Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta MSI MS-6315 ver. 5.1. pytanie o wartości kondensatorów

eloooos 05 Paź 2008 10:07 1278 5
  • #1 05 Paź 2008 10:07
    eloooos
    Poziom 21  

Witam.

Dostała mi się płyta jak w temacie. Jest sprawna, ale ma wybrzuszone 3 kondensatory domniemam w sekcji zasilania. Chciałbym je sobie wymienić ale mam ten problem, że na tych kondensatorach nie ma opisanej pojemności i napięcia. Jedyne co na nich jest to:

Lelon
    RXA 105 stopni C
    L136(M)

Być może ktoś wie jakie kondensatory trzeba tu zastosować?

Pozdrawiam.

0 5
  • #2 05 Paź 2008 12:07
    Arutim
    Poziom 20  

Witaj,
    obejrzyj je dobrze - powinno być gdzieś napisane jakie to są - jeżeli nie, to możesz próbować:
    jeżeli przy złączce 12V [tej poczwórnej złączce, 2*12V + 2*GND] to najprawdopodobniej wystarczą 1200uF/16V - choć widziałem rozwiązanie 2400uF/16V x 3szt.[co stopień]

Jeżeli są to te przy procesorze to najcześciej od 1000 do 2200uF /6.3V przy czym zdarzają się też większe, jak np. 3300uF/6.3 lub jakieś nietypowe - z reguły zależne od ilości kondensatorów - im więcej tym mniejsze mają pojemności.

Generalnie - jak włożysz większe [bez przesady] to nic złego się nie stanie. Jak włożysz za małe, będzie się wieszało lub nawet płyta się nie uruchomi i będą się grzały.
    Do tego wymieniając kondensatory - kupuj low-esr, nie polecam kondów z demontażu - bo te mają różne pojemności - i generalnie nie wymienia się 3 kondensatorów z sekci a raczej wszystkie - bo i tak prędzej czy później reszta też wyschnie lub się wybrzuszy.

Jeżeli płytę masz w swoim komputerze i zauważyłeś ten efekt - pod wymiankę powinieneś też wziąć zasilacz - bo to on jest przyczyną obecnego stanu.

P.S. Nowe kondensatory - wcale nie muszą się wybrzuszyć - nawet jeżeli stracą 50% swojej pojemności - nie wiem jak to możliwe ale mam stertę płyt pod P4 w których kondy nie są wybrzuszone ani wylane [ani od góry ani od dołu brak jest wybrzuszeń] a po ich wymianie płyty magiczne ożywają.

Pozdrawiam Arutim

0
  • #3 05 Paź 2008 13:33
    eloooos
    Poziom 21  

Sprawa wygląda tak że są tam tylko 3 kondziołki obok tranzystorów (to co ma 3 nóżki) i obok cewki. Z tego co się dokopałem jest to ta płyta:

http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&maincat_no=1&cat2_no=&cat3_no=&prod_no=275#

chodzi o te 3 kondensatory obok socketu i złącza 3 pin do coolera. I jak już wspomniałem jedyne co jest na kondensatorach to to co napisałem powyżej, nie ma ani pojemności ani napięcia. W sklepie z elektroniką kupiłem 3 kondensatory low-esr 1600µF i 6.3V. Nadadzą się?

0
  • #4 05 Paź 2008 13:41
    K!lleR
    Poziom 39  

Można zastosować również 2200µF będzie lepsze filtrowanie tylko na jakie napięcie jeśli na kondensatorze brak danych.

0
  • #5 05 Paź 2008 15:06
    eloooos
    Poziom 21  

Znalazłem stronę Lelon, jest nawet wersja angielska, ale nie ma na tej stronie żadnej wzmianki o tychże kondensatorach :/

0
  • #6 02 Lis 2008 23:06
    eloooos
    Poziom 21  

Dzisiaj sobie polutowałem :P Jak się okazało (spytałem na forum MSI Polska) kondensatory które miałem na płycie to były 1500µF 10V. Mimo to dziś wlutowałem kondensatory o których wspomniałem 2 posty wyżej i płyta wstała na nich, przeszła instalację OSa, a także katowanie SuperPi i Wprime. Tak więc problem rozwiązany :). Wychodzi na to, że można dawać kondensatory o nieco innych parametrach, ale te różnice nie powinny być za wielkie?

0
  Szukaj w 5mln produktów