Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwiększenie pojemności akumlatora - Toshiba

05 Paź 2008 13:48 6390 5
  • Poziom 19  
    Witam,

Posiadam laptopa Toshiba Satelite L40-134, fabrycznie zainstalowany akumulator ma pojemność 2000mAh. W akumulatorze znajdują się 4 ogniwa, w obudowie jest miejsce na 8 ogniw. Ogniwa SANYO UR18650Y L03B. Kontroler ogniw to BQ29330 (datasheet). Dwa układy do ładowania oblane białą masą: TPC8018 (datasheet). Kontrolerowi ogniw asystuje układ BQ8030DBT.

Chciałbym zwiększyć ilość ogniw aby zwiększyć pojemność baterii.
    Teraz moje pytanie. Czy można połączyć równolegle po dwa ogniwa na jedno napięcie odniesienia? Czy lepiej zastosować (o ile takie istnieją i są dostępne) 4 ogniwa o większej pojemności?
  • Poziom 31  
    Witam

Bodajże Compaq Armada 700 miała ogniwa łączone równolegle. Ale uważaj. Możesz dać i mieć w rzeczywistości 4Ah ale komp dalej będzie widział 2Ah. Wiąże się to z kontrolerami baterii. Jeśli będzie miał zapisane, że masz padnięty akumulator to wsadzenie nowych może nic nie pomóc.

--
    pozdrawiam
  • Poziom 19  
    właśnie nie mogę wyczytać się w dokumentacji kontrolera jak zmienić pojemność baterii :/ może majstrował ktoś przy toshibach?
  • Poziom 19  
    Czy w tej elektronice znajduje się zewnętrzny EEPROM?
  • Poziom 18  
    Wygląda na to, że w nowym układzie nie ma zewnętrznego eproma, komunikacja odbywa się poprzez SMBus. Tabela 1 wskazanego przez Ciebie datasheet'a. Temat jak widać świeży, sam walczę z odświeżeniem baterii w Asusie na tym układzie.
  • Poziom 19  
    Dla sprostowania model laptopa to Toshiba L30-134
    W najbliższym czasie będę próbował wydusić coś z tej baterii.

Z tego co wyczytałem do tej pory to dane krytyczne (poj. baterii, ilośc cykli) znajduje się w układzie BQ8030DBT (do którego ciężko jest znaleźć datasheeta, chyba że źle odczytałem oznaczenie) - jedynie znalazłem to.