Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate Barracuda ATA IV - ST360021A - dysk powoduje zwarcie

zi0l0 06 Paź 2008 18:36 9419 19
  • #1 06 Paź 2008 18:36
    zi0l0
    Poziom 9  

Witam,

Bardzo proszę o podpowiedz lub sugestie co moze byc problemem w moim przypadku.

Ostatnio (w wyniku niewiadomych zdarzeń) spalił mi się zasilacz w komputerze. Wymieniłem go na nowy. Niestety przy okazji okazało się że komputer nie startuje z podłączonym dyskiem twardym. Gdy dysk jest odłączony wszystko działa bez problemów.
    Podłączenie dysku kończy się mignięciem diody na płycie głównej i odcięciem zasilania. Sprawdziłem ten dysk na 2 różnych komputerach i efekt jest ten sam. Z innymi dyskami nie ma problemów.

Ten problematyczny dysk to:
    Seagate Barracuda ATA IV 60GB
    Model: ST360021A
    Firmware: 3.19

Moje pytanie, co może być przyczyną takiego zachowania? Czy to jakieś zwarcie w elektronice dysku i podmiana samej elektroniki z innego dysku tego samego modelu i firmware`u pomoże mi odzyskać dane ?
    Czy jestem w jakiś sposób w stanie sprawdzić co uległo awarii? Jakiś pomiar napięcia ?
    Wyczytałem gdzieś na forum, że elektronika może pochodzić z zupełnie innego modelu Barracudy ATA IV np ST320011A byle tylko firmware był taki sam czyli 3.19. Czy może to ktoś potwierdzić ?

Będe wdzięczny za wszelkie sugestie, mam na tym dysku sporo ważnych danych, m.in. zdjęcia ze swojego ślubu i musze zrobić wszystko żeby je odzyskać :(

0 19
  • #2 06 Paź 2008 19:03
    tronic1
    Spec od komputerów

Poszukaj na forum o TRANSIL'ach. Dysponujesz miernikiem ? Na którym napięciu masz zwarcie ?

0
  • #3 07 Paź 2008 11:33
    zi0l0
    Poziom 9  

Nie wiem na którym napięciu jest zwarcie.
    Musze przyznać, że jestem zielony w temacie elektroniki ale za to zdesperowany w chęci uratowania dysku. Poczytałem troche o transilach i chciałbym sprawdzić który układ uległ uszkodzeniu.
    Bardzo prosze o poprowadzenie mnie "jak za reke" co i gdzie mam zmierzyć.
    W załączniku zamieszczam zdjęcie elektroniki tego dysku.
    Numer 1 na zdjęciu to najprawdopodobniej Transil.
    Prosze o wskazanie, ktory układ to transil na wejściu +5V, a który +12V?
    Zaznaczylem też układ 2P102 jako numer 2 bo widze ze nóżki mają jakieś przebarwienia. A w tym wątku Link piszą aby sprawdzić rezystancję tego układu.

Jak dokonać tych wszystkich pomiarów ?

0
  • #4 07 Paź 2008 12:18
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Pomiar od strony jak widać wtyczki ze skrajnymi środkowe (środek to masa) Skrajne to 5V (kolor czerwony kabelka) i 12V (kolor żółty kabelka) popatrz na wtyczkę gdzie kabelki wchodzą i będziesz wiedział gdzie co jest (Czarny to Masa) Sprawdź miernikiem Czy jest zwarcie na 5 V (Czrny i Czerwony) i 12 V (Czarny i żółty) Tylko nie na zasilaczu ani też nie na podłączonym dysku a na odłączonym dysku pomiędzy pinami

1
  • #5 08 Paź 2008 11:25
    zi0l0
    Poziom 9  

Dokonałem sprawdzenia czy jest zwarcie pomiędzy 5V i masą (czerwony i czarny) - miernik pokazał na wyświetlaczu wartość 1298.
    Przy 12V (czarny i żółty) pokazał wartość 001 i zaczął piszczeć - czyli pewnie tu jest zwarcie.

Co powinienem dalej zrobić ?

