Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ZyXEL Prestige 660HW-61 i Neostrada

06 Oct 2008 21:24 9868 13
  • Level 26  
    Kupilem znajomym router jak w temacie. Mam teraz problem poniewaz nie moge uruchomic na nim uslugi Neostrady. Osobiscie w domu posiadam D-Link'a DSL-504T z konfiguracja ktorego nie mialem nigdy problemow. Z tym ZyXELem mecze sie juz od poczatku weekendu i nie wiem czy robie gdzies blad czy moze modem ADSL jest w nim uszkodzony (sprzedawca zapewnial, ze sprzet zostal przetestowany z Multimo i dzialal poprawnie).
    Konfiguracje rozpoczalem od resetu urzadzenia. Pozniej w kreatorze podalem odpowiednie parametry polaczenia i punktu pracy modemu w usludze, nastepnie dane uzytkownika umozliwiajace polaczenie i na tym powinno sie skonczyc - modem powinien sie polaczyc. Niestety tak sie nie stalo. Uznalem, ze moze cos zle robie wiec zaczalem szukac poradnikow w sieci. Znalazlem miedzy innymi TEN - okazalo sie, ze konfigurowalem polaczenie dokladnie tak samo jak w poradniku. Po podlaczeniu routera do linii (linia sprawna, inny router i modem dzialaja na niej bez problemow) miga przez chwile dioda aktywnosci modemu DSL/PPP po czym gasnie nie nawiazujac polaczenia. Dioda co pewien czas daje o sobie znac sprawiajac wrazenie prob kolejnego nawiazania polaczenia jednak efekt jest zawsze ten sam. Zostawilem rouer na noc zeby zobaczyc czy "zalapie" - nie udalo sie.
    Wobec powyzszego ma pytanie - czy cos zle robie? Czy ten model ma jakies swoje dziwne zachcianki? Ewentualnie jak sprawdzic poprawnosc dzialania modemu ADSL w routerze (routing, switch i WiFi dzialaja bez problemu w sieci lokalnej)?
  • Helpful post
    Level 28  
    Wklej jak możesz screena z zakładki WAN > WAN Setup. Mam identyczny router i działa bez problemu na linii ADSL.
    Zanim zaczniesz konfigurację, uaktualnij sobie firmware do V3.40(PE.11), to chyba najstabilniejsze dostępne do tego modelu.
    Wersję aktualnego możesz sprawdzić w System Status.
  • Level 26  
    Oto zrzut ekranu zakladki o ktora prosisz:
    ZyXEL Prestige 660HW-61 i Neostrada
    W przyplywie desperacji zmienialem Encapsulation, Multiplex i ATM QoS Type - zmiany nie przynosily oczekiwanych rezultatow.
    Jesli chodzi o firmware to jego aktualizacja byla pierwszym co zrobilem zauwazajac problem z polaczeniem.
  • Helpful post
    Level 28  
    W zasadzie mam identyczne ustawienia z wyjątkiem tej opcji Connection, ja mam zaznaczone "Connect on Demand" i "Max Idle Time" mam 0, no i opcję "Zero Configuration" mam na "No".
    Jeżeli po tym nic się nie zmieni, to sprawdź miernikiem czy w ogóle dociera sygnał telefoniczny do routera, może kabelek popsuty albo źle podłączony.
  • Level 26  
    Opcja "Connect on Demand" sluzy do uruchamiania polaczenia modemu tylko wtedy, kiedy jest potrzebny, nie ma krytycznego wplywu na polaczenie.
    Linia jest poprawnei podlaczona do routera - sprawdzalem kable, sprawdzalem gniazda.
    Dzieki za sprawdzenie ustawien. Ktos moze ma jeszcze jakies pomysly?
  • Helpful post
    Level 28  
    Nie wiem jaką wersję oprogramowania wgrałeś, jednak w wersji PE11 dioda modemu po resecie powinna mignąć na zielono kilka razy szybko, później następuje próba synchronizacji dioda nadal miga na zielono ale wolniej, jeżeli nastąpi synchronizacja dioda zapala się na stałe na zielono, jeżeli po synchronizacji nastąpi pozytywna weryfikacja użytkownika i hasła dioda zmienia kolor na pomarańczowy i świeci stałym światłem.
    Sprawdziłem też sygnał na wtyczce, powinien być na dwóch środkowych pinach.
    Napisałeś że dioda na Twoim routerze tylko miga i gaśnie, czyli nawet nie następuje synchronizacja.
    Spróbuj jeszcze raz zresetować urządzenie i nie korzystając z kreatora tylko ręcznie wpisz parametry w sekcji WAN Settings.
  • Level 26  
    Bylem niescisly, dioda miga dokladnie tak jak opisales - na poczatku kilka razy szybko, pozniej troche wolniej i gasnie. Cykl ten powtarza sie co kilkadziesiat sekund. Wersja firmware'u ostatnia dostepna na stronie czyli PE11. Sygnal na 100% dochodzi do routera, reset i ponowna konfiguracja byla juz robiona kilkanascie razy.
    Zaczynam podejrzewac, ze sprzet ma uszkodzony modul modemu.
  • Helpful post
    Level 28  
    Jeżeli sygnał dochodzi to też stawiałbym na uszkodzenie. Załączam program ZyXmon, uruchamia się go na komputerze który jest podpięty do routera. Wejdź w zakładkę Line i kliknij Get, jeżeli nie dostaniesz żadnych informacji o linii to nie wróży to dobrze temu sprzętowi.

