Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Duży problem z samochodzikiem RC....

Verona 07 Oct 2008 19:43 9926 87
Bosch
    Darrieus
    Level 38  
    Nie będzie śnieżyć... jakość będzie na poziomie filmów z youtube, ani dobra ani zła jednym słowem.
  • Bosch
    Verona
    Level 23  
    Części zamawiam za tydzień. Ale mam problem z zasilaniem. Akumulator się nie zmieści, jedynie może wejść 6 baterii. Nie mogę użyć akumulatorków bo da to małe napięcie. Pozostają zwykłe baterie. W supermarkecie są zielone baterie GP za ok 1zł, a srebrne za 5zł :/ Jaka jest różnica? Ile baterie wytrzymią na nowych częściach? Jeżeli mam beterie wymieniać co godzinę to wole używać GP za 1zł a nie innych za 10... Tylko jaka jest miedzy nimi różnica? Dlaczego GP robi rożne baterie o bardzo różniących się cenach? Od czego to zależy?

I czy silnik 7v będzie dużo słabszy od 9v? Nie chodzi mi o prędkość lecz o pokonywanie obiektów. Bo jeżeli 7v też będzie bardzo dobry, to wole jego użyć bo będę mógł zastąpić baterie akumulatorkami :)

A i mam kilka akumulatorków z innego autka (takie żółte z napisem nimh 1.2v). Czy mogę je ładować w ładowarce do baterii GP?
    Darrieus
    Level 38  
    Co do baterii to te za złotówkę nadają sie do radia albo zegarka, te za 5zł do latarek, zabawek z silnikami.... etc, więc lepiej żebyś jakoś upchal te akumulatorki w samochodziku :| Co do silnika ten 7V nie musi być słabszy od tego 9V , ale będzie pobierał większy prąd (szybciej padną baterie/akumulatory - a i tak już masz problem z prądem...) . Co do ładowania akumulatorków, firma ładowarki i firma akumulatora jest nie ważna, ważny jest prąd jakim ładowarka ładuje i pojemność akumulatorków które ładujesz po to żeby np. oszacować czas ładowania.

Edit. Przy wybieraniu silnika patrz jaki pobiera prąd "A" jak pomnożysz prąd przez napięcie będziesz miał moc "W" a moc to poprostu moc czyli jakiego "kopa" będzie miał silnik , ale jak już pisałem uzyskanie takiej samej mocy przy mniejszym napięciu oznacza wiekszy prąd "A" .

Albo jakoś upchaj te 8 akumulatorków (dorób mu jakiś bagażnik wszystkie chwyty dozwolone ;) ) , albo silnik 7V i licz się z krótsza zabawą bez ładowania.

Baterie jak widzisz odpadają bo te za 1zł sie do tego celu kompletnie nie nadają.
  • Bosch
    Verona
    Level 23  
    No to rzeczywiście mógł bym dodać kilka baterii w innym miejscu, ale na zdjęciach wygląda jakby silnik 6v był mniejszy od 9.6v... Np ten: http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=334

Ale dlaczego nie podali wymiarów tylko jakąś klasę? Skąd mam wiedzieć czy jest długi na 10cm czy na 5 a to wielka różnica. Mogę zamówić 9.6 bo przy nim podali wymiary lecz było by trudno przymocować więc wole cos mniejszego, np na 8.4v: http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=1983

ale kurde dlaczego podali wymiary jakiś śmigieł zamiast wymiarów silnika?

I czy dobrze policzyłem te waty? I ile będzie dość dużo? Ile maja te okrągłe w zabawkach (tak dla porównania)?

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=1983 27,72W

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=6009 w tym mam pomnożyć z obciążeniem czyli 1A czy przy maksymalnej wydajności czyli 7A? Pewnie źle to obliczam :P
    Darrieus
    Level 38  
    Moc dobrze policzyłeś liczy sie przy maks wydajności.(7A) Szczytowy pobór to np. jak samochodzik będzie startował z postoju (czyli przez 0,5-1s)
    Pobór bez obciążenia to jakbyś podłączył sobie silnik do akumulatora i tylko słuchał jak sobie brzęczy - czyli wogóle nas to nie obchodzi

Dlaczego 6V jest mniejszy... choćby dlatego że z obliczeń wynika że ma 10W mocy a nie 27W.....

Skąd brać rozmiary.... wklepywać model silnika w googlach i szukać w innym sklepie.... albo u samego producenta (speed costam....)

Radzę zainteresować się innym sklepem bo te silniczki dedykowane są do samolotów i mają stosunkowo wysokie obroty, ciężko będzie z przekładniami...

Edit. Zobacz PW :D miłego przeglądania.

