Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Tecra A4: uszkodzona płyta główna?

04 Paź 2008 18:07 2983 7
  • Poziom 10  
    Witam.
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu następującego problemu:
    podczas instalacji windows xp pojawia się niebieski ekran z numerem blędu:
    0X000000A5 (0X00000011, 0X00000006, 0X00000000, 0X00000000). Po nieudanych kolejnych próbach zainstalowałem windows 2000 pro i wszystko jest OK, nie ma żadnych problemów sprzętowych w menadżerze urządzeń, instalują się wszystkie sterowniki itd. Komputer działa normalnie z jednym wyjątkiem: nie można wyłączyć ani zresetować laptopa poleceniem systemowym, jedynie za pomocą przycisku, nie ma funkcji hibernacja oraz nie działa schemat zasilania Toshiby. Po długim przeszukiwaniu Sieci i opinii znajomych ustaliłem, że problem dotyczy ACPI (uszkodzony bios lub jakiś układ na płycie). Nadmieniam, że uaktualniłem bios najnowszą wersją , próbowałem ustawień domyślnych itd. Reasumując, czy jest możliwe jakieś rozwiązanie czy też jest to uszkodzenie fizyczne na płycie głównej?
    Może ktoś doświadczył takiej sytuacji, będę wdzięczny za wszelką pomoc.
  • Poziom 24  
    Sprawdziłeś pamięć ram ?
  • Poziom 15  
    Windows XP to oczywiście SP2.
    1. Przywrócenie domyślnych ustawień BIOS-u.
    2. Jeżeli nie próbowałeś to "cicha" instalacja, F7 w momencie monitu o naciśnięcie F6 w celu zainstalowania sterowników SCSI lub RAID innej firmy.
    3. Zapewne nie posiadasz obrazu partycji systemowej więc to rozwiązanie nie jest brane pod uwagę.

A tak z ciekawości - możesz zainstalować inny system np. jakąś dystrybucję linuksa?
  • Poziom 10  
    Tak jak opisałem, wszelkie podzespoły (RAM,CPU, katy PCI itd są sprawne-testowałem na innym laptopie), XP SP2, linuxa nie instalowałem, ale skoro instaluje się i działa win2000 (system się zamyka ale komputer nie wyłącza się-czarny ekran) to problem, moim zdaniem, dotyczy zarządzania energią przez płytę. XP zatrzymuje instalkę bo pewnie wykrywa jakiś problem sprzętowy. Bios ustawiałem do domyślnych, oraz parę razy flashowałem z płyty,ale nie pomaga, wciąż ten sam komunikat. (załączam screen)
    Toshiba Tecra A4: uszkodzona płyta główna?
  • Poziom 10  
    Miałem dokładnie ten sam problem ( ten sam kod błędu) w laptopie Toshiba Satellite 4080 XCDT. W moim przypadku okazało się że pamięć RAM zintegrowana z płytą jest uszkodzona ( testowałem Memtest86+ 2.01). W tym przypadku może być podobnie bo z tego co przeczytałem reszta podzespołów została przetestowana na innym laptopie i nie pojawiały się żadne błędy.
  • Poziom 10  
    Dziękuję wszystkim za pomoc. Niestety jedynym rozwiązaniem była wymiana płyty głównej. Wynika z tego, że uszkodzony ( pewnie przegrzany) był jakiś układ elektroniczny odpowiedzialny za zaawansowane zarządzanie energią (ACPI) na płycie głównej. Gdyby ktoś z kolegów orientował się o jaki chip chodzi (może ktoś naprawiał podobną usterkę) myślę, ze byłaby to cenna informacja dla uczestników tego działu.
  • Poziom 20  
    Za zarządzenie energią jest odpowiedzialny chipset - na niego pada pierwsze podejrzenie ( często niestety padają) drugim układem jest układ konfiguracyjny płyty głównej - ale to jest rzadkie uszkodzenie.
    Proponuje spróbować przelutować chipset i zobaczyć co sie będzie po tym działo.