EDIT:
    Spróbuj jeszcze ustawić tryb pracy modemu na multimode:

Start > Uruchom
    Wpisz telnet adres_ip_routera
    podaj hasło takie jak do logowania się przez www
    jak pokaże się menu wpisz 24 enter
    teraz 8 i enter
    teraz wpisz: wan adsl opencmd multimode
    enter
    teraz wpisze exit i enter
    teraz 99 i enter
    wyłącz i włącz router
  • Level 26  
    Wielkie dzieki za porady. Program nie odczytuje zadnych parametrow linii (same znaki "?"). Przejrzalem logi za posrednictwem telnetu i zauwazylem taki oto blad:
    Code:
    37 Sat Jan 01 00:09:25 2000 PP15  WARN  netMakeChannDial: err=-3001 rn_p=94764130

Nie wiem co on oznacza ale wraz z brakiem mozliwosci odczytu parametrow linii sugeruje mi on uszkodzenie modulu ADSL w sprzecie. Chyba czas kontaktowac sie ze sprzedawca...
  • Helpful post
    Level 28  
    Błąd
    Code:
    err=-3001

To informacja o konfiguracji node jako "incomig call only", gorzej z tym:

Code:
    rn_p=94764130

Nigdy z tym błędem się nie spotkałem w Zyxelu.
    Jak możesz to "Telnetnij" się na router w głównym menu wpisz 11 Remote Node Setup tam powinieneś mieć jedną pozycję pod numerem 1, więc wpisz 1 i naciśnij enter. Wynik tego polecenia wklej tutaj.
  • Level 26  
    Oto wynik polecenia:
    Code:

Menu 11.1 - Remote Node Profile

Rem Node Name= Neo                   Route= IP
     Active= Yes                          Bridge= No

Encapsulation= PPPoA                 Edit IP/Bridge= No
     Multiplexing= VC-based               Edit ATM Options= No
     Service Name= N/A                    Edit Advance Options= N/A
     Incoming:                            Telco Option:
       Rem Login=                           Allocated Budget(min)= 0
       Rem Password= ********               Period(hr)= 0
     Outgoing:                              Schedule Sets=
       My Login= user(at)neostrada.pl       Nailed-Up Connection= Yes
       My Password= ********              Session Options:
       Authen= CHAP/PAP                     Edit Filter Sets= No
                                            Idle Timeout(sec)= N/A

Jeszcze raz zresetowalem router i jeszcze raz go skonfigurowalem - ciagle to samo. To chyba nie jest az tak kaprysny model by tyle sie meczyc z konfiguracja zwyklego Neo..?
  • Helpful post
    Level 28  
    Konfiguracja wygląda na poprawną, więc prawdopodobnie uszkodzony modem. Jeżeli masz JTAG to możesz się pobawić w diagnostykę z użyciem komend AT.
    Ten router jest bardzo dobry oprócz WLAN, ja podłączyłem zewnętrzny AP. Sam router jest bardzo stabilny, dobrze działa podział pasma i firewall.
    Próbowałeś ustawić jako PPPoE?

Jak masz jeszcze siłę walczyć to wklej "głębsze" opcje warstw node, "telnetnij" się na router i 11 enter 1 enter teraz strzałką w dół zjedź kursorem do opcji: Edit IP/Bridge = No naciśnij spację, no zmieni się na Yes, teraz naciśnij strzałkę w dół powinno otworzyć się okno zawartość wklej. Zrób tak samo z pozycjami:
    Edit ATM options
    Edit Filter sets
  • Level 26  
    Sporo tego i zaczynam powoli watpic w powodzenie tych bojow ale wklejam dzielnie:

Edit IP/Bridge:
    Code:

Menu 11.3 - Remote Node Network Layer Options

IP Options:                          Bridge Options:
         IP Address Assignment = Dynamic      Ethernet Addr Timeout(min)= N/A
         Rem IP Addr = 0.0.0.0
         Rem Subnet Mask= 0.0.0.0
         My WAN Addr= N/A
         NAT= SUA Only
           Address Mapping Set= N/A
         Metric= 2
         Private= No
         RIP Direction= None
           Version= RIP-1
         Multicast= None
         IP Policies=

Edit ATM options:
    Code:

Menu 11.6 - Remote Node ATM Layer Options
       VPI/VCI (LLC-Multiplexing or PPP-Encapsulation)

VPI #= 0
               VCI #= 35
               ATM QoS Type= UBR
               Peak Cell Rate (PCR)= 0
               Sustain Cell Rate (SCR)= 0
               Maximum Burst Size (MBS)= 0

Edit Filter sets - brak parametrow wiec nie wklejam.

Gdybym sie "zakrecil" pewnie jakiegos J-TAGa bym znalazl, nie ma to jednak sensu. Czuje, ze sprzedajacy celowo lub nieswiadomie sprzedal mi uszkdzony sprzet a ja teraz tylko na darmo trace nad nim czas. Wiem ze to fajne urzadzonko (polecil mi je znajomy) jednak wszystkie znaki wskazuja na to, ze jest uszkodzone.
  • Helpful post
    Level 28  
    U mnie wszystko wygląda identycznie, więc pewnie jednak modem padł. Daj znać jak sprawa się rozwiązała bo sam jestem bardzo ciekawy czy to usterka sprzętowa czy coś innego.
    Pozdrawiam.