Seagate Barracuda ATA IV - ST360021A - dysk powoduje zwarcieSeagate Barracuda ATA IV - ST360021A - dysk powoduje zwarcie

0
  • #6 08 Paź 2008 11:47
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Masz spalony Transil na 12 V teraz masz dwa wyjścia wymienic ten transil na nowy lub usunąć go (nie zalecane) . Usunięcie go likwiduje zabezpieczenie przed zwarciem na 12 woltach czyli likwiduje zabezpieczenie dysku przed spaleniem . Dysk się uruchomi i będzie dostępny ale w razie zwarcia nie spali się transil tylko układy które on zabezpiecza.

Zalecenie wymiana. Poszukać w innych dyskach po sklepach ewentualnie usunąć Transil i skopiować dane z dysku kupić nowy. Po wymianie lub usunięciu transila może się okazać że nie jest to jedyny problem jaki występuje w tym dysku.

Dodano po 11 [minuty]:

Cytat:
    W dysku Seagate Barracuda ATA IV F/W: 3.10 nie ma transila na linii zasilającej +5V.
    Transil jest tylko na linii zasilającej +12V.

Cytat:
    Nr 1 z zaznaczonych układów to przetwornica napięcia ujemnego dla wzmacniaczy głowic (wspomniany preamp)... to nie wróży dobrze naprawie tego dysku - bez przekładania zespołu głowic raczej się nie obejdzie, niestety.

Wątek :

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic830234.html

To ten mały układ który pokazałeś na zdjęciu i ma przebarwienia.

0
  • #7 08 Paź 2008 12:17
    zi0l0
    Poziom 9  

Czy możesz mi wskazać na zdjęciu, który to jest transil na 12V.

Mam możliwość kupienia innego dysku ze sprawna elektronika.
    Są jednak pewne różnice w parametrach

Mój dysk (zepsuty):
    Configuration Code: SVJ-02
    Site Code: AMK

Dysk dawcy (sprawny):
    Configuration Code: SVJ-03
    Site Code: AMK

Czy parametr Configuration Code ma istotne znaczenie przy podmianie elektroniki ?
    Co jest bezpieczniejsze ? Podmienić od razu całą elektronikę czy na początek wylutować tylko ten transil i sprawdzić czy dysk ruszy ?

0
  • #8 08 Paź 2008 12:43
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Nie trzeba wymieniać elektroniki kiedy wystarczy wylutować transil przyglądnij się gdzie masz podzespół który styka się z masa i 12 V ? możesz zawsze sprawdzić idąc za ścieżką kolor brązowy jak bakielitu wystarczy sprawdzić go czy jest zwarty pokazuje tak samo jak pomiędzy 12V i masą. obecnie nie mam dostępu do edycji zdjęć.

0
  • #9 08 Paź 2008 13:05
    zi0l0
    Poziom 9  

Tak dla pewności zamieszczam zdjęcie.
    Który układ to Transil na 12V ?

0
  • #11 08 Paź 2008 14:17
    zi0l0
    Poziom 9  

Niestety wszystkie te elementy zwierają (po podłączeniu miernika piszczą).

Element 2 ma na górze oznaczenie BUX C215
    a element 3 ma oznaczenie 15 35Q

A w jaki sposób rozpoznać ten transil 12V ?

Znalazłem elektronike od dysku Seagate ST3250820AS i transil na tej płytce wygląda tak: Link

0
  • #13 08 Paź 2008 22:06
    zi0l0
    Poziom 9  

Jestem w szoku !!! Po wylutowaniu transila 12V dysk ruszył bez najmniejszych problemów :D :D :D
    Jutro kupuje nowy dysk i przegrywam wszystkie dane :D
    Migol21 dziękuję Ci bardzo za profesjonalną i szybką pomoc.
    Osobne podziękowania od żony bo zdjęcia i filmy ze ślubu odzyskane :). Pozdrawiam :spoko:

Na koniec jeszcze jedno małe pytanie.
    Skoro dysk już działa to oczywiście chciałbym wlutować mu sprawny transil na 12V z jakiegoś innego dysku (np takiego z bad sectorami).
    Czy transil 12V z elektroniki innego dysku Seagate Barracuda ATA IV - ST360021A (ten sam model) będzie na 100% pasował czy może niekoniecznie ?
    A może transil 12V będzie także pasował z innych modeli, byle tylko był to dysk Seagate Barracuda ATA IV ?