Edit2. Z tymi obrotami też sie zagalopowałem, bo podają oczywiście obroty bez obciążenia , masz jeszcze na PW przykładowy silniczek, o wymiary pytaj w sklepie przez GG ;)
    Verona
    Level 23  
    Rozmowę mamy prowadzić Tu czy na PW? Nie zauważyłem wiadomości, dzięki za zainteresowanie :)
    Ten sklep przeglądałem jako pierwszy. Niestety nie mają tam normalnych aparatur tylko pistoletowe i jeszcze drogie... Jak już to będę musiał kupować części z 3 źródeł :D Ale wysłałem na ich GG wiadomość, czekam na odpowiedź.

Edit: Czym się różni ten silnik: http://www.rcwroblik.pl/Silnik+Elektryczny+Carson+CE-4,57614209,021,i2.html od tego co podałeś prócz ceną? I czy naprawdę są one mocniejsze od tych z zabawek? Jaką te zabawki mają moc? Czy to to samo tylko dodatkowo jest nalepka?
    Darrieus
    Level 38  
    Aparature kupisz w poprzednim sklepie a silnik możesz kupić w tym...
    Jak widzisz ten silnik ma moc 27W przy napieciu 6V.... rozwiązał by się problem z akumulatorkami... czym się różni taki silnik od takiego z zabawki ? Przedewszystkim mocą - jak w przeciętnej zabawce jest silnik 5W to już jest "nieźle"..... , pozatym mają dużo bardziej trwała konstrukcje (w silniku z zabawki szybko zajechał byś szczotki, komutator albo by sie najzwyczajniej spalił) , i tu już się domyślam ale z tego co widać mogą mieć w srodku malutkie śmigiełko na ośi które chłodzi ten silnik.... tak jak to często jest w silnikach 230/410V... , uzwojenie w takim silniku jest nawijane dośc grubym przewodem .. (prąd 7A !! ) silniczki z zabawek nie wytrzymają prądu 1A przez 15 minut - poświęć jeden i sobie sprawdź. Kilka silników tak ugotowałem w kilku łożysko sie dosłownie stopiło ;p , w zabawkowych nie ma nawet łożyska jako takiego, ot ośka ślizga sie w dziurce zrobionej w tworzywie... to nie może działać ;)

Co do cen... to już któryś raz ci mówie, że to nie jest tanie hobby.
    Jasne można zrobić szmelc z silniczka z zabawki, ale co to za zabawa jak po dywanie ledwo jedzie a po trawie wogóle ? Albo sie bawić albo nie.....

Edit. Rozmowe możemy prowadzić gdziekolwiek ;)
    Verona
    Level 23  
    No to kupie ten silnik co Podałeś jeżeli podają mi wymiary i aparaturę z poprzedniego. Za 2 tygodnie powinienem mieć wszystkie części. Będę się strasznie denerwował, ostatni zakup okazał się klapą więc mam nadzieję że teraz się uda. Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie, auto będzie dobrze jeździło, aparatura będzie działała (w co bardzo wątpię znając mojego pecha) to zakupię kamerę bezprzewodową do 100zł. Jak wszystko będzie w 100% według moich oczekiwań to wyjawię swoje dzieło rodzinie i tu na forum (wszystkie części od auta ukrywam w biurku na klucz w moim warsztacie). Mam wielkie nadzieje że się uda, dotychczas robiłem malutkie amatorskie projekty: oświetlenie w szafie, zabawki z klocków lego elektryczne, wibrator (było to dawno i zrobiłem to całkiem nieświadomie, teraz wiem dlaczego wszyscy się śmiali, a matka pokazywała to znajomym). Pierwsze co zrobię to zajadę moim autkiem do warsztatu ojca (firmy) sterując z mojego warsztaciku, potem zajadę do brata, a on będzie mnie szukał by spytać sie skąd mam części a potem zabić XD Ale to tylko plany, z niecierpliwością czekam na następny tydzień, bo w tedy kuzyn który zamawia mi części w tajemnicy kupi wszystko.

Pozostaje tylko czekać i marzyć, nigdy nie byłem tak podekscytowany niczym co robiłem, to będzie pierwszy taki większy projekt. Wiem że to wymaga kasy, jak wszystko sie uda to oczywiście na tym nie przestanę. Będę wszystko robił dalej :) Od dziecka interesowało mnie RC, tak bardzo że w dzieciństwie rozebrałem autko za 200zł które dostałem na gwiazdkę by zobaczyć co jest w środku :) Teraz mogę sie za to zabić... ale na pamiątkę zostały mi koła i akumulator. O jezu pisze jak na jakimś blogu, sory że tak pierdole ale jak się rozpisze to nie mogę przestać :/ Pewnie napisałem jakieś niezrozumiałe głupoty nie do tematu ;D

Szczerze to szkoda że rozmowa toczy sie tylko między nami, myślałem że więcej osób się włączy :) Ale dobrze ze otrzymuje konkretne informacje! Jedna osoba załatwia wszystkie moje problemy, więc jak coś nie zadziała to oddasz kase ;D (żart)
    Darrieus
    Level 38  
    Też się dziwię że jeszcze nikt sie nie dołączył do rozmowy , bo temat wałkujemy już trochę czasu. W twoim poprzednim wątku ktoś się tam odzywał ale temat został wywalony bo był zdublowany...

