Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki GDN25/40/1 do kolumn ZG40C?

03 Paź 2008 21:28 3591 34
  • Poziom 20  
    Witam posiadam kolumny zg40 czy coś takiego z membrana bierna ale chciałbym je wymienić bo bardzo mocno latają i nie wiem jakie mogą zamontować ta głośniki jestem zielony w tych sprawach może takie mogą tam być GDN25/40/3,GDN25/60,GDN25/60/1,GDN25/80/1 lub jakieś inne

Pozdrawiam balu
  • Poziom 13  
    Witam.
    Co Ci tam lata: membrana bierna, głosnik niskotonowy czy może cała kolumna? Nic w tej kolumnie nie zmieniaj! Jeśli jest wszystko oryginalne, a coś się nie podoba to je sprzedaj i kup inne!
  • Poziom 20  
    Nie po prostu kolumny mam już 27 lat i nie mam juz takiego basu jak był kiedyś i dlatego głośniki niskotonowe chciałbym wymienić tylko nie wiem na jakie
  • Poziom 17  
    Witam! Najlepiej na takie jakie tam były gdn25\40 można wymienić na gdn25\60głośniki mają takie same parametry ts różnią się tylko karkasem cewki 40 papier 60 aluminium .
  • Poziom 17  
    Tam są te na licencji Pioneera??
    Osobiście kiedyś je miałem. . . jak na moje ucho to się tłukły.
    Zregenerowałem wiec głośniczek pozbywając sie tego materiałowego resoru wstawiając nowa membrankę , pasywny usunąłem i przerobiłem kolumnę na BR i wtedy to grało :)
    Jesli jesteś "zielony" to tak jak towarzystwo radzi. . . nie ruszaj ich. Sprzedaj i kup coś innego.
  • Poziom 20  
    Nie unitra tonsil GDN25/40/1 to mogę tam wsadzić dwa głośniki gdn25/60 czy lepiej gdn25/40/3 ?? i je podłucze do siebie ?? CZY LEPIEJ JEDEN GŁOŚNIK PODŁĄCZYĆ ??
    bo te moje gdn25/40/1 są już bardzo wbite jak cicho gram to jeszcze ale jak weżnę głośniej to bass muszę odkręcić na -3 ale i tak wtedy wibramy głośników latają a basu prawie nie mam

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Tak jak napisałem.
    Albo sprzedaj te i kup cos innego a jak chcesz już tak bardzo coś z nimi robić to tylko jeden głośnik niech tam będzie. Natomiast co możesz zrobić z dziura która pozostała:
    albo ją zaslep i dostrój do obudowy jakiś wylot
    albo spróbuj zostawić tą pasywną membranę.
    w każdym razie wytłum kolumny
  • Poziom 20  
    Kolumny są wytłumione jakaś wata w foli a jak bym zamontował 2 głośniki gdn 25/60 i zrobił wylot powietrza to by grało lepiej niż jeden głośnika czy nie?? br 5cm nie rozumiem jeszcze w programie winISD beta jak sie strojenie br nie wiem o co chodzi z tymi Hz możecie mi pomóc
  • Poziom 17  
    To jest za małą obudowa na 2 głosniki. Membrana bierna, którą posiadasz w kolumnie zastepuje wylot bas refleks. te "herze" to częstotliwośc do jakiej stroisz obudowę. Strojąc wyższą częstotliwoscią "podgłaśniasz" kolumnie wyższy bas, analogicznie z niżkim strojeniem--> podgłasniasz niski bas.
    Radzę Ci troche pocvzytać na forum. Jeśli czegoś nie będziesz rozumiał wówczas pisz.
  • Poziom 20  
    Wyliczyłem w programie jaka powinna być skrzynia na 2 głośniki w kolumna zamknięta i wyszło tak http://img93.imageshack.us/my.php?image=1111111111111111111111it4.png a tu wymiary mojej kolumny wysokość 62 szerokość 42 i głębokość prawie sie nie różnią i możesz mi powiedzieć czy dobrze parametry wpisałem głośnika ??a jeszcze jedno nie rozumnie jak sie stroi wylot od czego to zależy do długości br czy w jakim miejscu się znajduje czy od przekroju br możesz mi to wytłumaczyć??
  • Poziom 11  
    W tych kolumnach z membraną bierną to mała uwaga... Używane w pomieszczeniu o nieodpowiedniej wielkości lub gdy są źle rozstawione... Bass może być zerowy ;p

