Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool AWT9120 kod F06

dkserw 06 Paź 2008 20:56 5438 7
  • #1 06 Paź 2008 20:56
    dkserw
    Poziom 11  

uszk moduł?

0 7
  • Relpol
  • #2 06 Paź 2008 21:06
    nares
    Specjalista AGD

To problem z wykryciem pracy (obrotów) silnika.

0
  • Relpol
  • #4 08 Paź 2008 17:35
    AmosS
    Poziom 10  

Witam.

Pozwole sobie zacytować kolegę bronek1806 z podanego linka.

Cytat:
    Cześć!
    F6 Brak sygnału z tachometru lub nie obraca się bęben. możliwe usterki to: Zerwany pasek klinowy, Wypadł magnes z koła pasowego, uszkodzone szczotki w silniku, uszkodzona wiązka przewodów do silnika lub kontaktronu.

Otóż mam tą pralkę i dzisiaj również odmówiła posłuszeństwa.
    Żona chciała ją włączyć ale po około 10-15 sekundach pojawia się na wyświetlaczu komunikat F06. Kiedyś też zdarzyło się to, ale po jakimś czasie wyłączenia z prądu załapała znowu.

Rozebrałem boczną osłonę, żeby sprawdzić usterki podane w cytowanym poście ale już na samym początku troszkę mi to nie pasowało za wyjątkiem uszkodzonej wiązki przewodów i zużytych szczotek. Jak się okazało szczotki są w bardzo dobrym stanie, a co do wiązki przewodów mam uczucia mieszane ponieważ pralka niestety ma bardzo silne wibracje przy wirowaniu. Idąc jednak śladem braku sygnału obracania się bębna postanowiłem ją troszkę oszukać. Ustawiłem program, zablokowałem włącznik klapy i zacząłem obracać ręcznie bębnem. Kod F06 nie pojawiał się przez dłuższą chwilę aż nagle pralka z gracją olała moją żonę :D , która się przyglądała moim zabiegom. Z tego wnioski nasuwają mi się jedne... elektronika nie podaje napięcia na silnik. Dopiero jak zacznie otrzymywać impulsy z czujnika odblokowuje się. Myślę, że elektronika pralki ma już dość.
    Chyba już najwyższy czas zmienić pralkę tym bardziej, że podczas wirowania trzeba dobrze ją trzymać żeby nie odjechała. Myślę, że jest to jeden z bardziej nieudanych modeli tej pralki, czy to tylko mi popadł się taki nieudany egzemplarz ?

Pozdrawiam
    AmosS

0
  • #5 08 Paź 2008 18:06
    dkserw
    Poziom 11  

no niestety chłopaki, miałem rację. Akurat w moim przypadku to uszkodzenie modułu. pisałem takie przypuszczenie na poczatku bo przedtem sprawdzałem wszystkie podzespoły i nie wykazywały uszkodzeń.
    ale dałem rade sobie i z modułem.
    pozdrawiam wszystkich

0
  • #6 08 Paź 2008 18:58
    AmosS
    Poziom 10  

Witam.

Można wiedzieć dokładniej gdzie tkwił problem i jak go usunąć. Mam dziwne wrażenie, że moja pralka też już niedługo pociągnie :/

Pozdrawiam
    AmosS

0
  • #7 08 Paź 2008 19:57
    dkserw
    Poziom 11  

Bracie, jesteś jakis przyjazny, to ci chetnie powiem. U mnie tzn padł przekaźnik silnika na module, a przyczyna była taka, że zbiornik ma wadę, który to równiez muszę wymienić ( na szczęście jest to pralka klienta).
    spróbuj zdjąc pasek i pokręć bębnem bez obciązenia, jeśli będziesz miał wrażenie ze coś ociera to będziesz miał pewnie ten sam problem

1
  • #8 09 Paź 2008 03:47
    AmosS
    Poziom 10  

Wcześniej próbowałem obracać bębnem i obraca się płynnie bez zacięć czy ocierania. Ja osobiście stawiam na element elektroniczny, który wysterowuje ten przekaźnik. Pukałem delikatnie w przekaźniki bo czasami się zdarza, że styki lubią się zapiec ale bez skutku. Dopiero jak moduł dostał kilka impulsów z czujnika magnetycznego załapał i podał napięcie na przekaźnik silnika. W każdym bądź razie dzięki za info. Z dużą dokładnością wiem już gdzie szukać przyczyny tej usterki.

Pozdrawiam

0