Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie roletami zewnętrznymi

enrobert 05 Paź 2008 14:41 9745 14
  • #1 05 Paź 2008 14:41
    enrobert
    Poziom 10  

Witam,
    Jestem użytkownikiem systemu alarmowego opartego o centralę CA 64.
    System instalował mi kolega, który niestety wyjechał z kraju i nie mam z nim kontaktu.
    W ostatnich dniach zainstalowaliśmy w domu rolety zewnętrzne z napędem i sterowaniem SOMFY, do których zakupiłem dodatkowo moduł bezprzewodowy do otwierania i zamykania rolet, który można "wpiąc" do systemu alarmowego.
    Jest to przekaźnik zasilany prądem zmiennym 230V z trzema gniazdami: COM i po jednym do opuszczania i podnoszenia rolet. Działa w ten sposób, że zamknięcie chwilowe jednego z obwodów z COM uruchamia sygnał do zamknięcia lub otwarcia rolet.
    Moja prośba dotyczy wskazania mi sposobu podłączenia przekaźnikia: do jakich wyjśc? oraz optymalnego oprogramowania tego wyjścia, tak, aby podczas załączania alarmu opuszczały się rolety.
    Bardzo proszę o pomoc, sam niestety nie mogę "ugryźc" tematu; nie jestem instalaterem...

0 14
  • #2 05 Paź 2008 15:42
    simon83
    Poziom 12  

Zebysmy mieli jasnosc - w momencie zazbrojenia systemu chcesz automatycznie opuscic rolety, z kolei w momencie rozzbrojenia maja sie podniesc? Drugie pytanie pomocnicze - czy caly system alarmowy to jedna logiczna grupa?

Pozdrawiam,
    Szymon Zdziabek

1
  • #3 05 Paź 2008 17:00
    enrobert
    Poziom 10  

[quote="simon83"]Zebysmy mieli jasnosc - w momencie zazbrojenia systemu chcesz automatycznie opuscic rolety, z kolei w momencie rozzbrojenia maja sie podniesc? Drugie pytanie pomocnicze - czy caly system alarmowy to jedna logiczna grupa?

System podzielony jest na dwie strefy: dom i ogród; przy załączaniu zawsze pojawia się pytanie: załączyc wszystkie czy wybrane. Co do kwestii opuszczania i podnoszenia rolet. Właściwie zależy mi tylko na opuszczaniu rolet. Czasem zdarza się przecież, że wraca się po coś do domu zaraz po uzbrojeniu alarmu i rolety jeździłyby wtedy w górę i w dół jak szalone :-)

0
  • #4 06 Paź 2008 23:41
    bartek_p
    Poziom 31  

Przekaźnik sterowany wyjściem z centrali. Wyjście ustawiasz jako zasilanie w czuwaniu.
    Przez styki przekaźnika puszczasz coma z tego sterownika co masz.
    Powinno działać.
    Jak nie dasz rady to pisz mi na PW, podjade i ci zrobie. :)

Dodano po 23 [minuty]:

Teraz tak sobie myśle że przecież w 64 można oprogramować wyjście jako sterujące roletami, nie mam teraz instrukcji przy sobie więc nie mogę tego zweryfikować.
    Czy napewno masz CA 64 czy INTEGRA 64?

0
  • #5 07 Paź 2008 00:59
    enrobert
    Poziom 10  

bartek_p napisał:
    Przekaźnik sterowany wyjściem z centrali. Wyjście ustawiasz jako zasilanie w czuwaniu.
    Przez styki przekaźnika puszczasz coma z tego sterownika co masz.
    Powinno działać.
    Jak nie dasz rady to pisz mi na PW, podjade i ci zrobie. :)

Dodano po 23 [minuty]:

Teraz tak sobie myśle że przecież w 64 można oprogramować wyjście jako sterujące roletami, nie mam teraz instrukcji przy sobie więc nie mogę tego zweryfikować.
    Czy napewno masz CA 64 czy INTEGRA 64?

Mam na bank CA 64-przeleciałem instrukcję i nie widziałem opcji oprogramowania wyjścia jako sterujące roletami; przeryję jeszcze raz...
    A czy możesz mi wytłumaczyc "jak chłop krowie na rowie" co to znaczy, że przez styki przekaźnika puszczasz coma.... ? Ten sterownik ma styk COM oraz dwa styki: jeden do opuszczania, drugi do podnoszenia rolet - poradź proszę, gdzie mam je wpiąc do centrali. Pzdr.

0
  • Pomocny post
    #6 07 Paź 2008 01:11
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

W CA64 nie ma sterowania roletami. W każdym razie nie bezpośrednio.
    Możecie wykorzystać "wskaźnik czasu na wyjście" sterujący wejściem, ono zaś steruje wyjściem oprogramowanym jako "wskaźnik zadziałania wejścia" z ustalonym czasem jego działania - to już zależy od rolet i sterowania nimi (przyciski, łączniki, sterowanie grupowe...)