Jeśli mam być szczery to przeróbka tych kolumn to profanacja... Sprzedaj je i kup inne...
  • Poziom 17  
    nie dałeś grubości płyty wiórowej i nie jestem przekonany czy dałeś 2 drivery (głośniki) w obl. nieważne. . .masz poradę moją i kilku innych forumowiczów. nie bądź uparty tylko albo posłuchaj albo próbuj i bedziesz widział co się będzie działo. Pozdr
  • Poziom 17  
    Jeśli Ci nie pasuje ich dźwięk zostaw tak jak jest i sprzedaj kolumny nie ma sensu kombinować to są rzadko spotykane kolumny i można je sprzedać za dobrą kasę i kupić sobie np. Mildtony. Jak dasz tam dwa gdn-y będzie lipa z niskim basem to raz, dwa - efektywność reszty głośników będzie za niska wiec dźwięk będzie tragiczny , trzy - zmieni się opór kolumny w zakresie niskich tonów a co za tym idzie będzie inne cięcie na zwrotnicy w niskim torze.Nie polecam . Jeżeli już coś przerabiać to na początek usunąć membranę bierną wstawić normalny port br. Jeżeli nic się nie poprawi wymienić basowy na 25\60\1 lub 25\80\1.
  • Poziom 20  
    to wykręcę ten głośnik bierny i zaślepię dziurę obojętnie jaki br ?? mam tam zamontować czy podacie mi wymiary jaki mam być ten br.skrzynie wyliczyłem na 2 głośnikach gdn25/60
  • Poziom 11  
    ja mam te kolumny moje pochodza z roku 1980 i graja dobrze jesli chcesz kabinowac z to daj sobie spokój lepiej zrub coś innego ja zrobilem paczke na 2 GDN 25/40/1 +2 br 4,4cm 65l i dosyc sobie to radzi schodzi do 28 hz fajnie to gra razem z tymi starymi zg dobrze uzupełnia dolne pasmo
  • Poziom 17  
    baloon 360 napisał:
    to wykręcę ten głośnik bierny i zaślepię dziurę obojętnie jaki br ?? mam tam zamontować czy podacie mi wymiary jaki mam być ten br.skrzynie wyliczyłem na 2 głośnikach gdn25/60

