Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Anteny spiralne (portable antenna) - ogólne założenia

Jaremko 06 Mar 2004 17:55 5251 8
 • #1 06 Mar 2004 17:55
  Jaremko
  Poziom 14  

  Witam, nie mogę znaleźć żadnej książki ani tymbardziej miejsca w internecie, na temat zasad konstrułowania anten przenośnych (spiralnych) tzw. portable do urządzeń nadawczo odbiorczych (przenośnych). Czy jest ktoś, kto mógł by mi pomóc w tym zakresie? Pozdrawiam

 • #2 14 Mar 2004 07:39
  Mareksp9bqj
  Poziom 12  

  Cześc !
  Dawno dawno temu był a angielskim RadCom'ie artykuł na ten temat, o ile sobie przypominam "The normal mode helical Antenna", jak nie znajdziesz w sieci daj znać wtedy postaram się zeskanować (mój skaner doprowadza mię do czerwonej gorączki swym interfejsem, użytkownika).
  pozdrawiam Marek

 • #3 14 Mar 2004 11:15
  Jap
  Poziom 28  

  Ale przecież na google sporo można znaleźć wpisując "helical". Tylko, że są to antenki raczej na wyższe częstotliwości....

 • #4 14 Mar 2004 16:08
  Jaremko
  Poziom 14  

  Wpisując helical w wyszukiwarki otrzymuje się wszystki na temat anten helikalnych do bezprzewodowych sieci internetowych na 2,4 GHz. Temat anten przenośnych nawet w literaturze został potraktowany trochę po macoszemu, znalazłem parę stron, lecz autorzy raczej skupiają się na "pochwaleniu" się jak im wyszło fajnie, lecz brakuje teorii.
  Sam zacząłem eksperymentować z przenośnymi antenkami, używając do tego miernika pola elektromagnetycznego.

 • #6 19 Mar 2004 15:22
  Preskaler
  Poziom 37  

  Cześć!
  Te anteny powinny się nazywać inaczej bo "helikal" odnosi się do zupęłnie innych anten (właśnie takich jak pod adresem powyższego postu). Może dobrą nazwą byłaby antena "cewkowa"? Cała ich "filozofia" polega natym, że potrzeba skracania anten, zmuszała konstruktorów do skracania promiennika i jednocześnie przy pomocy cewki, wydłużania go elektrycznie (aby zapewnić dostrojenie). W pewnym momencie doszło do tego, że promiennik całkiem zniknął a cewka rozbudowana została do takich rozmiarów, że zastąpiła całą antenę. Parametry tych anten są (delikatnie mówiąc) kiepskie a jedyną ich zaletą są małe rozmiary.
  Pozdrawiam!

 • #7 19 Mar 2004 17:28
  yes2mike
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Hej.
  Parwde mowiac, ja jednak wole przemieszczac sie z moim reczniakiem, ktory na BNC ma helikala, a nie powiedzmy 50 cm. prent... Zauwaz jakie anteny na samochodach maja np. Lasy Panstwowe., czy SPEC... Maja wlasnie helikale.
  Im zwisa czy laduja 10 czy 50W., wazne ze przejezdzajac pod trakcja nie zamieniaja sie w Elektryczny Zespol Trakcyjny ;)

 • #8 22 Mar 2004 23:06
  radiomechanik
  Poziom 23  

  wg starej zasady konstruowania anten helikalnych - przewodnik(drut np miedziany) o długości równej długości fali , a "skok" zwojów trzeba dobrać doświadczalnie - w sumie najlepiej na największa siłe odbieranego sygnału - moja propozycja - nawinąć drut na rurkę lub pręt izolacyjny - na to nałożyć rurę (koszulkę) termokurczliwą i ogrzać. Nie jest wtedy to coprawda przepiękna , gietka antena fabryczna ale lepsze to niż narazić na uszkodzenie antene teleskopową ;-)

 • #9 23 Mar 2004 10:43
  zbyszek44
  Poziom 13  

  W książce J. Matuszczaka "Poradnik antenowy dla krótkofalowców" jest opis wykonania anten na pasmo 2 m do radiotelefonów przenośnych.
  Z pozdrowieniami Zbyszek44

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME