Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pierwszy komputer w sieci widzi drugi a drugi pierwszego nie

04 Paź 2008 18:16 7817 4
 • Poziom 9  
  Problem wygląda tak:

  Mam 2 komputery - stacjonarny i pc - połaczone w sieć domową za pomocą Routera EDIMAX AR 7084 A. (oba komputery z Win XP SP2) Na obu mogę korzystać z internetu (Multimo) jednak Komputer stacjonarny widzi laptopa w sieci lokalnej zaś laptop nie widzi stacjonarnego. W laptopie kiedy klikam "Wyświetl komputery grupy roboczej" to po chwili wyskakuje błąd - wiecie jaki DOM (nazwa grupy) jest niedostępny.Skontaktuj się z administratorem... nie można odnaleźć ścieżki sieciowej....

  Czego już próbowałem:

  - oba komputery mają wyłączone zapory,
  - sprawdziłem ręcznie (ping) wszystkie połaczenia z poziomu uruchom>cmd - każdy adres (z używanych w sieci dla obu kompów+brama) odpowiada
  - programem LookAtLan sprawdziłem na obu komputerach działanie sieci - wszystkie urządzenia są widoczne w tym programie (na obu kompach)
  - konfogurowałem sieć przy pomocy kreatora "utwórz sieć w domu lub firmie" z poziomu "Moje miejsca sieciowe"
  - oba mają tę samą grupę roboczą "DOM"
  - ustawiłem te same bramy i serwery dns
  - wyedytowałem plik lmhosts.sam opisując wszystkie adresy ip w zgodzie ze składnią pliku (poskutkowało o tyle, że laptop zaczął widzieć sam siebie w sieci, ale stacjonarnego dalej nie widzi)
  - w obu komputerach włączyłem usługę systemową "Przeglądarka komputera"
  - w obu zaznaczyłem opcję "Włacz sytem NetBIOS przez TCP/IP" w ustawieniach zaawansowanych TCP/IP
  - konsultowałem się z zawodowymi informatykami -żaden nie dał mi odpowiedzi sensowniejszej niż "wyłącz zapory"
  - przełączałem kable sieciowe do innych gniazd w routerze
  - przy każdej zmianie Ip konfigurowałem na nowo plik lmhosts.sam (bo PC "tracił wzrok sieciowy" - ale po konfiguracji tego pliku znowu ten wzrok odzyskiwał)

  Zaznaczam że po podłączeniu laptopa jakiegokolwiek pod router od razu jest na nim internet - czyli router sam przydziela IP.
  Ale poza stacjonarnym PC żaden laptop nie widzi innych urządzeń z poziomu Moje miejsca sieciowe.

  Uprzejmie proszę o pomoc. Skoro PC widzi laptopa to Laptop też powinien widzieć PC. A jednak nie widzi.

  Proszę nie udzielać odpowiedzi typu - "no jak to ...musi działać".. "albo zresetuj kompy" albo.. "wgraj system na nowo" albo "przerzuć się na Linuxa" - proszę o fachową odpowiedź. Myślę , że podałem szczegółowe dane co do problemu.

  Bartek
 • Poziom 20  
  Witam!

  Jedyne co przychodzi mi do glowy wlaczyc proste udostepnianie jesli to Win XP profesional- te opcje znajdziesz w NARZEDZIA/OPCJE FOLDEROW zakladka WIDOK.

  Udostepnij jakis katalog na obu komputerach.

  Jesli podlaczysz dwa laptopy to one widza siebie na wzajem w sieci?
 • Poziom 9  
  nie widza się... jedyny komputer który widzi komputery w sieci to ten stacjonarny - i tylko wtedy jesli zgadza się to, co ręcznie wyedytuję w pliku LMHOSTS (dodanie adresów ip które pokazuje mi LookAtLan). Oczywiście edycja tego pliku w laptopie nic nie zmienia. Proste udostepnianie jest włączone. Foldery i drukarka - udostepnione.
 • Poziom 20  
  Zeby wykluczyc mozliwosc izolowania klientow przez router czy mozesz polaczyc oba komputery przewodem (bezposrednio bez routera) i ustawic im adresy recznie?

  Potrzebne sa tylko adresy i maska. Np. stacjonarny: 192.168.1.1 i maska 255.255.255.0, a laptop 192.168.1.2 i i maska 255.255.255.0

  Daj znac czy teraz komputery widza sie w sieci czy nadaj jest tak samo.

  Mam jeszcze pytanie odnosnie pliku: lmhosts.sam- czy adresy masz przyznawane przez DHCP w routerze? i gdzie znajduje sie ten plik?
 • Poziom 9  
  Slawi - dzieki za odpowiedź.

  Co do spięcia komputerów kablem bez routera - potrzebny jest chyba kabel z przeplotem - a ja takiego nie mam. Jak znajde to spróbuje.

  Z tego co widzę to jest problem w laptopie bo on w ogóle nie może wyświetlic zawartości grupy roboczej - jak klikam "Moje miejsca sieciowe" to pokazuje tylko połaczenie Bluetooth i połączenie z routerem. Nie pokazuje w ogóle grupy roboczej "Dom " do której należy. Jesli sie kliknie "wyświetl komputery grupy roboczej" to daje komunikat, że grupa jest niedostępna.

  Z poziomu kompa stacjonarnego natomiast mogę ogladac całą zawartosc grupy roboczej i nawet wchodzić w inne grupy (sąsiedzi).

  Co do pliku LMHOSTS to znajduje on sie w C: > Windows > sytem32 > drivers > etc . Edytuję go notatnikiem dopisując adresy przypisane przez router (poznaję je, jak i nazwy komputerów, przez LookAtLan).

  Bez edycji tego pliku - również stacjonarny nie widzi sieci.