Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

termostat do laminatora

Fimek 06 Paź 2008 19:24 13568 19
  • termostat do laminatora
    Witam!

Postanowiłem wzorem wszystkich zadowolonych elektroników kupić sobie w jednym z supermarketów dużej sieci laminator. W wersji bez modyfikacji tylko mniej-więcej nadawał się do robienia płytek metodą termotransferu, ale konieczne było przynajmniej 10-krotne przepuszczenie płytki przez laminator a i tak efekt nie był zbyt powtarzalny. Trzeba było więc zrobić termostat. Spotykane w necie schematy wymagają dołączenia układu za pomocą trzech przewodów (+ i - 220V oraz sterowanie grzałką). Ja koniecznie chciałem zrobić urządzenie przelotowe - dwuprzewodowe - włączane zamiast bimetalicznego termostatu. Poza tym - urządzenie miało nie posiadać elementów grzejących się i składać się z łatwo dostępnych elementów. Efekt poniżej.

Działanie układu wymaga małego komentarza. Całość łącznie z elementem kluczującym - tutaj tyrystorem T1 zasilana jest napięciem pulsującym dodatnim prostowanym przez mostek Graetza na diodach D1 ... D4. Wybraźmy sobie, że układ startuje przy napięciu sieciowym równym 0V. Napięcie na drenie Q4 powoli narasta (z grubsza zgodnie z kształtem sinusoidy). Na bramce tegoż tranzystora również narasta napięcie (tranzystor T4, z racji zasilania jego bazy przez dzielnik jest rozwarty). Ponieważ Q1 działa jako wtórnik, to na jego drenie jest napięcie o kilka woltów niższe niż na bramce. Napięcie zasilające komparator narasta. Po przekroczeniu 3V, wyjście będzie w stanie wysokim, jeżeli temperatura jest zbyt niska. Napięcie zasilające nadal narasta - w końcu wydajność prądowa obwodu wyjściowego będzie na tyle duża, że popłynie prąd bramki tyrystora wystarczająco duży, by go załączyć. Zwiera on mostek Graetza i zasilanie i przez grzałkę (włączoną w szereg z układem) płynie prąd. Jeżeli natomiast w wyniku pomiaru temperatury wyjście pozostanie w stanie niskim (tyrystor nie zewrze zasilania) to napięcie narastać będzie do wartości 12V (ograniczenie diodą Zenera) odjąć napięcie Ugs tranzystora Q1. W wyniku daszego wzrostu napięcia zasilania załączy się tranzystor T4, dioda LED zaświeci się, tranzystor Q1 zostanie zatkany i napięcie zasilające komparator spadnie do zera (brak możliwości załączenia grzałki). Diody D7 i D8 przesuwają w górę napięcie na wejściach komparatora (nie byłem pewien czy działa dobrze z wejściem w pobliżu potencjału masy).

Taka pozorna komplikacja działania układu powoduje, iż nic się w nim nadmiernie nie grzeje, można załączyć termostat w dowolnej fazie przebiegu sieciowego bez ryzyka uszkodzenia. Poza tym spełniam założenie o podłączeniu całego układu w szereg z grzałką.

Płytka wykonana jest tak, by wszystkie elementy (poza LED) znajdowały się po stronie druku. Wówczas płytka może przylegać do scianki obudowy i mamy ułatwiony montaż. Gwoli sprawiedliwości powiem, iż w moim termostacie pracuje układ w trochę innej (mniej doskonałej) wersji, mianowicie zamiast wtórnika na tranzystorze polowym, jest zastosowany wtórnik na tranzystorach w układzie Darlingtona. Niestety tylko jeden słabodostępny model tranzystorów małej mocy wytrzymuje 400V, a na użycie polowego jakoś w pierwszej chwili nie wpadłem :)

Układ sprawdził się i działa. Sam laminator sprawuje się świetnie i wytrzymuje temperaturę na wałku przekraczającą 200st. Temeraturę można regulować w zakresie od około 100st do mniej więcej 200st Celsiusza.

