Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz mocy CTE 737 sieje odbiór w radiu CB

04 Paź 2008 21:10 3216 5
 • Poziom 9  
  Tak jak wyżej... a mianowicie po włączeniu wzmacniacza CTE 737 odbiornik w radiu CB strasznie szumi, piszczy tak jak bym ustawił jakieś stare radio na jakiejś częstotliwości między stacjami. Radio PRESIDENT JACKSON w mobilu.
  Dzięki za odpowiedzi...
 • Poziom 27  
  Bo wzmacniacze mocy mają to do siebie (chodzi o te badziewne do CB), że psują odbiór i przy nadawaniu jest pełno harmonicznych.
  Najlepiej odłączyć wzmacniacz i nie piracić.
  Pozdro
 • Poziom 30  
  Będę posiłkował się schematem z:
  http://www.radioamateur.eu/schemi/ACC_PA/CTE_737_user.pdf

  Po włączeniu tego dopała automatycznie podawana jest polaryzacja bramek do pracy w klasie B (przez R3). powoduje to przepływ prądu przez trafo wyjściowe (Tr2) generując widmo szumu własnego tego wzmacniacza. Wyjście dopałki jest podłączone na stałe do wejścia antenowego odbiornika (obwód szeregowy L1,C4) i dlatego szumi. Szum jest też produkowany z elementów: D1,D2 i D6,D7.
  Całość wzmacniacza jest objęta sprzężeniem zwrotnym (L1,C4) zmieniającym go w generator, diody D6,D7 nie pozwalają mu jednak wygenerować pełnej mocy a jedynie "biały szum". Brakuje też na wyjściu pary diod, identycznie jak na wejściu, tak sądzę.
  Żeby tego typu konstrukcja poprawnie pracowała to musi mieć na wejściu i wyjściu stopnia wzmacniacza przełączniki załączające tylko podczas nadawania. Także polaryzacja bramek musi być włączana na czas nadawania. Potrzebny jest układ FOX w.cz.
  Ale najgorsze w tym wzmacniaczu jest to, że producent podaje max. mocy 50 i 80W w opisie , na wykresie obok napisów: w "porywach" odczytamy 60W. Brak filtrów na wyjściu daje efekt : 20W sygnału na CB, z 10W druga harmoniczna , 4W trzecia, itd. łącznie z całą gamą śmiecia (razem może te 60W).
  Jeszcze jedno: D!,D2 umożliwiają pracę takiego wzmacniacza w emisji FM, w AM i SSB powodują zniekształcenia modulacji

  Marek
 • Poziom 9  
  Jednym słowem nie da się z tym nic zrobić...
 • Poziom 27  
  Lepiej sobie odpuścić nadawanie z takim wzmacniaczem :)
 • Poziom 9  
  Wydawało mi się że jeszcze da się z tym coś zrobić ale skoro wszyscy odradzają więc zastanowię się teraz co dalej... w końcu kiedyś dopał był sprawny...
  Dziękuję za poświęconą uwagę i zamykam temat.