Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skanowanie - jak uzyskać odpowiedni rozmiar

05 Paź 2008 14:53 9373 8
 • Poziom 18  
  Witam.
  Mam problem ze skanowaniem do PowerPoint, pewnie rozwiązanie jest proste ale ja jakoś nie mogę wpaść na rozwiązanie.
  Jeżeli skanuje kartkę papieru formatu A4 / na Brother DCP 130, rozdzielczość 300x300 /, to system zapamiętuje obrazek w PowerPoint w rozmiarze / jakbym chciał drukować / na kilku A4, te kartki są tylko częściowo 'zajęte' przez kawałki obrazu. Wiem, że później można to 'obrobić' ale chciałbym ustawić tak aby kartkę A4 od razu zapamiętał jako A4. Oczywiście drukarka jest ustawiona na A4.
  Gdyby ktoś mi pomógł, to będę wdzięczny.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 17  
  Nie bardzo rozumiem istotę problemu. Wnioskuję, że chcesz zeskanować dokument formatu A4 i potem wydrukować go z powrotem na A4. Tak? Jeśli tak, to nie widzę sensu, aby mieszać w to PowerPointa.

  Jeśli nie, to zmień sobie w Ustawieniach strony w PowerPoint rozmiar papieru na A4 i orientację na pionową. Wówczas zeskanowana strona powinna zajmować dokładnie cały slajd.
 • Poziom 18  
  Istota problemu jest taka jak rozumiesz, tylko ja pomyliłem nazwy programu - chodzi o Paint / ten od Windows-a /a nie o PowerPoint.
  Zaznaczam, że w Paint-cie ustawiony jest arkusz na A4.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 18  
  Propozycja dobra, już tak próbowałem. W innych programach wydruk jest prawidłowy.
  Ja jednak z pewnych względów chciałbym Paint-cie.
  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Z przeprowadzonych przeze mnie pomiarów wynika, że Paint pracuje w tylko jednej rozdzielczości - 96 DPI. Obraz zeskanowany przez Ciebie w 300 DPI jest ponad 3 razy zbyt duży dla Painta aby wydrukował go na stronie A4, dlatego rozbija go na kilka stron. Jedynym rozwiązaniem jest skanowanie w rozdzielczości 96 DPI lub zmniejszenie zeskanowanych obrazów do właśnie tej rozdzielczości innym programem. Zaznaczam z góry, że cokolwiek (czy to tekst czy obrazy) przy tej rozdzielczości urodą nie grzeszy i zachwycony rezultatem wydruku z pewnością nie będziesz. Konieczne będzie też ustawienie marginesów na zero we właściwościach strony.

  Zdecydowanie odradzam używanie Painta do wydruku. Domyślam się, że chodzi o jakiś prosty retusz zeskanowanego dokumentu i jego ponowne wydrukowanie w poprawionym wydaniu. Jeśli tak, to można śmiało przeedytować obraz w Paint'cie, a do jego wydrukowania na A4 w jednym kawałku użyć czegokolwiek innego - np. darmowego kombajna graficznego IrfanView.
 • Poziom 18  
  Nareszcie. W paru słowach wyjaśniona istota problemu oraz sposób rozwiązania.
  Michube - wielkie dzięki.
  Nie chciałbym być natrętny ale może wyjaśnisz może jeszcze jeden szczegół.
  Tym razem chodzi o programy rodziny Adobe. Zarówno w Acrobat jak i Reader są nieaktywne KOPIUJ, WKLEJ i jeszcze kilka. Zastanawiam się więc jak niektórzy wykonują dokument pdf, na przykład skanują część instrukcji i tworzą dokument na kilkunastu stronach w jednym dokumencie.
  Czyżby to sprawka 'nieoryginalnego' programu ?
  Nie chciałbym dla tego jednego problemu kupować instrukcje Adobe a w bibliotekach mojej mieściny nie takich instrukcji, dlatego proszę Ciebie o pomoc.
  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Acrobat Reader (w późniejszych wersjach Adobe Reader) to, jak sama nazwa wskazuje, "readery" czyli programy typowo do odczytywania plików bez możliwości ich edycji. Taka jest właśnie idea dokumentu PDF - uniwersalny format do zapisu, rozpowszechniania, prezentacji i wydruku wszelkich dokumentów.

  Stworzenie własnego dokumentu PDF nie jest niczym skomplikowanym. Trzeba jedynie zainstalować wirtualną drukarkę. Osobiście używam i polecam PDFCreator. Narzędzie jest darmowe i bajecznie proste w obsłudze. Umożliwia stworzenie m.in. dokumentu PDF w dowolnej aplikacji umożliwiającej drukowanie.

  Skanowanie - jak uzyskać odpowiedni rozmiar

  Po instalacji programu pojawia się dodatkowa drukarka o nazwie PDFCreator. Aby wyeksportować dokument (np. z MS Word) po prostu "drukujesz" na niej dany plik. Zamiast otrzymać wydruk na papierze otrzymujesz PDFa. Oczywiście PDFCreator ma duże bogatsze możliwości, ale nie będę ich tu opisywać.

  Dodam jeszcze, że np. OpenOffice i pakiety Corel Draw/Corel Graphics Suite posiadają możliwość bezpośredniego eksportu do PDFa bez konieczności instalowania wirtulanych drukarek.

  Mam nadzieję, że tym razem również okazałem się pomocny :)
 • Poziom 18  
  Michube - wielkie dzięki.
  Pozdrawiam.