0
  • #15 09 Paź 2008 11:58
    K!lleR
    Poziom 39  

Wystarczy po wylutowaniu transili wlutować nowe i dysk jeszcze długo posłuży.

0
  • #16 10 Paź 2008 16:03
    zi0l0
    Poziom 9  

Szukałem zamiennika dla tego wylutowanego transila na 12V, który
    miał oznaczenie BUX C215.

Jeśli dobrze doczytałem z tego wątku to ten transil jest tym samym co układ:
    SMBJ12A933 PV - Fairchild (odpowiednik BUX ST) DO-214AA(SMB)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic295527.html:

Cytat:
    O parametrach BUX można poczytać w PDF'ie który zamieściłem w jednym ze swoich postów
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=194014
    Konkretnie jest tam PDF do transila produkcji Fairchild oznaczanego jako PV
    Pomimo innego oznaczenia na obudowie jest to taki sam element...
    Wynika to z tego iż ST i Fairchild używają innych oznaczeń na obudowach dla transili np.
    SMBJ13A jeśli pochodzi z ST ma oznaczenie BUF, jeśli pochodzi z Fairchilda jest oznaczony LG

Mikippp

Tutaj jest specyfikacja tego elementu SMBJ12A933: PV_SMB.pdf

Natomiast w sklepach elektronicznych znalazłem transil o oznaczeniu P6SMB15A o takowej specyfikacji:
    Transil 600W SMB 12V8 15V 1-kierunkowa

Link do sklepu, w którym można kupić ten transil i do tego nie w ilościach hurtowych :D.

Moje pytanie, czy porównując obie specyfikacje można powiedzieć, że ten transil P6SMB15A będzie odpowiedni aby zastąpić nim uszkodzony transil BUX C215 ?

0
  • #17 16 Paź 2008 14:40
    rad1
    Poziom 10  

Koledzy, a wie ktoś co wsadzić zamiast BUX C453? Taka diodka siedziała w ST380011A. Zwarta po awarii zasilacza.

0
  • #18 12 Lis 2008 23:18
    lluk81
    Poziom 1  

Witam Wszystkich na tym forum.
    Podłączę się do tego tematu. U mnie było zwarcie na zasialczy i też poszedł ten transil.Dysk mam Seagate ST3802110A i mam do Was pytanko. Który to ten transil.

Dzięki za odpowiedź.
    Pozdrawiam
    Łukasz

0
  • #19 13 Paź 2009 16:14
    piotrekpiotrek
    Poziom 9  

witam wszystkim. miałem dosłownie ten sam objaw jak w temacie, robiłem wszystko krok po kroku tak jak w temacie i moje spostrzezenia równiez były takie same. tak więc wylutowałem ten transil (podkreśle tez że dysk taki sam) no i finał był taki że komputer co prawda uruchomił się ale dysk "zaświecił" na chwile a dokładniej jakis układ scalony i teraz na wszystkich pinach zasilających jest zwarcie.... załamałem się:( równiez mam na tym dysku bardzo dużo niezbednych dla mnie materiałów zdjęć itp:( czy moze ktoś mi pomóc co moge jeszcze zrobić i czy mogę coś zrobic w takim przypadku? bardzo mi na tym zalezy... z góry dziękuję.
    P.S. czy podmianka całej elektroniki moze jeszcze coś zdziałac?
    https://obrazki.elektroda.pl/49_1255443183.jpg

0
  • #20 15 Gru 2009 21:11
    Wiewiór
    Poziom 2  

Dzień dobry,

nie wiem czy ktoś jeszcze przeczyta ten wątek, ale jestem dość zdesperowany. Problem jest taki sam jak to zostało przedstawione na wstępie niniejszego wątku, ale są dwie różnice:

1. ja naprawdę jestem kompletnie zielony w temacie,
    2. u mnie sytuacja wygląda tak:
    Seagate Barracuda ATA IV - ST360021A - dysk powoduje zwarcie Seagate Barracuda ATA IV - ST360021A - dysk powoduje zwarcie

Dysk oczywiście ten sam. Gdyby się znalazł jakiś wystarczająco cierpliwy i życzliwy człowiek, który mógłbym mi pomóc to będę szczerze wdzięczny.

0