Edit. I już widzę problem, ta kamerka co podawałeś ma zasięg 100m ale tylko w otwartej przestrzeni, byle ściana i zasięg spada nawet do 20m.
    Verona
    Level 23  
    Tak, ale chyba to nie jest problem. Mój warsztat to taka drewniana altana. Drewno chyba nie stawia takiego oporu? Warsztat ojca to zwykła drewniana chatka mieszkalna o także drewnianych ścianach. Jak testowałem zasięg na zwykłej kamerze, to w domu jest kiepsko ale mi wystarcza do oglądania cyfrowego Polsatu, jak przyłożyłem odbiornik przy oknie a nadajnik w warsztacie ojca to sygnał pokonał 2 ściany drewniane z dopuszczalnymi zakłóceniami. A więc skoro będę sterował z warsztatu i jeździł po ogrodzie oraz do warsztatu ojca to raczej problemu nie będzie :)
    Verona
    Level 23  
    Dobra temat odblokowany :) Wielkie dzieki
    Darrieus
    Level 38  
    To czekamy na odzew sklepu , poza tym na skany/zdjęcia instrukcję odbiornika , żeby doraźnie pomóc, chociaż to będzie proste ;) Z mechaniką będzie zabawy a tu już się pomóc na odległość za bardzo nie da.

Edit. Ten biały o którym wspominałes to wlaśnie dedykowany do plastiku... możesz wyskrobać ze starego odtwarzacza VHS jak masz w śmieciach ;)
    Verona
    Level 23  
    A co do mechaniki. Jest w 100% sprawna, tyko skoro będzie mocny silnik to zębatki się nie zjadą? Wcześniej była na nich jakaś białą smar, niestety mechanika była wiele razy otwierana i rozebrana wiec jest tak na prawdę sucha czyli9 bez ochrony. Warto to czymś posmarować?
    Szkoda mi kasy na jakąś specjalną smar... Może być jakaś ze sklepu typu bricomarche lub olej uniwersalny który znalazłem w garażu?

Nadal nie otrzymałem wiadomości z wróblika...
    Darrieus
    Level 38  
    Są specjalne smary do plastiku co prawda, ale myślę że wystarczy nawet wazelina techniczna czy tawot, olejem samochodowym nie bardzo bo zaraz spłynie i tyle będzie ze smarowania.

Ten biały to był wlaśnie dedykowany do plastiku... ale nie będziesz specjalnie kupował, jak masz w gratach stary magnetowid VHS to z niego można wyskrobać niezłą ilość ;)
    Verona
    Level 23  
    Otrzymałem odpowiedź!
    Silniczek ten ma 5cm długości oraz szerokości 3,5cm

Sprawdzę czy będzie jakoś pasowało.

Edit: Niestety... Silnik ten jest o wiele za duży, musiał bym zrobić więcej miejsca na silnik i wystawałby on na zewnątrz... Znasz może jakiś inny mocny o średnich wymiarach 27x24mm? Wiem że jest to mało, ale może mimo takich wymiarów jakiś silnik może się nadać?
    Darrieus
    Level 38  
    To może pytaj w sklepie czy mają coś takich rozmiarów a jak mają to dopiero zobaczy się parametry czy się nada czy nie.... albo czeka cie rzeźbienie w plastiku :|
    Verona
    Level 23  
    Gościu ze sklepy podał mi 2 silniki, niestety nie zna parametrów :/ Moze idzie je jakos poznać w inny sposób?

http://www.rcwroblik.pl/x_C_Sz2.html?PS31=Naz...70432&S1=PRODUCENCI&ESID1=0&PL1=&PL2=&x=0&y=0

długość: 3cm
    szerokość: 2,5cm

http://www.rcwroblik.pl/x_C_Sz2.html?PS31=Naz...=1065&S1=PRODUCENCI&ESID1=0&PL1=&PL2=&x=0&y=0

długość: 3,3cm
    szerokość: 1,8cm

Może i wymiary dobre, ale co z napięciem, mocą itp :/

Edit:
    To jest chyba ta MiniZilla z pierwszego linku:

http://www.hbeurope.com/piw.php?partNo=hb70432〈=en
    http://www.hbeurope.com/kit.php?lang=en&partNo=HB51503

Cos takiego chyba nie może być słabe, ale jakie ma napięcie?