0
  • #7 07 Paź 2008 01:37
    enrobert
    Poziom 10  

sharp napisał:
    W CA64 nie ma sterowania roletami. W każdym razie nie bezpośrednio.
    Możecie wykorzystać "wskaźnik czasu na wyjście" sterujący wejściem, ono zaś steruje wyjściem oprogramowanym jako "wskaźnik zadziałania wejścia" z ustalonym czasem jego działania - to już zależy od rolet i sterowania nimi (przyciski, łączniki, sterowanie grupowe...)

jednokrotne, krótkie zwarcie obwodu: zacisku podnoszącego lub opuszczającego rolety i COM wyzwala impuls przekazywany radiowo do rolet (ja mam wprogramowane wszystkie), co daje w efekcie podnoszenie lub opuszczenie rolet. W tej sytuacji czas działania może byc nawet 1s? Czy się mylę?
    No i te nieszczęsne kable... Może zachowuję się jak blondynka, ale uparcie chcę korzystając z Waszej pomocy, uporac się z tym problemem nie wzywając instalatora. Napiszcie proszę, gdzie je podłączyc w centrali.

0
  • Pomocny post
    #8 07 Paź 2008 16:22
    sharp

Jeśli masz wolne wyjścia wysokoprądowe (OUT1-4) to styki sterujące jakiegoś przekaźnika podłącz pomiędzy OUTx a COM, styki robocze - do Twojego sterownika rolet.
    W przypadku wyjść niskoprądowych (OUT5-16) - styki sterujące pomiędzy OUTx a +12V, reszta analogicznie.
    Oczywiście musisz mieć to wyjście prawidłowo oprogramowane.

0
  • #9 07 Paź 2008 16:35
    enrobert
    Poziom 10  

sharp napisał:
    Jeśli masz wolne wyjścia wysokoprądowe (OUT1-4) to styki sterujące jakiegoś przekaźnika podłącz pomiędzy OUTx a COM, styki robocze - do Twojego sterownika rolet.
    W przypadku wyjść niskoprądowych (OUT5-16) - styki sterujące pomiędzy OUTx a +12V, reszta analogicznie.
    Oczywiście musisz mieć to wyjście prawidłowo oprogramowane.

W tym przełączniku SOMFY nie ma styków roboczych - sterowanie jest bezprzewodowe do odbiornika w siliniku; do tego ma wyjście na zasilanie DC 230V. Czyli po prostu podłączam pod styk wysokoprądowy i oprogramowuję go? Jeszcze tylko doradźcie mi proszę jak i będę cały szczęśliwy i zapraszam na zabawę roletami :D

0
  • Pomocny post
    #10 07 Paź 2008 17:47
    bartek_p
    Poziom 31  

Dajesz do centrali przekaźnik
    +, -, podłączasz do któregoś z wyjść i programujesz wg potrzeb, tzn. kiedy ma działać.
    Styki przekaźnika COM, NO, NC, łączysz z tą radiówką przewodami do styków COM, NO, NC, .
    Prościej się już nie da tego wytłumaczyć.

0
  • #11 07 Paź 2008 19:33
    enrobert
    Poziom 10  

Dzięki wszystkim za pomoc. Ruszam teraz do działania. Aha - ostatnie pytanie: czy konieczny jest przekaźnik, czy CA64 nie ma wyjśc przekaźnikowych? Pozdrowienia dla moderatora

0
  • #12 07 Paź 2008 22:21
    Andrzej Stachurski
    Poziom 20  

Tak sobie czytam i dochodzę do wniosku że trzeba będzie dać dwa przekaźniki i obsłużyć je dwoma wyjściami, dlaczego? bo kolega "enrobert" wyraźnie powiedział że:"jednokrotne, krótkie zwarcie obwodu: zacisku podnoszącego lub opuszczającego rolety i COM wyzwala impuls przekazywany radiowo do rolet (ja mam wprogramowane wszystkie), co daje w efekcie podnoszenie lub opuszczenie rolet. W tej sytuacji czas działania może byc nawet 1s? Czy się mylę? "

A więc jeden przekaźnik będzie odpowiedzialny za wyzwolenie opuszczania, a drugi za wyzwolenie podnoszenia.
    Druga sprawa to wyzwolenie chwilowe. Po to by centrala poprzez stałe wyzwolenie przekaźnika nie spowodowała niemożności sterowania ręcznego.

sterowanie roletami zewnętrznymi

0
  • #13 07 Paź 2008 22:33
    sharp

No dobra, ale

enrobert napisał:
    Właściwie zależy mi tylko na opuszczaniu rolet
    więc skupiliśmy się na jednym przekaźniku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie (jeśli zależy nam na podnoszeniu po rozbrojeniu centrali), żeby dołożyć drugi.
    Aby nie blokować przycisku zasugerowałem wyżej przekrosowanie wyjścia sterującego na jakieś wejście wyzwalające wyjście z krótkim czasem działania
    ... o tutaj... https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5606854#5606854

:arrow: enrobert - przekaźnik musisz dołożyć

0
  • #14 07 Paź 2008 22:48
    Andrzej Stachurski
    Poziom 20  

No tak, ale trzeba zająć fizycznie jedno wejście i dwa wyjścia. Wyjścia wiemy że są, o wejściach nic nie wiadomo. Lepsze by było rozwiązanie czysto programowe IMHO ale w 64 trudniej o to niż w Integrze. Myślę że trzeba poczekać na odpowiedź zainteresowanego:)

0
  • #15 08 Paź 2008 22:15
    enrobert
    Poziom 10  

Witam Wszystkich. Chcę się podzielic dobrą wiadomością - udało się!:idea:
    Udało się bez dodatkowych przekaźników... Sterownik żaluzji podłączyłem do wyjścia niskoprądowego i oprogramowałem je jako wyjście o typie załączanego przy załączeniu hasła (typ 85), czas ustawiłem na 5s.
    I działa idealnie:D Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i pomoc. Pozdrawiam

0