Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

padniety transformator w układzie z 3 halogenami - przyczyna

frigo 04 Paź 2008 12:09 1077 3
  • #1 04 Paź 2008 12:09
    frigo
    Poziom 12  

Witam, może ktoś ma pomysł jak do tego podejsć bo nie bardzo kumam co mogło być powodem takiego zdarzenia. Mam w suficie układ z 3 halogenów. Instalację zrobilem sam ok 8lat temu. Nic sie dotąd nie działo aż jakiś miesiąc temu poczułem swąd nagrzanego plastiku. Zajrzałem do lampy i co się okazało: jedna kostka lącząca przewody zaczęła się topić. Wymieniłem ustrojstwo i wszystko znów było Ok. Aż wczoraj coś strzeliło , małe zwarcie, i zero światełek. Dziś zmierzyłem napiecia - na wyjściu z transformatora miernik nie wykazuje oznak życia. na wejściu wszystko ok
    Teraz mam pytanie. Rozumiem ze to padniety transformator ale co moglo być przyczyną tej spalonej kostki i takiej historii. Może transformator po prostu już padał i dał za duże napiecie albo co? Nie wiem - wymienie transformator ale co z instalacją - boję się zeby znów cos nie zaczęło się kopcić.
    Żarówki 50W 12V - - nie pamietam ile mocy miał ten trans. 150W starczy czy brac wiekszy?

0 3
  • #2 04 Paź 2008 12:30
    karwo
    Poziom 22  

Transformator był do halogenów? "Klasyczny transtormator czy elektroniczny?
    Przyczyną spalenia kostki mógł być słaby styk i przy mocy 50W to już sporawy prąd...
    Do 3 żarówek 50W ja bym wzioł trafko większe niż 150W żeby miało trochę zapasu mocy (mniejsze nagrzewanie mniejsza szansa na uszkodzenie)

0
  • #3 04 Paź 2008 14:43
    frigo
    Poziom 12  

transformator był taki okrągły - to się chyba nazywa toroidalny czy jakoś tak. Elektroniczny na pewno nie. nie moę teraz odcyfrować ile miał wat bo nalepki wyblakły i nic nie widac ale jeśłi dobrze pamietam to kupowałem taki jaki mi elektryk poradził wiec chyba albo 160 albo min 150, ale może rzeczywiscie był za słaby bo te żarówki nie świeciły specjalnie jasno. trudno - będzie nowy wydatek. ; lepszy taki niż osmalona chałupa.
    Zdziwiło mnie tylko ze oba wypadki stały się niemalże jednocześnie i zastanowiło mnie to czy się ze soba wiążą. Wszystkie łącza poza tą jedną kostką są ok.
    Dzięki za info

0
  • #4 04 Paź 2008 21:32
    niutat
    Poziom 37  

Witam, przyczyną usterki będzie prawdopodobnie uszkodzone uzwojenie pierwotne transformatora, obie usterki nie mają ze sobą nic wspólnego chociaż wypalanie kostek przy żarówkach zasilanych napięciem 12V jest zjawiskiem dość częstym. Jeśli będziesz wymieniał transformator to zastosuj większy, ten pracował na granicy wytrzymałości i to mogło być przyczyną jego uszkodzenia. pobór mocy przez obwód zależy od mocy żarówek a nie od mocy transformatora.
    Pozdrawiam.

0