PS - nie polecam wrzucać zamiast komparatora np. wzmacniacza operacyjnego - to nie zadziała dobrze (było testowane z LM358) ze względu na zmianę napięcia zasilania w trakcie normalnej pracy układu. Lepsze odsprzężenie zasilania też nie jest konieczne.

Załącznik zawiera wersje na pewno działającą (z układem Darlingtona) oraz wersję z MOSFETem (czyli przedstawioną tutaj).

Pozdrawiam, Fimek

PS. Do projektu dorzuciłem kilka zdjęć laminatora i uzyskanych efektów.

termostat do laminatora
    termostat do laminatora
    termostat do laminatora
    termostat do laminatora
    termostat do laminatora
    termostat do laminatora

Fajne!
  • Filament
  • #2 06 Paź 2008 21:56
    M. S.
    Poziom 34  

Zrób reklamę tego laminatora. Mój przy 200°C się rozpłynął.

• #3 06 Paź 2008 22:21
    Fimek
    Poziom 12  

No więc laminator wykonany jest przez renomowaną :) firmę "Lervia" i zakupiony został za jakies 80zl w Lidlu. Wałki są nagrzewane obustronnie i mają różowo-czerwony kolor. Płytkę i tak trzeba przepuścić z cztery co najmniej razy przez laminator, ale efekty są powtarzalne. Troszkę gorzej wygląda nagrzewanie płytki dwustronnej. Całość cały czas jest w użytku i nie rozpływa się. Co do wyboru laminatora, doskonale wiedziałem, że to jest sprawa losowa, ale trafiłem dobrze :)

Pozdrawiam

• Filament
  • #4 06 Paź 2008 23:33
    Duch__
    Poziom 31  

A może by tak zamieścić zdjęcia w pierwszym poście ze zmontowanym układem, laminatorem, oraz efektami jakie osiągasz? To jest dział DIY i tutaj prezentuje się całe układy, a nie jego "fragmenty". Ty przedstawiłeś fragment tego projektu w postaci wzoru płytki.

• #5 07 Paź 2008 00:28
    kaken
    Poziom 15  

Też bardzo chętnie obejrzał bym gotowe płytki - tzn. ten półprodukt po wymoczeniu. Przymierzałem się ostatnio do złożenia takiego termostatu bazując na projekcie z jakieś niemieckiej stronki, tam był mega8 + jako czujnik 1n4148.
    Póki co to tylko napiszę, że jestem wdzięczny za schemat i lada dzień go wypróbuję.

PS. Laminarka to nie przypadkiem Lervia KH4410? Kupiłem to na giełdzie za 20 zł z wiadomym zamiarem, o dziwo działa :>.

• #7 07 Paź 2008 08:31
    Sw.Mikolaj
    Poziom 15  

Ja mam pytanie - na czym dokladnie polega proces tego " laminowania " ? Co sie robi z plytka po wytrawieniu ? Jaki cel chcemy osiagnac ?

• #9 07 Paź 2008 09:50
    hardtmuth
    Poziom 20  

Sw.Mikolaj napisał:
    Ja mam pytanie - na czym dokladnie polega proces tego " laminowania " ? Co sie robi z plytka po wytrawieniu ? Jaki cel chcemy osiagnac ?

Akurat tutaj laminowanie to odmiana techniki termotransferu, ktora pierwotnie byla wykonywana przy pomocy zelazka. Tutaj laminarka przenosi toner na plytke, a tam zelazko. Tylko ta roznica reszta ta sama :). Reszte masz w tych linkach, ktore przedmowca podal.

• #10 07 Paź 2008 10:05
    PETERS
    Poziom 13  

Tak się zastanawiam, czy zamiast przepuszczać laminat kilka razy przez laminarke, nie lepiej było spowolnić obroty wałków ??

• #11 07 Paź 2008 10:06
    zybibrave
    Poziom 11  

A ja zakupiłem najtańszy laminator i do niego coś takiego.
    link Przeróbka to było 30min i super efekt końcowy. Koszt to laminator + jakieś 35zł.

