika na drugie z wejść wprowadzam prędkość z jaką chcę aby silnik się obracał, np. 200obr/min (silnik ma obroty 0-360obr/min). Układ PID ma za zadanie sterować jednym z wyjść analogowych sterownika na którym powinna być odpowiednia wartość napięcia, jakim w danej chwili mam zasilać silnik. To jest silnik prądu stałego z elektronicznym komutatorem i jedynym sposobem zmiany prędkości obrotowej w zakresie od ZERA do prędkości MAX jest zmiana napięcia zasilającego od 0V do 24V. Niestety układy PID w automatyce w momencie rozruchu silnika (napięcie od zera do wartości takiej aby uzyskać założoną prędkość) na wyjście wysyłają wartość napięcia dużo większą od 24V dlatego potrzeba umieścić obiekt SATURATION który z wyjścia PID przepuszcza tylko wartości 0 -:- 24V. Nie wiem czy w S7 też ten element jest potrzebny.

Czy ktoś z Użytkowników tego forum jest mi wstanie pomóc przynajmniej częściowo rozwiązać ten problem. Parametry regulatora PID (wzmocnienie, część różniczkującą i całkującą) mam już dobrane dla tego obiektu w innym programie (Matlab+Simulink).
  • SterControlSterControl
  • Poziom 19  
    PID w sterowniku S7 300 wystawia sygnały -100% do +100%
    te procenty zamieniane są na sygnały wyjściowe -10 V do + 10 V ,0 do +10V lub sygnały prądowe 0-20(4-20)mA w zależności jak skonfigurujesz wyjścia.
    Napisz jaśniej jaką masz sytuację .
    Bo chyba nie zrozumiałem Twojego pytania (trochę Twoje pytanie jest
    zagmatwane) .
  • SterControlSterControl
  • Poziom 10  
    Potrzebuję sterować prędkością silnika prądu stałego przy pomocy sterownika PLC. Silnik ten przy 24V ma max. obroty ok.360obr/min.
    Jedyny sposób sterowania prędkością w tym konkretnym silniku to tylko zmiana napięcia zasilającego (wzbudzenie jest od magnesów trwałych).
    Zatem po co ma być PID? Zgodnie z projektem, za pomocą wejścia analogowego (np. podłączonego potencjometra) zadaję prędkość z jaką ma się obracać silnik np. 200obr/min. Po załączeniu zasilania regulator PID ma w jak najkrótszym czasie doprowadzić do ustawienia prędkości zadanej.

Zatem może w inny sposób wytłumaczę: Napięcie zasilania silnika podawane z zasilacza cały czas jest 24V a sterownik PLC ma za zadanie przy pomocy regulatora PID tak sterować tą wartością napięcia aby silnik obracał się z zadaną prędkością.

pozdrawiam
    Wojtek
  • Poziom 19  
    Witaj chyba już zrozumiałem.
    Po pierwsze sterownik PLC wystawia sygnały takie jakie wcześniej już napisałem nie są to sygnały typu "power". Jest to tak naprawdę informacja
    przykazywana za pomocą sygnałów wyj-PLC.
    A zatem musisz mieć regulator napiecia 0-24 VDC (źródło napięciowe typu POWER ) sterowany sygnałem zewnętrznym spełniającym standardy wyj-PLC.
    Nazywa się to różnie zwykle tu napęd do silnika 24VDC.
    Problem PID to inne zadanie polegające na tym aby sparametryzować
    w/w PID tak aby odpowiedź układu PID-silnik była taka jaką wstępnie opisałeś.Jeśli ta odpowiedź jest w miarę prosta to nie będzie problemu z parametryzacją PID. Ale tu musisz się dokształcić o regulatorach.
    Teraz chyba jesteśmy w domu.
  • Poziom 10  
    Co do zasilania silnika przez sterownik to wiem, że tego nie da się zrobić (brak możliwości obciążenia wyjść sterownika prądem np. 10A). Sterownik posłuży tylko do wysterowania 6 tranzystorów które to będą zasilać silnik (na podstawie 3 sygnałów z halotronów umieszczonych w silnik sterownik w odpowiedniej sekwencji załącza tranzystory - zawsze po dwa) i to już działa w rzeczywistości. Natomiast w jaki sposób zmusić silnik aby dążył do założonej prędkości obrotowej innej niż maksymalna? Po to MUSZĘ zastosować regulator PID. Co do nauki tego regulatora to jestem na początku drogi. Dlatego napisałem ten temat o pomoc od czego mam zacząć. Może ktoś z Was ma doświadczenie z PID, chodzi mi przede wszystkim o jakiś opis podstawowych parametrów jakie muszę ustawić a jakie w moim przypadku są zbędę. Nie chcę od razu czegoś spalić eksperymentując z ustawieniami. Dokument PDF dostarczany od firmy SIEMENS dla mnie jest zbyt zagmatwany i wydaje mi się, że z tych setek stron potrzebne będzie mi kilka, ale właśnie które kilka?

Zapomniałem dodać, że na wejście regulatora PID wprowadzę różnicę prędkości między wartością zadaną a rzeczywistą, zaś na wyjściu otrzymam wartość napięcia jaką mam zasilić silnik. Ta wartość napięcia będzie wyprowadzona ze sterownika na zewnętrzny układ z PWM którym zasilam silnik.

pozdrawiam
    Wojtek