Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PROJEKTOR DIY :) - czarny klocek ;)

KOBZI_KRAKÓW 03 Paź 2008 20:10 11856 16
  • PROJEKTOR DIY :) - czarny klocek ;)

Witam
    po wielu trudach ukończyłem swój "projetorek"
    Wymiary dość spore ale nie gigantyczne

Co w środku:
    matryca 15" MAG, kontrast 500:1, 1024x768
    metahalogen 400W
    soczewki fresnela
    lustro optyczne i obiektyw z lumenlab
    4 wentylatory
    termometr

całoś złożona na płycie mdf 10mm i pomalowana na czarno
    zdjęcia robione małą cyfrówką więc jakość nie najlepsza ale coś widać
    jasnoś w zupełności wystarcza do oglądania wieczorem
    dla porównania robiłem zdjęcia z włączonym i wyłączonym światłem
    temperatur dochodzi przy matrycy do około 35 oC

pozdrawiam
    Paweł

PROJEKTOR DIY :) - czarny klocek ;) PROJEKTOR DIY :) - czarny klocek ;)

i coś z czasów budowy:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 03 Paź 2008 22:18
    kurczaczek699
    Poziom 22  

Można wiedzieć ile Cię kosztowała konstrukcja, czasu i pieniędzy. No i jaki jest faktycznie obraz, da się coś obejrzeć ?

• #3 03 Paź 2008 23:20
    skaktus
    Poziom 37  

Wygląda bardzo ładnie, ale po tych foto wiele się nie da o tym powiedzieć...

• #4 04 Paź 2008 00:22
    PietrasGT
    Poziom 10  

Eh prawdę mówiąc jeśli patrząc tylko na zdjęcia i wykonanie to nawet nieźle jak na matryce 15'. A jeśli ty jesteś z tego zadowolony to nic więcej ci do szczęścia nie potrzeba. Heh tak jak poprzednik dodac system 5:1 do tego to lux, filmy jak w kinie ( plus ze nie przeszkadza sąsiad z popcornem ) taka mała dygresja hehe. Tyle ode mnie sam tez się za takie ustrojstwo zabieram tylko jakoś czasu mi brak :). Bobas jest pewnie w 7 niebie baje w takiiiiiim formacie :).

• #5 04 Paź 2008 13:38
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  

kurczaczek699 napisał:
    Można wiedzieć ile Cię kosztowała konstrukcja, czasu i pieniędzy. No i jaki jest faktycznie obraz, da się coś obejrzeć ?

ile pieniędzy hmmmmm......
    monitor - 250 zł
    drewno - 50 zł
    fresnele - 60 zł
    farba - 30 zł
    soczewka skupiająca - 30 zł
    obiektyw - 100 zł
    metahalogen z osprzętem - 110 zł
    + śrubki i takie tam pierdołki z odzysku

w sumie: 630 zł
    a czasowo to gdzieś z rok - wieczorami z dużymi przerwami
    jak by robić codziennie po 2-3 godziny to zeszło by ze 2 tygodnie z opracowanym planem budowy

co do obrazu przy zupełnej ciemności i przekątnej obrazu 60" jasność jest ciut za duża i razi w oczy - ale jak się zrobi większy obraz to jest w sam raz
    kontrast monitora 500:1 jest bardzo ładny i daje dość dobrą czerń

jak dorwę lepszy aparat z pracy to zrobię kilka fotek i podłączę projektor do komputera i dam max rozdzielczość

teraz ta bajka na fotkach była puszczana z VCD i interpolowana do 1024x768

pzdr
    Paweł

ps.
    moje dziecko jest zachwycone obrazem - jej miś jest od niej większy :D i jest taaaaaaki duży :D

• #6 04 Paź 2008 14:14
    skaktus
    Poziom 37  

Cenowo to trochę drogo wyszło, ale satysfakcja gwarantowana...

• #7 04 Paź 2008 14:23
    _haker_1
    Poziom 32  

Bardzo fajna konstrunkcja, zarowno od strony estetycznej jak i technicznej. Czy wyszlo drogo, mozna by polemizowac, wszystkie czesci oprocz obiektywu i monitora sa kupione tanio. Obiektyw jest dorwac dosc trudno, mi sie udalo po paru miesiacac kupic za 60 zlotych a monitor kosztowal az 250zl ze wzgledu zapewne na ten bardzo wysoki kontrast. Teraz 400:1 mozna kupic za 100 - 130 zl ale 500:1 dalej kosztuja po 200 zl i wiecej wiec moim zdaniem jak na ta jakosc jest zrobione tanio. Jescze pytanie, bo nietsety nie widze tego na zdjeciach - wsteawiles jakas szybke pomiedzy MH a fresnele? Zwykla, hartowana? Pozdr

• #8 04 Paź 2008 19:21
    moon09
    Poziom 15  

jaki maksymalny obraz (w calach, mniej więcej) można z tego uzyskać, zachowując znośne parametry obrazu? oczywiście w zaciemnionym pomieszczeniu.

