Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie komputera do telewizora, uzyskanie Full HD

03 Paź 2008 20:40 52292 12
 • Poziom 11  
  Witam, przepraszam, jeżeli piszę w złym dziale, ale wydaje mi się najbardziej odpowiedni.
  W najbliższym czasie planuję zakup telewizora LCD Full HD z trzema wejściami HDMI. Interesuje mnie sposób podłączenia komputera do telewizora w taki sposób, aby uzyskać rozdzielczość Full HD (1920x1080p).

  Posiadam kartę graficzną GeForce 7300 GT z wyjściami DVI oraz D-SUB. Aktualnie mam podłączony monitor LCD pod cyfrowe wyjście DVI, rozumiem więc, że muszę go przepiąć na D-SUB, a telewizor podpiąć pod DVI za pomocą przejściówki DVI-HDMI.
  Teraz zaczynają się schody, mianowicie komputer mam w innym pokoju, telewizor będzie w innym, sygnał muszę przesłać przez ponad 5 metrów (tak samo audio). Jaka jest maksymalna dopuszczalna długość kabla HDMI? Czy dźwięk da się również przesłać tym samym kablem HDMI z komputera? Ewentualnie jaka jest maksymalna długość kabla coaxial lub światłowodu?

  Pozostaje jeszcze sprawa wyboru rozdzielczości na komputerze, czy jest możliwość przesyłu sygnału w rozdzielczości Full HD przez DVI? Chodzi mi o to, czy w systemie będzie wtedy taka opcja przy wyborze rozdzielczości? Czy wtedy na telewizorze będzie widać obraz w prawdziwym Full HD (nie przeskalowany)?

  Jeszcze jedno, jak wygląda sprawa transmisji wideo przez Wi-Fi? Telewizor ma obsługę Wi-Fi, w jaki sposób się to odbywa?

  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  Witam,
  Przewód HDMI dobrej jakości bez problemu da radę na takim dystansie. Oczywiście dźwięk przesyłany jest tym samym przewodem.

  DVI jest kompatybilny z HD, więc myślę, że nie powinieneś mieć problemu z uzyskaniem Full HD. Różnica polega na tym, że DVI nie przesyła dźwięku - audio musi iść osobnym przewodem.
 • Poziom 11  
  Ok, dziękuję za odpowiedź, dźwięk puszczę wyjściem cyfrowym (coaxial) z karty prosto do amplitunera.

  Chciałem jeszcze zapytać o to, czy bez problemu w ustawieniach karty graficznej na wyjściu będę mógł ustawić rozdzielczość 1920x1080? Jak wtedy będzie się zachowywał monitor o rozdzielczości 1280x1024, jeśli ustawię np. opcję klonowania obrazu?

  Aha, jeszcze jak jest z tym Wi-Fi? Dokładne pytanie podałem w pierwszym poście.
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  Ustawienia obu wyjść są niezależne. Nie bawiłem się identyczną kartą, ale podobnymi GF tak - i można było ustawiać rozdzielczości dla każdego wyjścia osobno. Najpierw jednak dane wyjście musi być aktywne (podłączone). Zresztą gdyby to nie było możliwe to istnienie wyjścia DVI mijałoby się z celem.