Edit2: W informacjach o aucie pisze że 8 baterii AA, co daje 12v :(

Edit3: Ale chyba 12v to nie będzie problem. Wystarczy że domontuje 4 akumulatorki. Raczej nie będzie problemu z modułem? http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=6002
    Darrieus
    Level 38  
    Ta MiniZilla napewno nie będzie słaba, wystarczy popatrzeć na autko.
    Co do modułu jest napisane jak byk 9,6-12V więc nie widzę problemu.
    Darrieus
    Level 38  
    W takim razie coś poleć, Verona nie chce nadajnika pistoletowego jakby coś....
    mały naukowiec
    Level 20  
    Kiedyś się bawiłem w modelarstwo rc, i wiem, że regulator dwukierunkowy do modelu kosztuje trochę ponad 100zł, czyli może to veronie nie pasować. Widziałem kiedyś na allegro odbiorniki ze zintegrowanym regulatorem i zwykłym wyjściem na serwo do zakrętu i to mogło by być najlepszym rozwiązaniem, chociaż wydawać na samochodzik 3 razy tyle, ile jest warty to jest trochę bez sensu. Po przeczytaniu tego tematu maiłem wrażanie, że ktoś tu chce zrobić z malucha ferrari :D
    Verona
    Level 23  
    No i bomba. Ja się cieszę że ktoś się dołączył, a tu oczywiście że się nie uda... Nie znam się na tym, ale skoro ten moduł jest zły (nie rozumiem dla czego) to niby co kupić?\

Edit: Jeżeli ten pistoletowy jest dobry (śmiesznie wygląda) to może być taki, ale po co ten regulator? Jeżeli w jakimś zestawie będzie on dołączony to mogę się poświęcić na ten pistolet... A skoro musi być ten regulator to obojętnie jaki?
    Darrieus
    Level 38  
    Serwo jest do silników spalinowych (niestety) ;) dodawanie gazu np.
    Verona, mieszasz jeszcze bardziej jak ja :D, zaraz coś znajdę...
    patrzę na ceny i widze że sam nadajnik to 180zł, odbiornik trzeba kupić osobno, i masz babo placek , jak stoisz z pieniędzmi?
    Verona
    Level 23  
    Ehh czyli wszystko osobno... A więc na początku chciałem na to wydać ok 100zł teraz tyle za jeden element z wielu...
    1 listopada dostanę 150zł, chciałem pożyczyć teraz 200zł od brata i mu potem oddać. A więc w tym miesiącu mogę mieć 300zł, i przez to będę oddawał wypłatę bratu przez 2 miesiące. Gdyby nie szkoła, to bym chodził do pracy w firmie ojca i zarabiał kilkaset złotych miesięcznie :/

Krótko mówiąc cena za wszystko nie może przekroczyć 300zł... To i tak o wiele więcej niż planowałem.

A co z tamtym zestawem?
    mały naukowiec
    Level 20  
    Odbiornik daje na wyjściu impulsy o długości od 1ms do 2ms, proporcjonalnie do wychylenia drążka. Aby sterować tym cokolwiek jest potrzebny jeszcze jeden element taki jak serwo lub regulator obrotów. Taki regulator jednokierunkowy to wydatek 40zł, a dwukierunkowy to już około 100zł. Jeśli chcesz coś kupić, to szukaj po allegro odbiornika ze zintegrowanym regulatorem, albo kup inną zabawkę, np coś w tym stylu:
    Link
    Proszę moda o nie kasowania tego postu itp :D, jest to aukcja przykładowa.
    Wg producenta jeździ to 40Km/h, w co jestem w stanie uwierzyć. Kiedyś te Peugeoty się całkiem nieźle sprzedawały (kilka lat temu).
    Darrieus
    Level 38  
    Tamten zestaw trzeba sobie darować . Cena odbiornika i nadajnika odpowiedniego do samochodu to w sumie 350zł + silnik , nie liczę kamerki , akumulatorów ... myślę że zamknęło by się w 500-600zł ze wszystkim .

Edit. Chyba Naukowiec dał najlepszą propozycję, pozostanie tylko zamontować kamerkę, bo samemu to za chiny ludowe nie złożysz nic w tej cenie :!: A ten zasięg 30-40m myśle można lekko poprawić bawiąc się antenami...
    Verona
    Level 23  
    Nowego autka na pewno nie kupie. Wolę na początek kupić moduł. Skoro zestaw nie, to muszę kupić: nadajnik, odbiornik, kwarce i regulator? Poszukam troche na allegro i dam przykłady (można dawać linki z allegro? Jeżeli nie to dlaczego?)

A dlaczego nie można po prostu kupić ten zestaw + regulator?
    Darrieus
    Level 38  
    Bo taki jest regulamin ;) Może kolegi aukcje będziesz reklamował... ;)