Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głowica do kamery - problem ze sterowaniem

04 Paź 2008 21:49 2889 3
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich, chciałbym pochwalić się swoim dziełem, a mianowicie ramię kamerowe o długości 6m. W zasadzie wszystko już skończone pozostało pomalować, ale... No właśnie podczas wczorajszych testów wyszedł problem ze sterowaniem głowicy - szarpie :cry: ale od początku.

Przepraszam za brak zdjęć, ale już późno i ciemno więc wrzucę jutro

Do zdalnego sterowania głowicy użyłem standardowej dwukanałowej aparatury modelarskiej + 2 silniczki 12v (wszystko ma być docelowo zasilane z aku samochodu)

Założenie:
    1) płynne sterowanie ruchem kamery w pionie i w poziomie (prędkość proporcjonalna do wychylenia drążka sterowniczego)

Gość w modelarskim zapewniał że wszystko będzie działać jak najbardziej płynnie tym bardziej że napęd z silniczka jest przekazywany na ramię przez przekładnię 1:100.

Problemy:

Głowica podczas ruchu szarpie, drążki są bardzo wrażliwe na ruch, gdy ramię jest w ruchu trudno utrzymać cel w kadrze, piski wydobywające sie z silniczków podczas ruchu... ogólnie kiepsko

Powiem tak. Narobiłem się przy tym projekcie i szkoda że efekt końcowy psuje marne sterowanie głowicy.

Podejrzewam że problem polega na sterowaniu silniczkami paczkami impulsów 2 -3 khz im bardziej wychylam drążek tym częściej te paczki idą i wypadkowe napięcie na silniczku wzrasta. Także przy próbie minimalnej prędkości wszystko co otrzybuje do seria krótkich skoków głowicy. Próbowałem jakoś wygładzić ten sygnał na silniczku (kondensator 470 µ równolegle) ale wszystko co otrzymałem to skoki dwókrotnie dłuższe.

Muszę coś na to poradzić nawet jeśli miałbym zbudować to sterowanie od podstaw. Myślę że jakiś prosty płynnie regulowany zasilacz 0-12V załatwiłby sprawę problem polega na zmianie kierunku ruchu głowicy tylko poprzez wychylenie drążka w innym kierunku naciskanie jakichkolwiek guzików nie wchodzi w grę musi być pełna płynność.

Wpadł mi kiedyś w ręce i najchętniej chciałbym go użyć, joystick z aparatury profesionalnej, (dane użytych w nim potencjometrów podrzucę później)

Może to wszystko trochę enigmatyczne ale gdy wrzucę fotki może nabierze to wszystko kształtu.... Elektronika u mnie na poziomie podstawowym więc proszę o wyrozumiałość
  • Poziom 35  
    Witam
    Może do obracania głowicą i kamerą lepiej użyć serwomechanizmów? Czy próbowałeś coś takiego?
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Z tego co wiem serwomechanizmy mają max 90° w każdym kierunku a ja muszę obrócic głowicę o kąt bliski 360° czyli po 180° w każdym kierunku, po drugie, serwomechanizm zasilany w/w paczkami impulsów także porusza się skokowo a u mnie priorytetem jest płynność.

Dzięki za zainteresowanie mimo tak późnej pory

Dodano po 1 [godziny] 58 [minuty]:

To joystick na którym chciałbym oprzeć sterowanie głowicą

• Poziom 35  
    Witam.
    Robię coś podobnego - tylko trochę podobnego .
    Kamera ma jechać po szynie i skręcać się o określony kąt - ale to nie istotne .
    Do przesuwania kamery stosowałem silnik krokowy ( odpowiednio przełożony ) plus pasek - i tak drgało .
    Nawet jak nie było specjalnie widać i słychać to na ujęciach były drgania .
    Doszedłem do wniosku że lepiej sprawdzą się serwa - nie chodzi mi o modelarskie tylko o silnik DC z enkoderem .
    Pewnym problemem jest sterownik - ale chyba nie mam wyjścia .
    Taki " kran " do kamery to dość trudna sprawa .
    Pozdrawiam .