• #9 04 Paź 2008 19:45
    mikun
    Poziom 12  

Ja mam pytanie z innej beczki...czy masz regulację jasności na tym metahalogenie? (chodzi mi o jakis regulator na triaku), może czasami być tak że nie da sie odjechać dalej z projektorem, dawać 450W z niewielkiej odległości po oczach nie jest miłe :) chyba że ktoś lubi takie atrakcje

• #10 04 Paź 2008 21:01
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 04 Paź 2008 21:24
    marcinek__85
    Poziom 13  

A jak by dorwac matryce 13 z jakiegos lapka? lepiej by byla na rogach doswietlona?

• #12 04 Paź 2008 21:37
    _haker_1
    Poziom 32  

Eh, wiadomo ze regulacji na MH nie ma, obraz sie da zrobic przy takiej mocy praktycznie dowolny - ogranieczeniem bedzie raczej rozdzielczosc matrycy a nie jasnosc, a matrycy z 99% lapkow nie da sie wykorzystac bo maja elektronike ktora przeslania matryce. A opic kolega dal dobry, co tu wiecej mozna pisac:) Co do jakosci to kolega ma rogi dowietlone bardzo dobrze, uzyskanie idealnego doswietlenia jest praktycznie niemozliwe, choc zdarzaja sie i takie projekty (tyle ze maja idealne czesci za duzo wieksza kase).

mikun napisał:
    Ja mam pytanie z innej beczki...czy masz regulację jasności na tym metahalogenie? (chodzi mi o jakis regulator na triaku), może czasami być tak że nie da sie odjechać dalej z projektorem, dawać 450W z niewielkiej odległości po oczach nie jest miłe :) chyba że ktoś lubi takie atrakcje

Z tego co wiem MH nie dziala jak zwykla zarowka - dostaje mniejsze napiecie swieci ciemniej, musi dostac prad o doklanych parametrach i swieci tak jak ma swieci tzn ta sama janosc czy temperatura.
    Nikt w oczy tym metahalogenem nie wali a to co sie odbije od sciany to raczej bym nazwal natezeniem swiatla w luksach czy innej jednostce. Nie spotkalem sie z MH 450 W, kolega napisal wyraznie 400. Ten projektor ma mala ogniskowa (wnioskuej po zdjeichac ze gdzies 30-40 cm) wiec obraz o przekatnej 2 - 2,5 metra osiagniemy przy odsuniecu projektora od ekranu o jakies 2-3 metry a tyle jest chyba w kazdym pomiesczeniu..

Unitraxxx, jesli potrafisz zrobic uklad ktorym wysterujesz ta matryce to dla mnie jestes bogiem i chyle czola, temat matryc od laptopow poruszany milion razy.

• #13 04 Paź 2008 22:06
    lega-m
    Poziom 15  

Jasnością lamp metalhalogenowych można sterować. Mam w pracy coś takiego do podświetlania obiektów na kontroli końcowej. Niestety najważniejsze elementy układu są zalane żelem.

• #14 04 Paź 2008 22:24
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  

_haker_1 napisał:
    Jescze pytanie, bo nietsety nie widze tego na zdjeciach - wsteawiles jakas szybke pomiedzy MH a fresnele? Zwykla, hartowana? Pozdr

jadąc od stony świecącej:
    MDF - plyta ALU - Metahalogen - soczeka supiająca szklana - fresnel - LCD - fresnel - lustro - obiektyw

przy czym światło jest oddzielone osobnym obwodem chłodzącym.
    Zamiast szyby jest soczewka skupiająca i ona oddziela dwie strefy chłodzenia.
    dziś po 3 godzinach oglądani temp wzrosła do 43 stopni na matrycy

moon09 napisał:
    jaki maksymalny obraz (w calach, mniej więcej) można z tego uzyskać, zachowując znośne parametry obrazu? oczywiście w zaciemnionym pomieszczeniu.

dziś oglądałem ze znajomymi film i twierdzili że obraz był aż za nadto jasny (tak w sam raz) - miał przekątną około 2,5 metra

regulacja hmmmmmm jakoś nie bardzo wiem jak ale nie jest potrzebna :) (przynajmniej mi)

BartekWB napisał:
    Trochę winietuje, ale tego raczej nie można uniknąć w domowych konstrukcjach, ładnie, tylko trochę za mały opis, nie ma co o nim powiedzieć.

delikatne winietowanie - ale naprawdę delikatne (około 5% obrazu)
    i delikatnie rozmyty obraz na rantach - nie przeszkadza w filmach
    postaram się wrzucić więcej zdjęć budowy

pozdrawiam
    Paweł

• #15 06 Paź 2008 20:20
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  

zrobiłem ciut lepsze zdjęcia
    dalej małą głupawką ustawioną na ISO 400 i szczelane z ręki
    ale widać lepiej

pozdrawiam

• #16 12 Paź 2008 12:16
    qscgu
    Poziom 34  

A ja mam pytanie, czy ta soczewka nad żarówką jest jakaś specjalna? ze specjalnego szkła czy nie bardzo?

Ja zrobiłem sobie w prawdzie taki projektor ale moja obudowa jest na prawdę kiepska, czy mógłbyś mi udostępnić wymiary lub jakiś rysunek techniczny?

• #17 13 Paź 2008 09:36
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  

dorwałem soczewkę o średnicy 13 cm z powiększalnika
    rozgrzewa się trochę ale nie jest sztywno zamocowana i ma dobre chłodzenie to nie pęka :)

rysunek gdzieś mam
    poszukam i zamieszczę

pzdr
    K