  Na temat Wi-Fi PC->TV nie wiem wiele, nie miałem okazji korzystać. To dosyć nowe rozwiązanie. Potrzebna jest specjalna stacja Wi-Fi (Video Sender). Ale jak to w Wi-Fi, jest dość mała odporność na zakłócenia i przeszkody. No i, z tego co wiem, HD przez Wi-Fi jest na razie w fazie prototypów.
 • Poziom 11  
  Ok, więc jeśli chodzi o "przewodowe" podłączenie telewizora to już wszystko rozumiem.
  Jeśli ktoś by wiedział coś na temat tej komunikacji wifi, to niech pisze (wolałbym przesyłać filmy bezprzewodowo niż ciągnąć ponad 10m kabli). Pozdrawiam.
 • Poziom 12  
  Przez wifi nie puścisz obrazu w fullHD ;)
 • Poziom 11  
  Dlaczego nie? Gdyby tylko udało się osiągnąć odpowiednią prędkość transferu danych, to powinno pójść.
  Mniej więcej zrozumiałem na czym polega komunikacja PC z TV/PS3/projektorem przez sieć ethernet lub Wi-Fi. Na komputerze potrzebny jest specjalny program Media Server. Może nim być choćby Windows Media Player 11, TVersity, Nero MediaHome, DiXiM, Twonky Media (Mac OS X), Fuppes (Linux), UShare (Linux).
  Polega to na podłączeniu telewizora z routerem (niekoniecznie Wi-Fi, np. telewizor Philips Aurea 42PFL9903H/10 ma interferjs Ethernet). Poprzez WMP odbywa się to poprzez udostępnianie plików na lokalnym komputerze, telewizor sam je odtwarza. Inne programy potrafią bezpośrednio strumieniować do telewizora, przez co widać na żywo pulpit komputera. Nie wiem jaką ma to wydajność, ale zapewne bardziej obciąża to system niż podłączenie TV przez DVI-HDMI.
 • Poziom 1  
  Witam
  Mam identyczną kartę GF 7300 GT. Do wyjścia D-SUB mam podłączony monitor LCD (jako główny) o nominalnej rozdzielczości 1900x1200, do wyjścia DVI podłączam kablem DVI-HDMI telewizor Full HD. Problem w tym, że jeśli w opcjach karty ustawiam tryb wyświetlania nView na "to samo dla obu ekranów (klon) to obraz na tv nie mieści się. Z kolei kiedy ustawię "ekrany skonfigurowane niezależnie od siebie (dual view), to na ekranie monitora jest ok ale na telewizorze pojawia się tylko pusta tapeta pulpitu, w dodatku jakby obcięta. Łapiąc myszką okno odtwarzacza vide (SubEdit Player) mogę je przesunąć na ekran telewizora, ale kiedy przejdę w tryb pełnoekranowy to film pojawia się na ekranie monitora. Generalnie podłączenie komputera do telewizora ma służyć wyłącznie do oglądania filmów, ale nie bardzo wiem jak to zrobić, żeby ekran komputera działał w swojej nominalnej rozdzielczości 1900x1200 a na telewizorze wyświetlał się obraz w rozdzielczości Full HD 1900x1080...?
 • Poziom 9  
  Witam,

  Ja mam podobny problem.
  podłączam telewizor do grafy (GeForce 460 GTX) przez DVI-HDMI (ale używam przejśćiówki DVI-hdmi i kabla hdmi) lub przez samo wyjście HDMI-HDMI i niestety nie mogę uzyskać na TV Full HD.
  Maksymalna rozdzielczość jaką mogę włączyć to 1360x768.
  Telewizor obsługuje FULL HD.

  Czy może trzeba coś zainstalować w kompie lub coś innego ??

  dzięki za pomoc.

  p.s. podłączam do grafy kabel HDMI i mogę przez niego puścić dzwięk na telewizor więc może to tylko zależeć od tego jaką ma się grafę.

  pozdro.
 • Poziom 9  
  Ja mam pytanie czy podłączanie tv do karty dodatkowo ja obciąża? Jeśli tak to o ile :)
 • Poziom 19  
  Jak robicie klona to rozdzielczość będzie taka jak w urządzeniu obsługujące niższą rozdzielczość, np. mamy TV 1920x1080 i monitor 1366x768 to w klonie na obu urządzeniach będzie max 1366x768. Tylko opcja rozszeżonego pulpitu daje możliwość ustawienia różnych rozdzielczości dla różnych odbiorników. Co do obrazu na TV który nie jest dobrze dostosowany to u AMD jest taka opcja co się zwie overscaling i za jej pomocą rozciągamy obraz.
 • Poziom 9  
  No ok ale mi chodzi tylko o to czy to jakas różnica jest że karta obsługuje dwa urządzenia a nie jedno. No bo przykładowo podłączam tv do kompa i ustawiam tak że mam to podłączone na stałe i nawet jak oglądam tv to komp generuje sygnał cały czas na tv no chyba że nie :)
 • Poziom 19  
  U mnie jest tylko jedna mała niedogodność (HD5850) tzn. karta przy podłączeniu monitora i TV nie przechodzi w najniższy stan taktowania 2D rdzenia 157MHz a w nieco wyższy 400MHz. Innych niedogodności nie zauważyłem