Jaki wymiary br ? To zależy od wielkości skrzyni . Jaki ma litraż? .
    Gdn25\60\1 ma qts bliskie 0,4 więc można stroić na Fs(częstotliwość rezonansową) Ale u ciebie jest inny głośnik ten na licencji pioniera .
    Proponuję zatkać całkiem otwór gdzie była membrana bierna , za pomocą generatora częstotliwości sprawdzić przy ilu Hz głośnik ma największe wychylenie i na tą częstotliwość stroić port br.
  • Poziom 20  
    Ta skrzenia mam ok 60L głośnik nie jest na licencji pioniera na głośniku pisze unitra gdn25/40/1 ale ja nie mam generatora częstotliwości to jest jakiś program czy co i nie wiem ja mam ten br nastroić możesz mi to wytłumaczyć ??:D
  • Poziom 17  
    Generator częstotliwości ma prawie każdy program symulacyjny(w tym WinISD) .Obudowa jest bardzo duża ! (60litrów można tam już zaaplikować głośnik 30cm.) Duża obudowa duży port br proponuje sprawdzić jak będzie się zachowywał głośnik basowy przy strojeniu obudowy na 40hz.
    port 10cm średnicy 17.5cm długości
  • Poziom 20  
    tylko żeby tam zamontować głośnik 30cm to bym musiał odkleić przednia płytę i zrobić nowa do tam teraz się nie zmieści 30 cm głośnik na jaki głośnik mam sprawdzić to 40Hz 25cm czy na 30cm
  • Poziom 17  
    Nic nie kombinuj z wymianą na 30cm bas . Ja tylko napisałem że obudowa jest duża i dał by już radę ale szkoda psuć całą kolumnę .Zaślep otwór po membranie biernej i wstaw port br.
  • Poziom 20  
    Całej kolumny nie trzeba rozwalać tylko odbić tą przednia płytę to teraz jak przyjdę do domu to zaślepię tą membranę bierna i zrobię ten br 10cm średnicy 17.5cm długości ta ja pisałeś wyżej tylko jeszcze muszę go kupić ale teraz nie wiem czy nie przerobić tej kolumny na bas 30cm na taki głośnik jak jest w kolumnach zeus jak myślisz morzę też być inny ??
  • Poziom 17  
    Przy wymianie basowego na gdn30\xx trzeba by było już wymieniać prawie wszystko bo gdm będzie za słaby i mocowo i z pasmem sobie nie da rady .Przy 30cm basach cięcie nie powinno być wyżej jak 500Hz czyli zwrotnica też do wymiany . Nie polecam się tak porywać tylko dopasować to do reszty głośników . Jak obudowa jest za duża można przykleić do ścianek styropian 10-tkę tak aby zmniejszyć litraż .
    Ja bym na twoim miejscu zrobił tylko to strojenie i sprawdził efekt wystarczy kawałek rury setki obciąć na te17,5cm jak nie będzie poprawy skracać co 2 cm i sprawdzać efekt ,jeżeli to nic by nie dało wymienił bym głośnik basowy na gdn25\80\1 i zestroił obudowę na częstotliwość rezonansową głośnika w tejże obudowie(czyli około 40hz portem jaki opisałem wyżej i to tyle .
  • Poziom 20  
    ok to zaślepię tą membranę i zrobię ten wylot z tej rury
  • Poziom 17  
    Jaką impedancję ma głośnik basowy? Bo słyszałem że te kolumny były zarówno w wersji 8 jak i 4ohm . Jeżeli są to czwórki to jak wymieniać basowy to tylko na 25\80\7(jest to wersja 4ohm). I jeżeli strojenie portem nic nie da proponuje zostawić membrany bierne i zobaczyć efekt po wymianie głośnika basowego.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    James695 napisał:
    Po co chcesz dewastować takie kolumny? Nie prościej sprzedać za dobre pieniądze, i kupić coś co Cię zadowoli?

Pozdrawiam.

Te kolumny już nie grają ta jak na początku i dlatego chce coś z nimi zrobić .

Zaślepiłem tą membranę bierną jakaś dyktą bo nie miałem nic lepszego wziąłem ją na próbę i zrobiłem w niej br tak jak pisałeś ale wydaje mi się że gra to gorzej niż z membrana bierną ale muszę mieć płytę wiórowa i jeszcze raz muszę to sprawdzić bo nie mam teraz czy tego porządnie zrobić i muszę poczekać do wtorku i będę wtedy wiedział dokładnie czy gra lepiej czy nie .A jeszcze jedno to nie będzie za małą skrzynia do tego gdn25/80/1??
  • Poziom 11  
    ty juz przestan fabryke tonsila poprawiac i zrub sobie suba do tego i bedzie git. Szkoda niszczyc takie kolumny .Co do pojemnosci to wersje bodajze od 79r maja 55l te starsze mialy cos wiecej okolo 60
  • Poziom 17  
    baloon 360 napisał:
    A jeszcze jedno to nie będzie za małą skrzynia do tego gdn25/80/1??

Nie ! Jak nic nie dało strojenie br to nie usuwaj membran biernych(jeżeli są całe).Wymień tylko głośnik basowy .
  • Poziom 36  
    No szkoda psuć ZG40C zwłaszcza oryginału.

Tam tylko trzeba było wymienić dolny resor w GDN25/40/1
    na nowy, bo stary po tak długim czasie stracił swoją sprężystość i jest jak szmata, oczywiście nie naruszając zawieszenia górnego.
    Ja tak zrobiłem w swoich ( rok 1979 ) przy okazji wymieniłem cewki głośników na takie same ale na aluminiowym karkasie, jak już miałem dostęp.
    Te zawieszenie , czyli dolny resor też należy wymienić i w membranie biernej na taki sam jak w głośniku.

Naprawdę bas z tych tonsilków jest rewelacyjny, szyby drżą, a grają w pokoju 25 m2.