• #12 07 Paź 2008 10:56
    Czarek O.
    Poziom 14  

ja tam jestem przekonany ze wylacznik bimetaliczny na 180 stopni wystarczy do tego wlacznik dwupozycyjny i kolejny wylacznik na 120 stopni wystarczy bez zbednej elektroniki. Umnie wlasnie tak przeróbka działa juz ponad rok i wszystko jest ok. Pozdrwiam

• #13 07 Paź 2008 17:25
    chrisi
    Poziom 16  

zybibrave napisał:
    link Przeróbka to było 30min i super efekt końcowy. Koszt to laminator + jakieś 35zł.
    Szanowny Kolego to wyjasnij jak zamontowales katapilator bo ten termostat ze wgledu na wielkosc czujnika jest raczej przystosowany do pomieszczen zamknietych ,chlodnie piekarniki itd.

• #14 08 Paź 2008 01:39
    roobert
    Poziom 14  

Witam.

Tak "na oko" to czy R3 trochę nie za duże?
    0.6 * (670/10) = ok. 40V .
    Dopiero wtedy T4 wył. IRF a.
    Ale to mniej istotne.

Komparator źle podłączony.

Pozdrawiam.
    Robert

• #15 08 Paź 2008 07:35
    Fimek
    Poziom 12  

do kolegi roobert - komparator jest wbrew pozorom dobrze podłączony - zauważ, że obwód wyjściowy jest tak skonfigurowany, że dobrze ciągnie do plusa. bramka tyrystora jest zaś podłączona do wyprowadzenia GND komparatora (output do plus zasilania). Komparator, jeżeli ma na wyjściu logiczne zeru, to zwiera za sobą wyprowadzenie output z GND. Tutaj w efekcie funkcje wejść się negują (datasheet). Co do R3 - zgadzam się, trochę duże, ale na celu miałem chęć ustabilizowania napięcia zasilającego komparator przed jego ew. wyłączeniem jeśli grzałka nie działa. Można trochę zmniejszyć. Poza tym jeżeli w obudowie panuje temperatura powiedzmy 110st, to Ube się zmniejszy z ~0.65V do ~(0.65 - (110st-23st) * 2.2mV) = 0.46V czyli spadnie dosyć znacząco.

Pozdrawiam, Fimek

• #16 08 Paź 2008 09:30
    roobert
    Poziom 14  

Witam.

Ok.

Gapa ze mnie :D
    Człowiek uczy się całe zycie.

Pozdrawiam.
    Robert

• #17 08 Paź 2008 14:04
    pkris74
    Poziom 12  

Nie ma to jak proste rozwiązania. Jeśli urządzenie spełnia po przeróbce swoje zadanie lepiej to oto w tych chodzi.

• #18 08 Paź 2008 22:20
    michal.bedzin
    Poziom 15  

A ja mam takie pytanie odnośnie termotransferu laminatorem. Czy lepiej jest przenosić toner na papierze czy folii? Folia się nie przytopi przy takiej temp.?

• #19 10 Paź 2008 11:31
    zybibrave
    Poziom 11  

chrisi napisał:
    zybibrave napisał:
    Szanowny Kolego to wyjasnij jak zamontowales katapilator bo ten termostat ze wgledu na wielkosc czujnika jest raczej przystosowany do pomieszczen zamknietych ,chlodnie piekarniki itd.

Fakt miałem troszkę szczęścia z montażem. Po prostu idealnie pasował w otwór radiatora, w którym wcześniej był wciśnięty bezpiecznik termiczny.

• #20 24 Mar 2011 17:27
    augustyn222
    Poziom 11  

Witam
    Mam pytanie do kolegów czy można zastąpić elementy:
    BY399 --> BY255 DC
    MJF13001--> MJF13003
    TYN604--> TIC106D
    bez uszczerbku na funkcjonalności urządzenia.

Pozdrawiam Augustyn