Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mig/Mag Diy Migomat Podajnik Kemppi

paulusss 04 Paź 2008 13:09 11388 13
  • #1 04 Paź 2008 13:09
    paulusss
    Poziom 12  

Witam Chciałem pochwalić się moją konstrukcją spawarki
    Trafo Robione przez kolegę z forum kupione na allegro uzwojenie wtórne 35 mm^2
    Dławik też z allegro 36 zw 50mm^2
    Diody 200A na prymitywnych radiatorach z płaskownika aluminiowego.
    Wentylator chłodzący 300mm
    Obudowa wykonana z kątownika 25mm i blachy 1mm.
    8 zakresów regulacji napięcia.
    Podajnik oryginalny Kemppi Lisa 12 Przewód zespolony ok 11 m

Wszystko w trakcie budowy z przewodami na pewno zrobię porządek
    Koszty:
    trafo 200 zł
    dławik 150zł
    Podajnik 500zł
    Całą resztę miałem
    Spawarka jest na allegro do sprzedania.

Post był raportowany.
    Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [hefid]

• #2 04 Paź 2008 16:05
    pablo2k5
    Poziom 11  

Jaki maksymalny prąd spawania można wycisnąć ? Możesz wrzucić jakiś schemat twojej spawarki ?

pimpong napisał:
    A jai iest dokładny koszt budowy i może iakiś shemat pżydłłby się iak się buduie iedno mam tylko zastżeżenie co do pżewoduw w środku strasznie są porozżucane nielepiei było ie spiąć razem

Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać, po jakiemu to jest ? :D

• #3 04 Paź 2008 17:06
    eXcLiFe
    Poziom 14  

Osobiście ciekawy jestem schematu sterownika podajnika... Nie wiedzieć czemu w moim podajniku ciągle pada mosfet :/

Konstrukcja ciekawe ale taka... na tzw "Zrobione i odwal się"

pablo2k5 @ Najprawdopodobniej jest to PolChin :)

• #4 04 Paź 2008 17:18
    robokop
    Moderator Samochody

Co to jest w ogóle? Jak dla mnie to już tylko "ogryzka" w środku brakuje. Przypadkowe średnice i długości przewodów, połączenia prowadzone na skróty, miedziane kable łączone aluminiowymi ściskami do linek aluminiowych - wiadomo czym to skutkuje, całość brzydka i nieestetyczna, może stwarzać zagrożenie porażeniem - ciekawe czy i jak działająca. Zaraz pewnie autor napisze że ma 13 lat i to jego pierwsza konstrukcja.

• #5 04 Paź 2008 18:09
    qba3
    Poziom 12  

no tak średnio ci się to opłacało kupując podajnik za 500 zł ja za tyle zrobiłem cały migomat i jeszcze kupiłem butle z reduktorem

• #6 04 Paź 2008 18:48
    steelq
    Poziom 16  

Cytat:
    miedziane kable łączone aluminiowymi ściskami do linek aluminiowych - wiadomo czym to skutkuje

Czym to skutkuje (naprawdę nie wiem, a to jest ciekawe chyba)

• #7 04 Paź 2008 19:09
    paulusss
    Poziom 12  

Wszystko było robione tylko po to żeby sprawdzić czy to zadziała a gdzie ta przypadkowa średnica kabli ???? Nie napisze że mam 15 lat bo to nie jest prawdą,

• #8 04 Paź 2008 19:25
    Morpheusss
    Poziom 15  

Cytat:

Cytat:
    miedziane kable łączone aluminiowymi ściskami do linek aluminiowych - wiadomo czym to skutkuje

Czym to skutkuje (naprawdę nie wiem, a to jest ciekawe chyba)

Nie jestem chemikiem i nie wiem jaka dokładnie reakcja zachodzi na powierzchni styku miedzi i aluminium, ale na pewno jest to reakcja korozji kontaktowej powodująca pogorszenie parametrów elektrycznych takiego złącza, dlatego też w elektryce do łączenia intstalacji miedzianych i aluminiowych używa się specjalnych kostek.

Cytat:

Przykładem korozji elektrochemicznej jest korozja kontaktowa. Jest to zjawisko zachodzące na styku dwóch metali, jeśli różnica ich potencja-
    łów elektrycznych jest większa niż 0,27V (wg. niektórych źródeł 0,25V).

Pozdrawiam!

• #9 04 Paź 2008 20:19
    robokop
    Moderator Samochody

Morpheusss napisał:
    [
    Nie jestem chemikiem i nie wiem jaka dokładnie reakcja zachodzi na powierzchni styku miedzi i aluminium, ale na pewno jest to reakcja korozji kontaktowej powodująca pogorszenie parametrów elektrycznych takiego złącza, dlatego też w elektryce do łączenia intstalacji miedzianych i aluminiowych używa się specjalnych kostek.

Dokładnie, korozja i to dość ekspresowo postępująca, w praktyce do łączenia przewodów AL z Cu używa się albo zacisków pobielanych, albo używa się specjalnych złącz tzw "kupalowch".

• #10 04 Paź 2008 22:07
    wielki-szu
    Poziom 13  

Mi najbardziej spodobała się ta izolacja z węża ogrodowego przerób to bo prędzej czy później sie spali

• #11 04 Paź 2008 22:12
    paulusss
    Poziom 12  

Dlaczego uważasz że się spali tam nie ma ani wysokiej temperatury ani nie ma prawa ulec ta izolacja uszkodzeniu mechanicznemu

• #12 04 Paź 2008 23:32
    Rafal_Pisz
    Poziom 12  

jakie to ma parametry, prąd spawania itp....
    Zgadzam sie z qba3 średnio opłacalna konstrukcja a może i wcale nie opłacalna, nie orientuje się obecnie w cenach ale jakieś 2 lata temu widziałem w swojej mieścinie a za wielka to ona nie jest więc i zdzierstwo panuje w sklepach to za 900zł kompletny mig/mag jedno fazowy Einhela nowy z gwarancją można było kupić.

• #13 06 Paź 2008 18:08
    paulusss
    Poziom 12  

Ale nie porównujcie klasy Eichela z Kemppi mówie np o samym podajniku.

Dziś rozpocząłem prace przy spawarce nad poprawą niedociągnięć wskazanych przez kolegów, mianowicie złączki wymieniłem na całkowicie miedziane, kable przełączniki trafo poprowadzone inaczej. Fotki wkrótce.

Post był raportowany.
    Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [hefid]

• #14 09 Paź 2008 21:41
    kazitor23
    Poziom 15  

pablo2k5 napisał:
    Jaki maksymalny prąd spawania można wycisnąć ? Możesz wrzucić jakiś schemat twojej spawarki ?

pimpong napisał:
    A jai iest dokładny koszt budowy i może iakiś shemat pżydłłby się iak się buduie iedno mam tylko zastżeżenie co do pżewoduw w środku strasznie są porozżucane nielepiei było ie spiąć razem

Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać, po jakiemu to jest ? :D

"staroberberyjska odmiana suahilli" :)