Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak rzucić na ścianę siatkę punktów?

03 Oct 2008 20:15 2715 11
  • Level 10  
    Potrzebuję rzucić na ścianę STATYCZNY wzór składający się z mniej lub bardziej losowo ułożonych białych punktów. Idealnie do tego nadaje się projektor komputerowy, ale ma on kilka wad: jest drogi, duży i energożerny. Ja potrzebuję czegoś taniego, zasilanego z 12V, o niezbyt dużych rozmiarach. No i ważna rzecz, te białe punkty muszą być w miarę widoczne w ciągu dnia w zwykłym pomieszczeniu, a nie tylko w ciemności. Próbowałem już ze starym rzutnikiem do bajek dla dzieci, ale jego jasność jest za niska, a obraz za mały. Potrzebuję jaśniejszego obrazu o większej przekątnej. Możecie coś zaproponować? Czy coś takiego będzie lepsze: http://www.allegro.pl/item445959353_hit_efektowny_projektor_dyskotekowy_flower_w_wa.html
    ? Oczywiście musiałbym w tym dyskotekowym rzutniku wymienić żarówkę na taką na 12V, ale to chyba nie problem.

Próbowałem też z wskaźnikiem laserowym, ale musiałbym chyba mieć 1000 takich wskaźników albo jakiś układ rozczepiający promień na siatkę wielu wielu punktów.

Pomóżcie proszę
  • Level 14  
    do rozstrzepienia tego laserka musiał byś mieć 2 siatki dyfraksyjne (albo dyfrakcyjne) ale pisałeś że chcesz białe punkty
  • Level 10  
    Mogą być i czerwone, byle były jasne. W zasadzie to kamera nawet lepiej widzi czerwony laser, bo jest czulsza na tę długość fali. Czyli mówisz, że 2 siatki dyfrakcyjne.... Gdzie takie coś dostać? No i jaka musiałaby być moc lasera żeby rzucić kilkaset jasnych kropek? Pewnie spora...
  • Level 13  
    Na co kamera jest najbardziej czuła to nie wiem ale jeśli chodzi o ludzki wzrok to musiałby to być moduł laserowy zielony (na zielony oko jest najbardziej czułe)
    Siatki dyfrakcyjne nie są strasznie drogie; ok.50zł (na allegro dostaniesz) ale moduł to już inna sprawa, cena duuuuuuuuużo wyższa.
    Myślę że 200-500mW zieleni byłoby w sam raz.
    Ale tu dochodzi kwestia bezpieczeństwa. Nieruchoma wiązka lasera uszkodzi wzrok. :idea:
  • Level 14  
    Quote:
    siatkę dyfrakcyjną można zrobić w domu. Trochę pomyślunku i cierpliwości. Robiłem ze 30 lat temu. Brystol, piórko, aparat fotobraficzny i "twarda" klisza. I dobre słońce do ekspozycji.

może by spróbować tak jak kolega radocha gdzieś pisał
  • Level 10  
    Chyba zastosujemy diodę mocy LED zamiast zwykłej żarówki w starym rzutniku. Obecnie mamy żarówkę halogenową o mocy 150W i ciut za bardzo się grzeje, a światło i tak nie jest wystarczająco jasne. Dioda mocy LED o mocy 50W ma większą jasność, a mniejszą temperaturę. Problem tylko jak ją zasilić z akumulatora 12V? Widziałem takie układy ale o mocy 20, góra 30W a nie 50! Podpowiecie coś?
  • Level 10  
    Myślałem o czymś takim, ale wydaje mi się, że tych punktów jest za mało. My potrzebujemy całą masę drobnych punkcików. Coś jakby efekt ochlapania błotem przez samochód - tylko, że ze światła :)
  • Level 19  
    Im dalej pada światło tym większa plama i utrata jasności. wiec chyba zainwestuj w kupe laserów :)
    Poszukaj na allegro ceny od 5 zł za szt za 5mW jak sie dogadasz to moze cos ci wymysla i bedzie taniej :)
  • Level 10  
    Musiałbym kupić kilkaset laserów :( TO by zajęło kuupę miejsca
  • Level 19  
    To może dobre światło zamknięte w szczelnej obudowie. W przednim panelu "kupa" dzioorek np 2mm (np 200 szt) ale to musiało by byc blisko sciany zeby plama nie była duza.
  • Level 22  
    Ja wykorzystał bym dyskotekową kulę lustrzaną .
    Można na nią rzucić laser, LED itp.